Potpišite peticiju za anonimne porode i gnijezda za bebe u hrvatskim bolnicama

bebe
Foto: iStock

Udrugu U ime obitelji, koja je i nositelj Hoda za život, uputila je na prijedlog hitnog zakona koji omogućuje anonimni porod u bolnicama i otvaranje posebnih punktova, tzv. gnijezda za bebe, gdje bi roditelji mogli ostaviti svoju tek rođenu djecu za koju se ne mogu ili ne žele skrbiti. Na to je potaknula strašna situacija iz svibnja, kada je tek nekoliko sati staro novorođenče pronađeno u kanti za smeće u Zaprešiću. Potpisivanjem peticije i vi možete pomoći i podržati mogućnost anonimnih poroda i gnijezda za bebe u hrvatskim bolnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahvaljujući ovakvim mjerama, novorođenčad ostavljena u skrbi države može brzo naći novi dom. Naime, za svako dostupno dijete u Hrvatskoj, postoji šest parova spremnih za usvajanje, što osigurava da svako dijete dobije priliku na ljubav i sigurnost u novoj obitelji.

>Nakon slučaja iz Zaprešića: U ime obitelji traži uvođenje mogućnosti anonimnih poroda

Potpišite peticiju i podržite zahtjev U ime obitelji ministru zdravlja izv. prof. dr. sc. Viliju Berošu i ministru rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marinu Piletiću da odmah u saborsku proceduru upute prijedlog takvog zakona. Peticiju potpišite na ovom linku!

Anonimni porodi i gnijezda za bebe spašavaju živote

Na ovaj prijedlog udrugu U ime obitelji potaknuo je slučaj iz Zaprešića. Naime, sredinom svibnja tek rođeni dječak, star sat do dva, pronađen je u kanti za smeće u pothlađenom stanju. Život mu je spašen zahvaljujući odgovornoj reakciji dvojice mladića te brzoj i profesionalnoj intervenciji zdravstvenog osoblja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo djelovati brzo. Iz ovog tragičnog slučaja vidimo kako najranjivije žene rađaju u nesigurnim uvjetima, riskirajući svoje živote i živote svojih beba. Anonimni porodi i gnijezda za bebe spašavaju živote”, poručuju iz Udruge.

>Hod za život u Zagrebu: Očekujemo zakon koji štiti pravo na život nerođenog djeteta!

U Austriji takva mogućnost postoje već više od 20 godina. Pri dolasku u bolnicu majka nije dužna dati svoje podatke niti podatke o ocu djeteta. Ako ostane pri tom da ga ne želi ili ne može zadržati, rađa u sigurnim uvjetima i zatim predaje centru za socijalnu skrb. U Austriji pravo na anonimni porod koristi oko 35 žena godišnje.

“Pobjeda u ovoj kampanji dovela bi do značajnih pozitivnih promjena. Najugroženije trudnice i rodilje bi imale pristup sigurnim okruženjima za porod. Pružanjem legalne alternative roditeljima koji se ne mogu brinuti za svoju novorođenčad smanjio bi se rizik čedomorstva i pružila zdravstvena skrb najugroženijim rodiljama”, dodaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javno zdravstvo i socijalna skrb u nadležnosti su Ministarstva zdravstva i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Ovi prijedlozi izravno se odnose na zdravlje majke i djeteta, usklađujući se s njihovim temeljnim dužnostima. Rješavanje problema nesigurnog poroda i potpora ranjivim skupinama promiče socijalnu pravdu, smanjuje razlike u pristupu zdravstvenoj skrbi i uslugama promičući jednakost i pravednost. Ulaganje u zdravlje majke i djeteta donosi dugoročnu društvenu korist. Briga o majkama i djeci pozitivno pridonosi zajednicama, poboljšavajući društvenu koheziju, ekonomsku produktivnost i opću dobrobit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.