HSP : Puštanje četničkog vojvode Šešelja uvreda je svim žrtvama srbijanske politike za vrijeme agresije na Hrvatsku i BiH

Hrvatska stranka prava (HSP) ocijenila je danas najavu skorašnjeg puštanja Vojislava Šešelja u kućni pritvor “vrhuncem pravno-političkog cinizma Haaškog suda” te pozvala hrvatske čelnike da na to oštro reagiraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Puštanje četničkog vojvode uvreda je svim žrtvama srbijanske politike za vrijeme agresije na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, svim progonjenim Hrvatima iz Vojvodine i Bosne i Hercegovine. Takvim postupkom Haaški sud rehabilitira četničku politiku u Srbiji”, navodi HSP-a u priopćenju u kojem se protivi Šešeljevu puštanju na slobodu.

HSP od hrvatskog predsjednika i premijera, a posebice od ministrice vanjskih poslova, traži da “oštro reagiraju” na takvu odluku i zatraže Šešeljevo zadržavanje u pritvoru.

“Oštra reakcija trebala bi uslijediti posebno od ministrice vanjskih poslova Hrvatske, no teško je očekivati od Vesne Pusić koja se ponaša kao ‘ministrica regiona’ da će uslijediti bilo kakva reakcija”, stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik HSP-a Daniel Srb i naglašava kako će izostanak njihove reakcije u HSP-u smatrati “podrškom politici ‘široke ruke’ Haškog suda kada su u pitanju srpski zločinci”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijansko ministarstvo pravosuđa potvrdilo je jučer da je iz ICTY-a stigao zahtjev u kojem se u roku od tjedan dana traži odgovor je li vlast spremna organizirati kućni pritvor za Šešelja i o situaciji izvještavati sud svakih 14 dana ili istog trenutka ako Šešelj prekrši uvjete privremenog puštanja te da vlada odredi tko će Šešelja dopratiti iz Haaga i vratiti ga u pritvor.

Mediji u Srbiji nagađaju da bi Šešelj mogao doputovati iz Haaga već u subotu 28. lipnja, na veliki pravoslavni blagdan Vidovdan.

Vojislav Šešelj je optužen za ratne zločine, ubojstva, progone na rasnoj, vjerskoj i poličkoj osnovi, te napad na civile na teritoriju Hrvatske i Bosne i Hercegovine tijekom ratnih sukoba 90-ih godina, a dragovoljno se predao ICTY-u u veljači 2003. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.