Ove subote u organizaciji „Udruge Antifašista grada Korčule“ obilježena je 80. obljetnica komunističke revolucije i preuzimanja vlasti na tom hrvatskom otoku. Pritom su prosvjedovale dvije braniteljske udruge zbog nastupa crnogorskog zbora koji izvodi partizanske pjesme, promiče jugoslavenski unitarizam i nastupa pod zločinačkim simbolom – petokrakom. Kandidatkinja za predsjednicu Republike Hrvatske Ivana Kekin i njezina stranka Možemo oštro su prosvjedovali protiv „zabrane“. U inat braniteljima i u zaštitu takozvanog „antifašizma“ na Korčulu je osobno stigla Kekin i poručila kako će se kao predsjednica boriti protiv „veličanja fašizma, a za slobodnu i antifašističku Hrvatsku!“.
> Hrvatska ili partizanska Korčula? Otok pod okupacijom ‘antifašista’ uz podršku Možemo i Milanovića
Crnogorski ženski zbor „Kic pop hor“ trebao je nastupiti u subotu, no njihov je nastup otkazan zbog nemogućnosti dobivanja radne dozvole na vrijeme za nastup. Stranka Možemo i takozvani antifašisti okrivili su braniteljske udruge koje su prosvjedovale protiv veličanja totalitarnog režima.
U inat braniteljima, Kekin je stigla na Korčulu braniti ‘antifašizam’
Otvoreno pismo crnogorskom zboru uputili su Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata i Udruga hrvatskih veterana Domovinsko rata Čare. Iz stranke Možemo u javnost je ekspresno izašlo priopćenje u kojem se izražava „zgroženost“ zbog postupka branitelja. Pritom su možemovci iznijeli i alternativno viđenje hrvatske povijesti u kojem je Hrvatska baštinik partizanskog pokreta i komunističke ideologije.
Na svojim profilima društvenih mreža, Kekin se pohvalila prisustvom na Korčuli. Stigla je u inat braniteljima kako bi zaštitila „antifašizam“ i suprotstavila se „veličanju fašizma“. Stala je i u zaštitu „ženskog zbora iz Crne Gore“, očekivano, vidjevši u tome šovinizam. Naglasila je i kako se radi o ženskom zboru, što je također zgodna činjenica za Kekinine glasače i nju osobno, iako je spol pjevača potpuno irelevantan.
> Kekin predstavila kandidaturu: Protivi se vojnom roku, fokus na zdravstvu i ženskim pravima
Na Facebooku je napisala: „Šutnja institucija i visoke politike dovela nas je do toga da se 80 godina od pobjede nad fašizmom u Hrvatskoj zabranjuju kulturni događaji po nacionalnom ključu, a na ovakve velike obljetnice ne dolazi nitko iz vrha hrvatske politike“.
Ova izjava Kekin ne odgovara stvarnosti. U prvom redu, politika je financirala ovaj događaj u kojem se slavi komunistička revolucija i partizanska okupacija Korčule. Poseban pokrovitelj je bio Ured predsjednika RH Zorana Milanovića, a glavni sponzor je bila gradska vlast.
Prema Kekin, državna vlast bi trebala obilježavati jugoslavenske obljetnice?
Nadalje, u Hrvatskoj postoji i praznik koji se naziva „Dan antifašističke borbe“, a nesmetano se po Hrvatskoj organiziraju slične manifestacije. U Kumrovcu, Srbu i Brezovici, pod sponzorstvom države i lokalne vlasti, obilježavaju su obljetnice totalitarnog, komunističkog i jugoslavenskog režima. U gradu Zagrebu gdje je na vlasti stranke Ivane Kekin, svake se godine u čast zločinačkoj partizanskoj vojsci, pod pokroviteljstvom Tomaševića, pale „Trnjanski kresovi“. Dakle, veličanje komunizma i Jugoslavije u Hrvatskoj institucije ne samo da podržavaju, već i financiraju. U konačnici, zašto bi državna vlast pohodila partizanske obljetnice gdje se veliča antihrvatska državna tvorevina i zločinačka ideologija osuđena i u europskim rezolucijama?
> Kriptokomunistička proslava u centru Zagreba pod pokroviteljstvom Grada: Tomašević i Pupovac feštali uz srp, čekić i zvijezdu petokraku
Štiti li Kekin Ustav kada glorificira komunističku revoluciju?
Na X profilu Kekin je podijelila video svog boravka na Korčuli. Poručila je kako je nedopustivo da se u državi koja je pobijedila fašiste „zabranjuju kulturni događaji po nacionalnom ključu“. Kekin ovdje također iskrivljuje stvarnost i kreira vlastiti poželjan narativ za svoje političke potrebe. Niti je nekakav kulturni događaj zabranjen, niti je pritisak braniteljskih udruga motiviran „po nacionalnom ključu“. Čitav kontekst ove manifestacije, vrijednosti i stavovi zbora iz Crne Gore nespojivi su sa vrijednostima slobodne, demokratske i neovisne Republike Hrvatske stvorene u Domovinskom ratu, nasuprot komunističkom sustavu, kako piše u preambuli Ustava kojeg je Kekin obećala štititi.
Korčula je prije 80 g. oslobođena od fašista. Danas se, zbog šutnje institucija i visoke politike, pod prijetnjama branitelja, po nacionalnom ključu zabranjuje nastup ženskom zboru.
Kao predsjednica, borit ću se protiv veličanja fašizma, a za slobodnu i antifašističku Hrvatsku! pic.twitter.com/At5JfHUeNN
— Ivana Kekin (@IvanaKekin) September 16, 2024
Nitko iz vrha politike nije došao na ovu komunističku manifestaciju, rekla je Kekin. Međutim, zato je ona tu. Željela je odati počasti „hrabrim borcima i borkinjama od prije 80 godina“ zbog kojih se danas na Korčuli priča hrvatski, a ne talijanski, kako je rekla. Ono što nije rekla jest činjenica kako se zbog otpora hrvatskih branitelja danas na Korčuli ne priča – srpski.
> Neokomunistički festival FALIŠ u Šibeniku: Klasić o NDH, Bobić o LGBT teologiji
Predsjednica ‘nove generacije’ koja se bori protiv fašizma
Potom slijedi gotovo pa komična izjava Kekin. Predstavila se kao predsjednica „nove generacije“ koja će se „glasno i srčano suprotstavljati veličanju fašizma i uvijek boriti za tolerantnu, slobodnu i antifašističku Hrvatsku“. Protiv kojih se fašista točno Kekin bori, mnogima nije jasno. Možda protiv „netrpeljivih“ branitelja koji su ustali protiv zvijezde petokrake koju su nosili neprijatelji Hrvatske 1991. godine? Jesu li branitelji fašisti? Iako to nije otvoreno rekla, čini se kako su je fašisti potaknuli na dug put prema Korčuli kako bi mogla obilježiti komunističku obljetnicu i tamo štititi antifašizam. A tko je u čitavoj ovoj priči ispao negativac, nego – hrvatski branitelj?
Zapovjednica OSRH koja štuje petokraku i sukobljava se s braniteljima
U kampanji za predsjednicu Republike Hrvatske, jedan od prvih poteza Kekin bio je otići na partizansku obljetnicu i pokloniti se zvijezdi petokraci protiv koje je Hrvatska ratovala 1991. i konačno se oslobodila jugoslavenskog državnog okvira, komunističkog zla i velikosrpske ideje.
U nekim kadrovima Kekin je pokazala hrvatsku zastavu želeći imati barem jedan simbol države kojoj želi biti na čelu. Teško je pronaći poveznicu između petokrake i šahovnice jer su to dva simbola koja su se sukobila u Domovinskom ratu. Jugoslavija i Hrvatska istovremeno ne mogu postojati, odnosno oni su oprečni jedno drugome. Kakvu poruku šalje Kekin braniteljima i vojsci kojoj želi biti na čelu kada se suprotstavlja onima koji su za Hrvatsku ginuli i krvarili 1991. godine? U konačnici, što država ima od Kekinine zaštite nekog mitskog „antifašizma“?