Izbor novog državnog odvjetnika: Tri iste i povezane osobe već skoro 20 godina obnašaju najviše dužnosti u sustavu državnog odvjetništva

Foto: Narod.hr

Dva mjeseca nakon što je Dražen Jelenić dao ostavku na mjesto glavnog državnog odvjetnika zbog afere masoni, počela je prijava kandidata za to radno mjesto. Jelenić je ostavku morao dati nakon što je otkriveno da je član masonske lože oftamologa Nikice Gabrića koji je tužio vlasnika i urednike portala dnevno.hr za pokušaj iznude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Gabrić je tvrdio kako su vlasnik i urednici navedenog portala pokušali iznuditi određenu svotu novca, a u zamjenu ne bi objavili članak o Gabrićevoj masonskoj loži u kojemu se između ostaloga otkriveno da je Gabrić “Veliki meštar”. Kada je portal objavio više članaka, u kojemu se pojavio i broj tajnog masonskog časopisa kao i imena nekih članova masonske lože, Gabrić je pokušaj iznude prijavio državnom odvjetništvu.

Jelenić je tada od strane javnosti osumnjičen za sukob interesa, budući da je Gabrić objavio SMS poruke koje je razmjenjivao s njim glede slučaja iznude, a sam državni odvjetnik je pod pritiskom priznao da je bio član masonske lože Nikice Gabrića, kao i da je u nju primljen nekoliko tjedana prije nego što je izabran za glavnog državnog odvjetnika.

No, Gabrić je objavio i da je Jelenićev broj dobio od prijatelja Mladena Bajića, inače bivšeg glavnog državnog odvjetnika, a sadašnjeg zamjenika glavnog državnog odvjetnika. Jelenić je potvrdio da je o slučaju pokušaja iznude čuo upravo od Bajića, no ispitavanja je li se i Bajić našao u sukobu interesa nije bilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz Bajića, zamjenik glavnog državnog odvjetnika je također bivši glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan, koji je dužnost obnašao prije Jelenića, a na to mjesto je došao kao Bajićev zamjenik.

Kada se trokut Bajić-Cvitan-Jelenić sagleda, Republika Hrvatska je u posljednjih 18 godina na čelu DORH-a i njegovih zamjenika imala tek tri osobe koje se međusobno rotiraju na funkcijama. S obzirom da je Jelenić morao otići zbog neprofesionalnosti, kao i zbog potvrde SOA-e da zakon nije predviđao njegovu sigurnosnu provjeru za glavnog državnog odvjetnika, te uzimajući u obzir da je zamjenik glavnog državnog odvjetnika postao za vrijem Bajićevog mandata, postavlja se pitanja kontaminiranosti pravosudnog sustava sukobom interesa.

Dok je Jelenić morao otići zbog tajnog članstva u masonskoj loži, pozicije Mladena Bajića i Dinka Cvitana nisu dovedene u pitanje ni nakon što je Bože Vukušić objavio kako su bili članovi Komunističke partije. Prema navedenim dokumentima može se iščitati da je Dinko Cvitan primljen u Savez komunista 1983., a Mladen Bajić 1972. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se Komunistička partija službeno raspala odavno, ove saznanje jesu zabrinjavajuća iz aspekta da su predstavnici pravosuđa Republike Hrvatske, punih trideset godina, slabo činili po pitanju istraživanja i procesuiranja ratnih zločina nad Hrvatima u Domovinskom ratu. Isto tako, Bajić i Cvitan aktivno su pokušavali zaštiti sada već osuđenog Josipa Perkovića od izručenja njemačkom sudu, u čemu je posebno prednjačio Županijsko državno odvjetništvo u Velikoj gorici, gdje je dužnost zamjenice županijskog državnog odvjetnika obnašala Ines Horvat Jelenić, supruga Dražena Jelenića.

Naime, Županijski sud u Velikoj Gorici 2014. godine čak se nije ni žalio na odluku o neizručenju čelnika jugoslavenske tajne službe Zdravka Mustača koje je donijelo izvanraspravno sudsko vijeće.

Za Bajićevog mandata uhićen Ante Gotovina

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao Glavni državni odvjetnik Bajić je “izgurao” čak tri mandata. Na ovu važnu državničku funkciju bio je biran 2002., 2006. i 2010. godine, što znači da je dužnost obnašao i za vrijeme vladavine SDP-a i HDZ-a. Koliko je “izdržljiv”, govori podatak kako su se za njegova tri mandata na čelu DORH-a promijenila dva predsjednika Republike, četiri premijera i šest ministara unutarnjih poslova.

>Smiju li suci biti masoni? Evo kako je u Italiji završio jedan slučaj

>Glasilo ‘Loža’ – koja su poznata lica u Hrvatskoj članovi masonske lože?

Za njegova mandatornog djelovanja uhićen je general Ante Gotovina, a osuđen je general Mirko Norac. To što je sudjelovao u hvatanju Gotovine donijelo mu je naklonost Carle Del Ponte, a mnogi kažu, i drugi mandat na mjestu državnog odvjetnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cvitan obmanjivao javnost o istragama pokrenutim u BIH protiv časnika HV-a?

Dinko Cvitan stupio je na dužnost u travnju 2014., zamijenivši Mladena Bajića, čiji je mandat bio jedan od najduljih mandata nekog državnog odvjetnika u EU (travanj 2002.- travanj 2014.), a koji se od tada nalazi na funkciji zamjenika glavnog državnog odvjetnika. I prije stupanja na dužnost Dinko Cvitan, „desna ruka“ Mladena Bajića, osam je godina vodio USKOK (Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala).

Dinko Cvitan također je obmanjivao javnost vezano uz istrage pokrenute u BiH protiv časnika HV-a.

General Pavao Miljavac upozorio je još 18. travnja 2015. da Sarajevo podiže optužnice protiv časnika Hrvatske vojske. Državni odvjetnik Dinko Cvitan u svom prvom razgovoru otkako je postao glavni državni odvjetnik, 22. travnja 2015. za RTL televiziju, zanijekao je pak da su bilo kakve istrage pokrenute u BIH protiv časnika hrvatske vojske. Međutim, istražitelji iz BiH počeli su još 2005. dolaziti u Hrvatski državni arhiv (HDA), gdje su nekontrolirano proučavali, ali i fotokopirali dio građe vezane uz HVO i Domovinski rat.

Udruga UIO: ‘Ovakve rotacije nisu donijele rezultate u borbi protiv korupcije već upravo suprotno’

“Ovakve “rotacije”, da 3 iste i povezane osobe već skoro 20 godina obnašaju najviše dužnosti u sustavu državnog odvjetništva, nisu europska praksa, i do sada u Hrvatskoj nisu donijele rezultate u borbi protiv korupcije, već upravo suprotno. Najnoviji slučaj kompromitacije DORH-a, kao i dosadašnji način izbora glavnog državnog odvjetnika od strane HDZ-a i SDP-a, pokazuje da su državnom odvjetništvu potrebne promjene koje će zajamčiti neovisnost državnog odvjetnika od politike i učinkovitiju borbu protiv korupcije”, istaknula je udruga U ime obitelji u priopćenju koje je dala 20. veljače 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.