Hrvatska je odustala od samostalne kandidature za domaćinstvo centra u kojem će se istraživati i razvijati materijali potrebni za izgradnju nuklearnih reaktora i udružila sa Španjolskom u zajedničku incijativu po kojoj će taj centar biti smješten u Granadi.
“Španjolska i Hrvatska predstavile su prvo samostalne kandidature za domaćinstvo projekta no na kraju su udružile snage u jedinstvenu kandidaturu, kao europsku opciju. Poduprle su kandidaturu Granade kao sjedišta projekta IFMIF-Dones“, priopćilo je u srijedu španjolsko ministarstvo znanosti i inovacija.
Hrvatska ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak u srijedu se u Madridu sastala sa španjolskim ministrom znanosti Pedrom Duqeom i potpisala sporazum o suradnji.
IFMIF-Dones (eng. International Fusion Materials Irraditation Facility – Demo Oriented Neutron Source) glavna je infrastruktura pridodana postojećem projektu ITER (eng. Reactor Termonuclear Experimental Internacional) koji se gradi na jugu Francuske. To će u budućnosti biti izvor nuklearne energije.
U projektu sudjeluju Europska unija, SAD, Japan, Rusija, Kina, Južna Koreja i Indija, navodi španjolsko ministarstvo.
IFMIF-Dones će služiti za istraživanje i razvoj materijala od kojih će biti izgrađeni ti budući nuklearni reaktori. Španjolci se nadaju da će taj centar biti izgrađen u južnom gradu Granadi za što je namijenjeno između 400 milijuna i 600 milijuna eura.
“Projekt ima financijsku potporu vlade pokrajine Andaluzije jer ovu inicijativu smatra strateški važnom”, stoji u priopćenju španjolskog ministarstva.
Granada se nalazi u Andaluziji, tradicionalno poljoprivrednoj i turističkoj regiji s jednom od najviših stopa nezaposlenosti u Španjolskoj.
Hrvatsko ministarstvo znanosti i obrazovanja nije do četvrtka odgovorilo na upit zašto je odustalo od samostalne kandidature i gdje je namjeravalo smjestiti taj projekt u Hrvatskoj.
Centar će se graditi 10 godina te će biti u funkciji najmanje 20 godina.
Fusion For Energy, tijelo EU-a, pozdravilo je “zajednički napor Španjolske i Hrvatske u promicanju Granade kao europskog odredišta IFMIF-Dones projekta”, ističe španjolsko ministarstvo pod upravljanjem 55-godišnjeg Pedra Duquea. “Zajednički prijedlog je dobar temelj da se projekt smjesti u Europu” dodaje.
Hrvatska je potpisivanjem sporazuma sa Španjolskom dobila mogućnost razmjene istraživača s tom zemljom, sudjelovanja u zajedničkim inicijativama vezanima za fuziju i nuklearnu energiju te sudjelovanje u zajedničkim projektima na međunarodnoj razini.
“Potpisanim memorandumom se formalizira suradnja dvaju znanstvenositraživačkih instituta, hrvatskog Insituta Ruđer Bošković i španjolskog CIEMAT-a koji sudjeluju u dizajniranju DONES-a”, navedeno je u priopćenju hrvatskog ministarstva znanosti.
DONES je ključni uređaj za testiranje materijala u ekstremnim uvjetima velikog zračenja.
“Surađivati na DONES-u znači biti u ekskluzivnom krugu pa je za znanstvenu zajednicu u Hrvatskoj važna ova suradnja sa Španjolskom”, navela je Divjak u priopćenju.
Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja RH podsjećaju da je Europska komisija vrlo pozitivno ocijenila sporazume Hrvatske i Španjolske o DONES-u te ih istaknula kao primjer suradnje među članicama EU-a.
“U ovakvim tehnološkim projektima važnu ulogu imaju i mnogobrojne tvrtke”, dodala je. Hrvatsko ministarstvo je navelo kako je dogovoren zajednički hrvatsko-španjolski „industrijski dan“ na kojem će se predstaviti mogućnosti sudjelovanja gospodarskih subjekata u ovom projektu. Datum i mjesto nisu navedeni.
Tekst se nastavlja ispod oglasa