U Hrvatskoj je 2.557 nestalih osoba, više od polovice su maloljetnici

Foto: Thinkstock

Međunarodni dan nestalih osoba obilježava se 30. kolovoza. Taj dan sjećamo se svih nestalih osoba i iskazujemo potporu obiteljima koje još uvijek nisu ostvarile svoje temeljno humanitarno pravo – istinu o sudbini svojih najmilijih. U Hrvatskoj se trenutačno traga za 2557 osoba. Obitelji nestalih osoba, nakon dugogodišnje neizvjesnosti i patnje, imaju pravo konačno saznati istinu o sudbini svojih najbližih, a obveza je svih nas pružiti im pomoć u tome i iskazati im potporu kako bi znali da u svojoj potrazi za odgovorima nisu usamljeni i zaboravljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalna evidencija nestalih osoba – NENO nastala je u želji što boljeg razumijevanja građana problematike nestalih osoba u Hrvatskoj. U Republici Hrvatskoj u posljednje 23 godine prijavljeno je više od 24 tisuće nestanaka osoba, a najstarija prijava datira iz 1961. NENO pojašnjava proceduru i složenost metodologije traganja za nestalim osobama te poziva obitelj nestale osobe, prijatelje i širu zajednicu da se u suradnji s policijom aktivno uključe u traganje za nestalom osobom jer su upravo oni važan izvor korisnih informacija o navikama i životnom stilu nestale osobe. Nakon medijskog aktualiziranja slučajeva nestanaka pojavila se ideja da se svi profili nestalih osoba bez iznimaka objedine na jednom mjestu kako bi svi građani mogli dojaviti korisne podatke o bilo kojoj nestaloj osobi. Za to ne trebaju odlaziti u policijsku postaju, već to mogu učiniti preko interneta, a policija će svaki navod provjeriti

Od ukupnog broja nestalih za kojima policija još uvijek traga i koji su prijavljeni policiji, važno je istaknuti kako se najveći broj odnosi na osobe nestale uslijed ratnih zbivanja za vrijeme Domovinskog rata (oko 70 posto). Još uvijek se traga za 1.591 osobom nestalom u Domovinskom ratu. Dan nestalih obilježava se u Vukovaru, odakle se u Studio 4 HRT-a uključila predsjednica Udruge Vukovarske majke Manda Patko i podijelila njihova iskustva.

Nestanci osoba, posebice maloljetnika i djece, posljednjih su godina snažno medijski popraćeni, a uloga medija u bržem pronalasku nestalih osoba, uz policijske mjere traganja, od ključne je važnosti. Televizijska slika putuje nevjerojatnom brzinom, a podatak da je određena osoba nestala u sekundi je dostupna velikom broju ljudi. Stoga se i HRT pridružio obilježavanju ovoga dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od polovice nestalih u Hrvatskoj su maloljetnici

Više od polovice nestalih osoba u Hrvatskoj su maloljetnici, doznaje se iz Nacionalne evidencije nestalih osoba (NENO). MUP poručuje da je taj podatak razlog za oprez, ali nikako ne i za širenje panike.

U 2015. (do 28. prosinca) policiji je prijavljeno malo manje od 2450 nestanaka. Od toga se oko 1550 prijavljenih nestanaka odnosi na maloljetne osobe, a oko 900 na osobe starije od 18 godina. U istoj je godini obustavljeno više od 2400 potraga za nestalim osobama, odnosno oko 1550 potraga za maloljetnicima i oko 850 potraga za punoljetnim osobama. NENO u statistikama navodi da se broj obustavljenih potraga odnosi i na osobe čiji su nestanci prijavljeni prijašnjih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što prije prijaviti nestanak i razgovarati s djecom

Marina Mandić iz MUP-ova odjela za odnose s javnošću za Hinu je podsjetila kako je mit da će policija tragati za nestalom osobom tek 24 sata nakon nestanka: Upravo suprotno. Najbolje je policiji nestanak prijaviti što prije jer se “svježi” trag lakše slijedi. Dodaje da policija poduzima žurne mjere traganja za djecom da ih što prije pronađu kako ne bi postali žrtvama kaznenog djela ili ih zbog nedostatka novca bili prisiljeni počiniti.

Dosadašnja policijska praksa pokazala je da odrasli najčešće bježe zbog obiteljskih problema, a mladi zbog bunta i avanturizma ili pak nasilja u obitelji. Policija roditeljima savjetuje da djecu nauče odgovornom ponašanju i da izbjegavaju bilo kakva rizična ponašanja poput stopiranja, druženja s osobama asocijalnog ponašanja ili odlazaka s nepoznatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javnosti Mandić poručuje i da ne nasjedaju na informacije o sumnjivim vozilima iz kojih navodno pozivaju i pokušavaju oteti djecu. Napominje da se takve informacije preko društvenih mreža šire periodično, a dosad nikada nisu bile utemeljene. Važno je da građani o o svim sumnjivim zapažanjima obavijeste policiju na 192, koja će sve provjeriti te pojačano obilaziti škole, vrtiće i igrališta gdje se kreću ili zadržavaju djeca, poručuju iz policije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.