Hrvatski velikani koji su nas napustili u 2019. godini: Ivo Gregurević, Branko Lustig, Radoslav Katičić, Đelo Jusić…

zločin
Foto: Thinkstock

U prošloj godini napustile su nas mnoge poznate osobe iz svijeta filma, kulture, televizije, glazbe i znanosti. Iako je za njima ostala velika praznina, svojim brojnim djelima, aktivnostima, pjesmama i knjigama, ostavili su svoj vječni trag i neizmjerno obogatili našu umjetnost i kulturu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na samom početku godine preminuo je jedan od najglasovitijih hrvatskih glumaca, Ivo Gregurević. On je dobitnik najprestižnije nagrade Vladimir Nazor. Godine 1995. u Orašju je pokrenuo festival Dani hrvatskog filma. Ivo Gregurević, koji je preminuo u 67. godini života, iza sebe je imao više od 90 filmova, 19 televizijskih serija te 30-ak kazališnih predstava.

Svećenik, franjevac, sveučilišni profesor i ugledni povjesničar prof. dr. Emanuel Franjo Hoško također je umro na početku 2019., a inače je bio autor mnogih historiografskih radova, vezanih ponajprije uz povijest franjevaca na hrvatskome prostoru te Crkvu u zapadnoj Hrvatskoj.

U 72. godini života umro je Vladimir Musa, neumorni volonter inicijativa za referendum o braku 2013., za referendum o promjeni izbornog sustava 2014. te za referendum o promjeni izbornog sustava Narod odlučuje 2018. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2019. su nas pustili mladi glumac Robert Budak (27.), istaknuti kipar i ilustrator Ivan Antolčić, genetičar i biolog akademik Ljubomir Berberović (u BiH), novinar i glazbeni urednik Radio Rijeke Ivica Vrkić kao i hrvatski jezikoslovac Josip Silić, autor brojnih udžbenika, gramatika i pravopisa.

Također su nas napustili istaknuti hrvatski psihijatar Vlado Jukić, dugogodišnji ravnatelj Klinike za psihijatriju Vrapče, poznati kuhar Andrej Barbieri i Dubravko Vorih, basist Prljavog kazališta.

U 85. godini života napustio nas je jedan od najvećih hrvatskih slikara Vasilije Jordan.  Također nas je napustio istaknuti dirgent Teodor Romanić, direktor i vlasnik Yammat FM-a Alen Balen, a u prometnoj nesreći poginuo je glumac Josip Zovko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dugogodišnja članica kazališta “Gavella”, dramska umjetnica Vesna Starčević Smiljanić, preminula je u 95. godini života, a nakon kratke i teške bolesti u 82. godini života napustio nas je i profesor Radovan Vukadinović.

U 2019. umro je nekadašnji saborski zastupnik SDP-a Branko Tušek, ali i doajen hrvatske animacije Milan Blažeković, najpoznatiji kao autor animiranog filma “Čudnovate zgode šegrta Hlapića”. Istaknuta scenaristica, književnica i dramaturginja Zora Dirnbach, dugogodišnja urednica Dramskog programa HRT-a, umrla je u 90. godini.

Velikan hrvatske glazbene scene Đelo Jusić, preminuo je u 81. godini života, a u 2019. godini preminuo je i dr. med. Antun Lisec, koji je cijeli svoj život posvetio zaštiti nerođene djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2019. preminuli su i umirovljeni prebendar i svećenik Zagrebačke nadbiskupije preč. Milan Osrečki, književnik i ugledni znanstvenik Stanislav Marijanović, akademici Petar Strčić i Ivan Prpić i istaknuta HSLS-sova političara Dorica Nikolić.

Umro je i Krunoslav Heidler, otac hrvatskog nezavisnog filma i autor više od 40.000 dokumentarnih fotografija, liječnik i akademik Marko Šarić, ali i ugledni akademik Radoslav Katičić, jedan od autora Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika 1967. godine.

Preminuo je i novinar i publicist Jakša Kušan, jedan od najzaslužnijih hrvatskih političkih emigranata koji je djelovanjem na očuvanju hrvatske nacionalne svijesti dao izuzetan doprinos borbi za uspostavu demokratske Hrvatske, kao i ugledni hrvatski slikar Šime Perić, utjecajni novinar Denis Kuljiš, Čedo Antolić – hrvatski umjetnik koji je iznimno doprinio razvoju duhovnog glazbenog stvaralaštva, ali i otac te brat bivšeg premijera i predsjedničkog kandidata Zorana Milanovića.

U 2019. godini napustio nas je i komodor Ivica Tolić, hrvatski branitelj i zastupnik u Europskom parlamentu. On se kao hrvatski političar zalagao za kršćanske i obiteljske vrijednosti te je jasno poručio da neće glasovati za Istanbulsku konvenciju kojom se nameće rodna ideologija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine nas je napustio i legendarni ‘Dudek’, odnosno glumac Martin Sagner koji je poznat i po tome što je 1991. branio Hrvatsku pod zapovjedništvom generala Praljka, a napustila nas je i Mani Gotovac, spisateljica, kazališna kritičarka i urednica.

Hrvatsku je potresla i smrt Branka Lustiga jedinog hrvatskog dvostrukog dobitnika Oskara, za filmove „Schindlerova lista“ 1993. godine i „Gladijator“ 2000. godine.

Također nas je napustio i Mate Gabelica, veliki hrvatski domoljub, ugledni pariški poduzetnik hrvatskog podrijetla, koji je bio jedan od najznačajnijih državotvornih pojedinaca, a zdušno je radio na priznanju samostalnosti hrvatske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.