U ime obitelji: Pravobraniteljica Ljubičić protivi se djelomičnom radnom vremenu i tako diskriminira žene

Foto: fah, montaža narod.hr

Udruga U ime obitelji poslala je dopis članovima Odbora za ravnopravnost spolova i pozvala na odbacivanje Izvješća o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2016. godinu, zbog njenog diskriminirajućeg i ideološkog djelovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopis i analizu Izvješća prenosimo u cijelosti:

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, gđa Višnja Ljubičić, u svojem Izvješću o radu za 2016. opetovano iznosi negativan stav o mogućnosti sklapanja ugovora na nepuno radno vrijeme za žene, iako takva vrsta ugovora ženama koje žele više vremena provesti s obitelji pomaže u održavanju ravnoteže između obiteljskih i poslovnih obaveza, što je i standarna praksa u EU i jedna od odrednica suvremene obiteljske politike. Prema podacima Eurostata, ekonomski razvijene zemlje poput Nizozemske imaju čak 75,3% takvih ugovora, Austrija 47,8%, Njemačka 47%, Belgija 41,3%, dok je prosjek EU 31,5%. Hrvatska je druga zemlja u EU (iza nas je samo Bugarska) po najmanjem udjelu žena koje rade s ugovorom na nepuno radno vrijeme – 7,3%.

Udruga U ime obitelji je povodom današnje rasprave saborskog Odbora za ravnopravnost spolova o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2016. poslala članovima Odbora dopis kojim ukazuje na diskriminirajuće i ideološko djelovanje pravobraniteljice Ljubičić i na njenu zloupotrebu institucije pravobraniteljice za nametanje vlastitih ideoloških stavova, stoga je U ime obitelji pozvala zastupnike da odbace Izvješće pravobraniteljice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim ukazivanja na to da je samo Izvješće nepregledan dokument od gotovo 350 stranica koji sadržava pregršt informacija i statističkih podataka, a zapravo ne daje konkretne pokazatelje rada pravobraniteljice Ljubičić, U ime obitelji je svratila pozornost zastupnicima na činjenicu da se pravobraniteljica zalaže da se ženama u području rada i zapošljavanja smanji mogućnost izbora te da svojim izjavama diskriminira velik broj žena koje žele više vremena provoditi s obitelji negoli u izgradnji profesionalne karijere.

U ime obitelji ističe da protivljenje ugovorima na nepuno radno vrijeme ne proizlazi iz stvarnih argumenata, već iz diskriminatornog, negativnog i ideološkog stava pravobraniteljice Ljubičić prema ženama koje se žele posvetiti svojoj obitelji prije negoli karijeri, čime ona zloupotrebljava instituciju pravobraniteljice za nametanje vlasitih ideoloških i diskriminatornih stavova. Ovo izrazito uvjerenje pravobraniteljice vidljivo je i u njenoj kritici mjere Grada Zagreba koja jednomu od roditelja koji brine za najmanje troje djece omogućuje ostvarivanje mjesečne financijske pomoći u visini prosječnog iznosa mjesečne plaće u Hrvatskoj. Pravobraniteljica smatra da će takva mjera “povući više žena s tržišta rada kako bi se posvetile isključivo obitelji”, čime ona izravno diskriminira žene koje se žele posvetiti odgoju djece i brizi za obitelj.

Udruga U ime obitelji smatra neprihvatljivim da dužnost pravobraniteljice za ravnopravnost spolova vrši osoba koja svojim djelovanjem izravno diskriminira žene, a posebno majke koje se žele više posvetiti brizi za obitelj, te nameće vlastiti svjetonazor i ideologiju, stoga poziva da se odbaci njezino Izvješće o radu za 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime obitelji je već upozorila saborske zastupnike na ideološko i neprofesionalno djelovanje pravobraniteljice Ljubičić prilikom podnošenja njezinog Izvješća o radu za 2015. godinu, dok su za Izvješće o radu za 2014. isto upozoravale i druge organizacije civilnog društva.

Luka Mlinarić,

udruga U ime obitelji

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [449.63 KB]

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.