Inicijativa medicinskih sestara pokreće peticiju za ukidanje Komore

medicinske sestre
Zagreb, 23.04.2015 - Inicijativa medicinskih sestara-medicinskih tehnièara najavila je u èetvrtak pokretanje peticije za ukidanje Hrvatske komore medicinskih sestara (HKMS), uz zahtjev da cjelokupno reguliranje sestrinske profesije preuzme Ministarstvo zdravlja. Arhivska fotografija od 20.9.2013. godine prikazuje medicinske sestre ispred Klinike za traumatologiju u Zagrebu. foto FaH/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ ds

Inicijativa medicinskih sestara-medicinskih tehničara najavila je u četvrtak pokretanje peticije za ukidanje Hrvatske komore medicinskih sestara (HKMS), uz zahtjev da cjelokupno reguliranje sestrinske profesije preuzme Ministarstvo zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa traži da se nakon ukidanja Komore njezinom imovinom osnuje zaklada koja će se brinuti o kvalitetnoj edukaciji i promicanju sestrinske profesije u skladu s europskim standardima, te da u zakladi medicinske sestre budu zastupljene po principu “jedan član jedan glas”.

“Ponašanje HKMS-a u potpunoj je suprotnosti sa stavovima vlastitog članstva. Komora kao pravna institucija kroz članarinu financira samovoljne postupke koji su u suprotnosti s njenim primarnim interesom, a to je zaštita javnosti kroz reguliranje sestrinstva i provedba volje članstva”, ističe Gordana Miškulin u ime inicijative.

HKMS, kaže Miškulin, šteti ugledu preko 30.000 sestara nazivajući ih osobama koje su na razini njegovatelja i javnog pučkog učilišta, što je velika sramota za hrvatsko obrazovanje i zaposlenice koje svakodnevno obavljaju svoj posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Posebno želimo naglasiti da su javni istupi predsjednice HKMS-a Dragice Šimunec ugrozili zaštitu pacijenata jer je rekla da medicinske sestre i medicinskih tehničari sa srednjoškolskim obrazovanjem nisu sposobni samostalno obavljati svoje zanimanje, te da nemaju kompentecije za samostalan rad. Takva je izjava krajnje uvredljiva s očitim ciljem degradiranja srednjoškolskih sestara i stvaranjem problema u odnosima medicinskih sestara i pacijenata”, tvrde u inicijativi.

Od Ministarstva zdravlja zahtijevaju da od DORH-a zatraži temeljitu reviziju poslovanja HKMS-a, od kupovine nekretnina, osiguranja i putovanja, do autorskih honorara i dnevnica.

Predsjednica HKMS-a Dragica Šimunec odgovara kako svatko ima pravo tražiti ono što smatra ispravnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iza inicijative stoji deset osoba koje su završile četverogodišnje srednje obrazovanje za medicinske sestre, a od Komore traže da im prizna prava prvostupnika koji su završili trogodišnji studij sestrinstva. To ne možemo napraviti prema svim važećim hrvatskih propisima”, rekla je Šimunec Hini.

Predstavnice inicijative, nezadovoljne navodnom diskriminacijom sestara sa četverogodišnjom srednjom školom pri dobivanju potvrda za rad u inozemstvu, razgovarale su prošloga tjedna s ministrom zdravlja Sinišom Vargom.

Izrazile su nezadovoljstvo jer im vodstvo HKMS-a ne želi izdati potvrde za samostalan rad u inozemstvu i zatražile priznavanje stečenih prava, izmjene Zakona o sestrinstvu i temeljitu reformu Komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.