NATO prekida suspenziju obuke iračkih snaga sigurnosti, a hrvatski vojnici se vraćaju u tu zemlju, potvrdio je ministar obrane Damir Krstičević u Bruxellesu gdje se održava sastanak zemalja članica tog Saveza.
Suspenzija je uvedena početkom godine nakon što su američke snage likvidirale zapovjednika Iranske revolucionarne garde Kasima Sulejmanija na bagdadskom aerodromu. Irački je parlament tada odlučio da NATO-vi vojnici više nisu dobrodošli u toj zemlji.
Nakon eskalacije sukoba u Iraku početkom ove godine slijedom američkog napada i ubojstva, Hrvatska je povukla svoje vojnike iz Iraka u Kuvajt, gdje čekaju daljnji razvoj situacije, prenosi HRT.
Hrvatska trenutno sudjeluje s 438 vojnika u sedam operacija potpore miru te u dvije operacije prednje ojačane prisutnosti.
Ministar Krstičević također je izrazio zadovoljstvo što mu je poljski ministar obrane Mariusz Blaszczak potvrdio sudjelovanje poljskih zračnih snaga na prvom međunarodnom vojnom aeromitingu CROIMAS, koji će se održati 30. svibnja ove godine u Zadru prigodom proslave tridesete obljetnice hrvatske državnosti.
Irak izbacio NATO iz zemlje nakon što je SAD likvidirao Iranca koji je sudjelovao u ratu u BiH
Podsjetimo, prema naredbi američkog predsjednika Donalda Trumpa SAD su prije desetak dana ubile moćnog iranskog generala Kasema Sulejmanija jer je htio raznijeti američko veleposlanstvo.
Kasem Sulejmaniji obnašao je dužnost zapovjednika Quds postrojbi, dijela Iranske revolucionarne garde zaduženog za operacije u inozemstvu, a koju je SAD označio kao terorističku organizaciju.
Sulejmani je vodio mnoge vojne operacije s terorističkim organizacijama Hamasa i militantnim organizacijama poput Hezbollaha. Kao Šijit, vodio je i mnoge bitke protiv ISIL-a koji je njegovao sunitski radikalizam, ali je također bio jedan od organizatora napada u Libiji koji je doveo do skandala ‘Benghazi’ s američkim veleposlanstvom. Odgovoran je za smrt 603 Amerikanca u službi.
“Naravno da sam bio, ali davno, 1993. i 1994. Gdje god muslimani trebaju pomoć, ja sam tu”, priznao je Sulejmani novinaru Večernjeg lista, no najnovije informacije pokazuje kako su Sulejmanijeve snage imale ključnu ulogu već 1992. pa sve do 1995. godine.
Naime, Sulejmanijeve jedinice igrale su važnu ulogu u naoružavanju i obučavanju “muslimanskih” boraca u Bosni i Hercegovini, stvorile su također infrastrukturu koja je omogućila logističku potporu u transferu i organiziranju dobroljavaca iz raznih islamskih država, otkrila je novinska agencija Fars.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.