Ivan Munjin o ratifikaciji Istanbulske konvencije: Nije dobro da se nepotvrđeni, nejasni sadržaji i odredbe unose kao obvezujući

Foto: Narod.hr

U sinoćnjoj Bujici gostovali su akademici Mislav Ježić i Vladimir Paar na temu Istanbulske konvencije i stručnog stava Znanstvenog vijeća za obrazovanje i školstvo HAZU koje se jasno oglasilo po tom pitanju. U emisiji je prenesena i izjava Ivana Munjina člana upravnog odbora Udruge U ime obitelji o Istanbulskoj konvenciji koju prenosimo ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Munjin ističe, “Istanbulska konvencija je međunarodni obvezujući pravni ugovor koji obvezuje države koje su ju ratificirale na provođenje svih njezinih odredbi i uspostavlja jedno novo tijelo koje nadzire države koje su ratificirale konvenciju kako provode te odredbe.”

Munjin ocjenjuje da, “one sadrže jako puno pozitivnih sadržaja kojim se sprječava nasilje nad ženama i te sadržaje Hrvatska već ima u svojem zakonodavstvu dugi niz godina. Prošlog srpnja je Hrvatski Sabor donio novi zakon protiv nasilja u obitelji koji još dodatno usklađuje naše zakonodavstvo s pozitivnim odredbama u Istanbulskoj konvenciji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Munjin je istaknuo razloge zbog kojih ne treba ratificirati konvenciju: “Istanbulska konvencija sadrži i dijelove koji se temelje na rodnoj ideologiji i upravo zbog toga smatram da ne treba ratificirati Istanbulsku konvenciju, nego dosljedno provoditi već postojeće mehanizme kojima se suzbija i sprječava nasilje nad ženama. Mislim da se oko toga može postići konsenzus i da je to najbolje rješenje, dakle da Hrvatska Instanbulskom konvencijom ne uvodi one sadržaje koji su znanstveno neprovjereni i oko kojih ne postoji konsenzus.”

“Profesorica obiteljskog prava Pravnog fakultet Sveučilišta u Zagrebu Aleksandra Korać Graovac je rekla da je ovo prvi put da jedan međunarodni ugovor donosi definiciju roda i da mi ne možemo znati kako će on biti primjenjivan, kako će biti tumačen, kako će ga tumačiti država  te kako nadzorno tijelo. Vidimo da postoje brojne definicije i brojne interpretacije u javnosti tako da nije dobro da se nepotvrđeni, nejasni sadržaji i odredbe za koje ne znamo kako će biti interpretirane unose kao obvezujući i unose zapravo u obrazovni sustav od vrtića do fakulteta. Na te štetne posljedice je upozorilo Znanstvenog vijeća za obrazovanje i školstvo HAZU-a. Smatram da se treba voditi javna rasprava ali implementirati samo one pozitivne odredbe bez ratifikacije Istanbulske konvencije” zaključno je napomenuo Ivan Munjin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.