U organizaciji Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, a pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja u Kninu je obilježen Dan logoraša kao i obljetnica razmjene logoraša u Tepljuhu.
‘Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Stare bolnice u Kninu prisjećamo se svih logoraša, zatočenih hrvatskih branitelja i civila koji su tijekom Domovinskog rata bili dovođeni u kninski logor od strane srpskih terorističkih paravojnih formacija’, stoji u priopćenju.
‘Torture kojima smo kao logoraši svjedočili, a koje na žalost i dan danas ostaju duboko urezane u naša sjećanja kao i sjećanja na sve suborce i supatnike koji su na najsvirepiji način mučeni i ubijeni. Stoga obilježavamo današnjih dan kao Dan logora Knin’, navodi Ivan Turudić, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Splitsko-dalmatinske županije.
Slijedilo je polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod spomenika pobjedi ‘Oluja 95’ u Kninu u spomen svim hrvatskim braniteljima koji su svojom žrtvom ostvarili vjekovnu težnju hrvatskog naroda te doveli do konačnog čina pobjede odnosno oslobađanja okupiranog teritorija Republike Hrvatske.
Prvi logoraši u Kninu bili su iz Gline
Obilježavanju je prisustvovao i izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, Jozo Šerić, Marijo Ćaćić, gradonačelnik Grada Knina te Ivan Janković, gradonačelnik Grada Gline.
‘Naime, nakon napada na policijsku postaju u Glini, među prvim logorašima koji su dovedeni u logor Knin su bili upravo pripadnici hrvatske policije iz Gline. Jedan od tih logoraša je bio i moj otac’, navodi Janković.
Razmjena kao drugi rođendan
Uz ostale logoraše, na obilježavanju je prisustvovao i gospodin Davor Ančić, predsjednik HDLSKL Podružnice Sisačko-moslavačke županije te Goran Macura, predsjednik Udruge hrvatskih pravoslavnih branitelja iz Domovinskog rata.
U Tepljuhu, na mjestu razmjene logoraša koje je odvijala upravo na današnjih dan 1991. godine, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, Ivan Turudić podsjetio je riječima da sam čin razmjene za svakog logoraša predstavlja drugi rođendan. Pozivajući sve da se obilježavanjem prisjetimo i ne zaboravimo te da svim budućim naraštajima ostavljamo
najveće blago koje možemo, a to je sloboda.