Vlada je u četvrtak usvojila prijedlog izmjena Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, prema kojemu se kazne za najteže prekršaje, među kojima su isticanje simbola i pozdrava čiji sadržaj izražava ili potiče mržnju, kao i širenje lažnih vijesti, penju na od 700 do 4.000 eura.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je da se povećavaju novčane kazne za određene vrste prekršaja kako bile prilagođene zahtjevima vremena i imale odvraćajući efekt.
Koliko će iznositi kazne?
Tako će kazne koje su do sada iznosile od 20 do 170 eura, ubuduće iznositi od 700 do 4000 eura. Zakon će na glasanje što hitnije.
U prekršaje obuhvaćene ovim kaznama spada remećenje javnog reda i mira isticanjem ili nošenjem simbola; izvođenje ili reproduciranje pjesama, skladbi, tekstova, slika ili crteža; drsko i nepristojno ponašanje u javnosti kojim se vrijeđa građane i narušava njihov mir; izmišljanje i širenje lažnih vijesti; neovlašteno pucanje iz vatrenog oružja.
Za teške prekršaje, među kojima su tuča i svađa na javnom mjestu, lažno predstavljanje i neovlašteno nošenje znakova službene osobe, predviđene su kazne od 300 do 2000 eura.
Opijanje ili konzumacija opojnih droga na javnom mjestu te vrijeđanje i omalovažavanje moralnih osjećaja građana bit će kažnjivo iznosima od 200 do 1000 eura.
Novčane kazne za skitnju, prosjačenje i odavanje prostituciji za sada se ne mijenjaju, a njima će se uskoro baviti posebna međuresorna skupina u sklopu temeljne revizije Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.
Iz sindikata policije pozdravili izmjene
Sindikat policije Hrvatske pozdravio je izmjene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, istaknuvši da su do sada propisane kazne bile prilagođene standardima iz 1977. godine, a kazne za vrijeđanje službene osobe bile niže od najnižih kazni u prometu.
Sindikat u priopćenju podsjeća da već godinama upozorava na skandalozne odredbe Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, osobito za omalovažavanje i vrijeđanje službene osobe.
Kazne za taj prekršaj su dvostruko niže od kazni za nevezani pojas i ostalih najnižih kazni u prometu.
Sindikat je već kritizirao Vladu jer nije prilikom uvođenja eura i usklađivanja Prekršajnog zakona s novom valutom promijenila kazneni okvir. Naime, kazne u njemačkim markama prebačene su u istom iznosu u euro. Te su visine kazni utvrđene još 1977.
Dakle, dosašanje propisane kazne za prekršaje javnog reda i mira određene su prema standardu, uvjetima i životu građana iz 1977. godine, upozorava sindikat.
Najavljene izmjene zakona smatraju tek prijelaznim rješenjem te vjeruju kako će zajedno s MUP-om izraditi novi zakon koji će odgovarati današnjem vremenu, ne samo po visini kazni nego i ponašanjima kojima svjedočimo.
Sindikat naglašava kako je povećanje kazni jedini način da se policijski službenici zaštite od učestalih napada.
Vjeruju kako represivna prisila prema grupacijama koje su spomenute u javnosti nisu intencija države, ni policije, niti sindikata. Poručuju kako će se zalagati da ta ponašanja, poput prostitucije, budu dekriminalizirana ili da se ne kažnjava samo pružatelj usluge, nego i primatelj i sl.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.