Inicijativa mladih za ljudska prava – za što se zalažu oni koji su protiv pjesme Lijepa li si

Foto: yifh

Inicijativa mladih za ljudska prava, SOS Racisme i Europskog antirasističkog pokreta uputila je Hrvatskom nogometnom savezu Apel za povlačenje pjesme Lijepa li si kao pjesme hrvatske reprezentacije na EURU 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski nogometni savez na čelu s predsjednikom Davorom Šukerom odgovorio je: “Dok sam na čelu Hrvatskog nogometnog saveza, na stadionima će svirati pjesma ‘Lijepa li si’ jer je simbol patriotizma, ponosa i ljubavi prema domovini”, jasan je odgovor Davora Šukera, predsjednika HNS-a, autorima pristiglog dopisa.

Inicijativa mladih za ljudska prava – Hrvatska nije prihvatila HNS-ov odgovor već i dalje smatra da je riječ o govoru mržnje što su popratili riječima:

“Prije nego nam napišete sljedeću psovku ili prijetnju, samo zamislite da reprezentaciju Srbije predstavlja pjesma sa stihom ‘Srpska Krajino, srce ponosno’ – sigurno biste tada primjetili govor mržnje i poziv na nasilje. “Ne samo da se ne protivi zločinima svoje strane, nego nacionalist ima i izvanredan kapacitet da uopće ne čuje o njima.” G. Orwell”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Programski je direktor i osnivač Inicijative mladih za ljudska prava – Hrvatska (YIHR) Mario Mažić. Inicijativu je pokrenuo u Hrvatskoj 2008. godine u koordinaciji s regionalnom mrežom YIHR. Trenutačno rukovodi programima organizacije u suradnji s voditeljima programa.

Inicijativa mladih za ljudska prava – Hrvatska otvoreno se također pridružila SDP-ovoj kampanji “Hrvatska može bolje” za rušenje aktualne Vlade, porukama sličnim kao i brojne udruge kojima je SDP dijelio milijarde, a koje ovih dana zatrpavaju medijski prostor vikom, prosvjedima, transparentima uz objave na društvenim mrežama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

yifh

Mažićeva percepcija svijeta oko njega može se vidjeti u razmišljanju o oslobodilačkim vojno-redarstvenim akcijama Domovinskog rata Bljesak i Oluja.

Za Novosti je o Bljesku i Oluji rekao kako “nazivati akcije u kojima je ubijeno više desetaka ili stotina civila “veličanstvenima”, naprosto je nepristojno”. “Hrvatska je imala pravo provesti vojne akcije kako bi vratila svoj teritorij, naročito nakon propasti Plana Z4, ali nitko nema pravo ubijati i protjerivati civile. A čini mi se da s time često imaju problema i Hrvati i Srbi. No, mi kao društvo imamo obvezu priznati počinjene zločine, za njih se ispričati i odgovorne procesuirati. To nije lako, ali je potrebno. Jer, jednostrana obilježavanja vojnih akcija samo izazivaju turbulencije”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U regiji je još prisutno iznimno jako identificiranje s počiniteljima zločina, tzv. ratnim herojima, a u velikoj mjeri nedostaje empatija prema žrtvama. Kada govorimo o “Oluji”, žrtve je protjerala hrvatska vlast, a kasnije ih je vrlo ružno iskoristila srbijanska vlast. One koji su preživjeli zločine što ih je hrvatska strana počinila u “Bljesku”, srbijanska je vlast tretirala kao izdajice koje su se predale, pa je obilježavanje njihove patnje vrlo teško, ali i iznimno važno. Društvo se mora fokusirati na suosjećanje prema žrtvama i osudu zločinaca, a to je nemoguće sve dok se zločince glorificira”, istaknuo je.

O Mažiću smo više napisali OVDJE.

Inicijativa mladih za ljudska prava korisnica je Institucionalne podrške stabilizaciji i/ili razvoju udruga 2016.-2018., a financijski ju podržava Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.

Riječ je o hrvatskoj javnoj instituciji preko koje brojne nevladine udruge, kao i Platforma 112 opterećuju državni proračun, a ove godine, nakon što im je iznos smanjen za 20 milijuna kuna, odmah su predsjednica Željka Leljak Gracin i drugi članovi iz reda civilnog društva najavili svoje ostavke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na problem udruga koje prodaju maglu ukazala je ministrica Juretić.

“Ako bi se malo bolje preraspodijelila sredstva i prestalo se financirati prodavanje magle, a s obzirom na to da i sama dolazim iz civilnog sektora dajem si za pravo to reći, onda bismo sigurno imali i bolje društvo”, poručila je u utorak iz Vukovara ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.