Hrvatski sabor obilježio Dan neovisnosti

Uz intoniranje državne himne Lijepa naša i minutom šutnje za preminule hrvatske branitelje te govorom svoga predsjednika Josipa Leke, Hrvatski sabor danas je svečanom sjednicom obilježio Dan neovisnosti, 8. listopada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni je to blagdan kojim se Hrvatska sjeća 8. listopada 1991., kada je Sabor jednoglasno odlučio o raskidu svih državnopravnih veza s bivšom SFRJ, čime je Hrvatska postala nezavisna i samostalna država.

Hrvatska država je tom odlukom prije 23 godine odrekla legitimitet i legalitet svim tijelima bivše jugoslavenske države te utvrdila kako ne priznaje valjanim ni jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime SFRJ.

Predsjednik Sabora ocijenio je da je Hrvatska u te 23 godine puno učinila i postigla na političkom planu, poručivši kako je očuvanje dostignutih demokratskih standarda kao i njihova daljnja nadogradnja trajan proces. “Tu se ne smijemo umoriti”, poručio je Leko na svečanoj saborskoj sjednici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sjećanju na jedinstvo i odlučnost Hrvatskog sabora prije 23 godine, Leko je svim građanima Hrvatske zaželio sretan Dan neovisnosti i “još sretniju budućnost u europskoj i demokratskoj, jedinoj našoj Domovini – Hrvatskoj”.

Svečanoj sjednici nazočni su predstavnici političkog, kulturnog, sudbenog, vjerskog, znanstvenog i javnog života, a najmanje se odazvalo saborskih zastupnika.

Leko: ne smijemo se umoriti u čuvanju demokratskih standarda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko ocijenio je danas, u povodu Dana neovisnosti, kako je Hrvatska u protekle 23 godine na političkom planu postigla mnogo, ali i upozorio da je očuvanje i nadogradnja dostignutih demokratskih standarda trajan proces, u kome se ne smijemo umoriti.

“Ljubav prema domovini i odgovornost za domovinu ne iskazuje se samo u ratnim situacijama. Hrvatska je u ove 23 godine puno učinila i postigla na političkom planu, ali očuvanje dostignutih demokratskih standarda, kao i njihova daljnja nadogradnja je trajan proces. Tu se ne smijemo umoriti”, poručio je Leko u govoru na svečanoj sjednici Sabora.

Podsjetio je da je odluku kojom je Hrvatska rekla završno “ne” ostanku u tadašnjoj SFRJ Sabor prije 23 godine donio uz plebiscitarnu podršku građana iskazanu na referendumu. Ta je podrška, kaže, još više došla do izražaja u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Legitimna obrana vlastite zemlje od velikosrpskih agresorskih napada te oslobođenje okupiranih teritorija ni u jednom trenutku nisu bili dovedeni u pitanje”, rekao je Leko, posebno zahvaljujući hrvatskim braniteljima. Naglasio je da je slobodna, neovisna i europska Hrvatska izgrađena u skladu s najvišim demokratskim standardima.

“Država koja svojim stanovnicima pruža mogućnosti za školovanje, rad i život u slobodi, je ostvarenje i nadanje svih sudionika u obrani Republike Hrvatske. Kada bi se o tome danas proveo referendum – a referendumi su nam u zadnje vrijeme nekako u modi – nemam ni najmanjih sumnji da bi se velika većina građana Hrvatske izjasnila upravo za ovakvu europsku budućnost svoje domovine”, ocijenio je predsjednik Sabora.

Podsjetio je da je ulaskom u EU i Sabor dobio novu odgovornost te ocijenio da ima još prostora za poboljšanje rada Sabora, posebno u suradnji s Vladom u europskim poslovima.

Slab odaziv na europske izbore protumačio je kao nezadovoljstvo i razočaranost Europskom unijom, ali politikom općenito, zbog dugotrajne gospodarske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorio je da se s ulaskom u EU povećala i politička odgovornost Hrvatske na međunarodno planu. “Mi ne možemo i ne želimo zatvarati oči na događaje u Ukrajini, a kao mediteranskoj zemlji, u cilju nam je tješnja suradnja s ostalim mediteranskim zemljama, uključivši zemlje na sjeveru afričkog kontinenta”, rekao je Leko, ističući da je Hrvatskoj u interesu mir i stabilnost u tim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.