Humanitarnim izložbama fotografija Marijinih obroka osigurani obroci za 181 dijete u Beninu

obroci
Foto: Marijini obroci

Humanitarnim izložbama fotografija Saše Ćetkovića u Zagrebu i Slavonskom brodu, otvorenima početkom tjedna, akcija Marijini obroci osigurala je obroke za 181 dijete u Beninu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Zagrebu, 2. rujna 2024. godine, u Galeriji Fotokluba Zagreb predstavljena je Humanitarna izložba Marijini obroci / Saša Ćetković.

U iskrenim fotografijama trenutka, Saša Ćetković bilježi osmijehe, dječju otpornost, optimizam i igru kojim nastoje povratiti barem dio izgubljenog djetinjstva. Fotografije dokumentiraju živote djece u Beninu koja primaju Marijine obroke u 5 školskih kuhinja, te trud misionarki i humanitarnih udruga da djeci osiguraju školske obroke i obrazovanje. Sve izložene fotografije prikazuju utjecaj koji siromaštvo ima na najmlađe i najugroženije članove društva.

Saša Ćetković: Otkad sam se vratio iz Afrike, sramota me jesti hranu a da se ne pomolim

Predstavnica Fotokluba Zagreb je otvorila izložbu pozdravnim govorom, dok je program vodila gđa Mila Elegović. Okupljenima je izložbu i svoje iskustvo u Beninu predstavio i sam fotograf gosp. Saša Ćetković, a djelovanje Marijinih obroka gđa Katarina Zarinkijević, predsjednica Udruge. Glazbene talente darovali su Boris Rogoznica i dječji zbor Kikići i Genijalci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Humanitarna izložba fotografija Saše Ćetkovića ‘Marijini obroci’ u Zagrebu i Sl. Brodu

Već sljedeći dan 3. rujna održalo se otvorenje humanitarne izložbe u Slavonskom Brodu, a na samom događaju gostovao je autor izložbe gosp. Saša Ćetković.

Veliki broj posjetitelja posebno je dirnula rečenica gospodina Saše: “Bio sam u Africi, vidio sam sve to, doživio i kada sam se vratio sramota me je jesti hranu, a da se ne pomolim i prvo zahvalim Bogu.”

Izložbe Marijinih obroka u Zagrebu i Slavonskom Brodu otvorene su do 6. rujna

Humanitarnu izložbu u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod toplo i s puno empatije pozdravila je i ravnateljica knjižnice, gđa Ružica Bobovečki, a prisutnima se u ime odbora Marijinih obroka obratila i članica gđa Ana Marija Biršić Glibo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz program je prisutne provela gđa Marija Božić Džimbeg, a događaj je svojom glazbom uveličao i Josip Alar. Ganuti i ispunjeni posjetitelji su razmijenili svoja iskustva nakon izložbe uz tortu i okrjepu.

Humanitarne izložbe fotografija otvorene su do 6. rujna 2024., posjetite ih u Zagrebu i Slavonskom Brodu. Fotografije djece, kuharica ili misionarki mogu se dobiti u zamjenu za donaciju koja će jednom ili više djece osigurati obroke. Samo 22 eura dovoljna su da godinu dana osigurate jednom djetetu obrok u školi.

Marijini obroci omogućuju prehranu djece u 17 zemalja

Iz Marijinih obroka zahvaljuju volonterima koji su duša Marijinih obroka i bez kojih ne bi mogli organizirati ovako lijep događaj, te svim posjetiteljima i sponzorima: Saši Ćetkoviću, Fotoklubu Zagreb, Tiskari Quo Vadis, Foto Studiju Time, Foto Škljocu, Foto Andrijeviću, slastičarnici Vincek, Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, Josipu Alaru, Tiskari Best, Tiskari TDA, Gradu Zagrebu i Gradu Slavonskom Brodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Marijini obroci Hrvatske: Utrkama osigurani su obroci za 514 gladne djece tijekom cijele školske godine

Marijini obroci osiguravaju jedan obrok dnevno na mjestu obrazovanja kako bi se privuklo kronično siromašnu djecu u učionice gdje dobivaju obrazovanje koje će im, u budućnosti, biti izlaz iz siromaštva.

Marijini obroci omogućuju svakodnevne obroke djeci u okviru školskih programa prehrane u 17 zemalja: Indija, Kenija, Liberija, Malavi, Južni Sudan, Zambija, Etiopija, Sirija, Libanon, Benin, Ekvador, Haiti, Madagaskar, Zimbabve, Niger, Jemen i Mozambik.

Za samo 22 eura moguće je hraniti jedno dijete cijelu školsku godinu

Marijini obroci, u suradnji s lokalnim zajednicama i dugogodišnjim partnerima, nastoje uspostaviti programe prehrane u školama tamo gdje je to moguće zbog utjecaja različitih okolnosti. Prosječan trošak prehrane jednog djeteta Marijinim obrocima tijekom cijele školske godine iznosi 22 eura.

Marijini obroci obvezuju se usmjeriti najmanje 93 posto od svake donacije izravno za programe prehrane. To je moguće jer većinu posla u organizaciji obavlja vojska predanih volontera – uključujući njih više od 80.000 samo u Malaviju.

U svim zemljama gdje se provodi program prehrane, Marijinim obrocima upravljaju lokalne zajednice. Gdje god je moguće obroci se pripremaju s prehrambenim namirnicama koje se uzgajaju i kupuju lokalno. Time se podupiru obitelji i jača lokalno gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijini obroci Hrvatska u 32 školske kuhinje hrane više od 86.000 djece

Mary’s Meals nastali su 2002. godine kada je Magnus MacFarlane-Barrow, tijekom razdoblja gladi, posjetio Malavi i upoznao majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njezinog najstarijeg sina Edwarda koji su mu životni snovi, on je odgovorio jednostavno: „Želio bih imati dovoljno hrane za jesti I želio bih jednog dana ići u školu“.

Marijini obroci Hrvatska od 2009. godine do danas, zahvaljujući dobroti podupiratelja iz Hrvatske, imaju otvorene 32 školske kuhinje: 8 u Malaviju, 18 u Zambiji, 5 u Beninu i 1 u Ekvadoru.

U 2023. godini Marijini obroci Hrvatska osigurali su obroke za više od 86.000 djece u najsiromašnijim zemljama svijeta.

Više informacija o djelovanju Udruge možete dobiti putem elektroničke pošte info@marysmeals.hr ili pozivom na broj 01 5509 250. O radu i viziji Marijinih obroka možete pročitati na www.marysmeals.hr te na društvenim mrežama Facebook i Instagram.
Podaci za uplatu donacije: IBAN: HR7923600001102102666

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.