Utorak, 28 siječnja, 2025
18.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Izvanredno stanje: U Karlovcu poplavljeno 255 kuća i 84 gospodarska objekta

Podijeli

Podijeli

Razina Korane i Kupe u Karlovcu stagnira na 8,5 metara, a budući da uzvodno razina vode pada te nema novih oborina, Karlovčane ne čeka pogoršanje stanja, ali je pred njima ispumpavanje vode iz kuća i gospodarskih zgrada u poplavljenim dijelovima grada te dežurstva na nasipima a potom i zbrajanje šteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stožer zaštite i spašavanja grada Karlovca koordinira svim aktivnostima žurnih službi i dobrovoljaca. O trošku grada angažirano je 57 strojeva i kamiona te više od 250 ljudi, koji sa svakom novom hidrološkom promjenom podižu nasipe i druge barijere svuda gdje voda prodire da bi se usmjerila dalje od ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poplavljena su cijela naselja, poput Logorišta i Mostanja, te dijelovi naselja i sela poput Turnja, Ladvenjka, Tušilovića, Pokupske doline, Gradca, Orlovca, Šišljavića, Rečice, Skakavca, Kablara, Donjeg Pokupja, Drežnika, Hrnetića i Zadobarja.

Zbog poplave i zaobalnih voda te prodiranja vode iz šahtova, problema imaju i stanovnici gradskih četvrti Grabrika, Novog centra, Luščića, Jamadola i Banije, posebno Selca i Zagrebačke ulice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Hrvatskih voda su priopćili da njihove službe danonoćno nadziru zaštitne građevine duž rijeka Kupe i Korane u Karlovcu i poduzimaju mjere i radove u skladu s vodostajima te da ima dovoljno materijalno-tehničkih sredstava za intervenciju u obrani od poplava.

U priopćenju je navedeno da je cijeli dan angažirano 127 radnika Hrvatskih voda i licenciranih vodoprivrednih društava u skladu s državnim planom obrane od poplava i provedbenim planovima.
Angažirana je i mehanizacija, 44 specijalna stroja, bageri, rovokopači, valjci i traktori te 15 crpaka za crpljenje vode, 10 agregata i 13 kamiona.

U četvrtak je karlovačkoj Javnoj vatrogasnoj postaji, DVD-ima i mjesnim odborima izdano 16.700 vreća kako bi se provela zaštita materijalnih dobara na područjima na nebranjenim područjima na kojima nema zaštitnih građevina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zečjim nasipom zatvara se depresija na kraju pete dionice nasipa u Gornjem Mekušju, crpi se voda iz procjednog kanala, izgrađeno je nadvišenje od vreća na dužini od 50 metara kod ceste prema Gornjem Mekušju.

Izgrađen je zečji nasip na šetnici na lijevoj obali Korane, koja je ujedno i obrambena crta gradske četvrti Rakovca, te su uklonjene naplavine s pontonskog mosta na Korani u Karlovcu.

Karlovac je poplavljen – voda je došla tik do državne ceste D1. Ušla je u dvorišta i obiteljske kuće, u nekim domovima ima je i više od metar. Građani su se cijelu noć neuspješno borili s vodenom stihijom – nisu pomogli ni nasipi ni pumpe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradonačelnik Damir Jelić kazao je kako se Karlovac i u ovoj situaciji brani sam te je dodao da nije potreban angažman dobrovoljaca, odnosno građana u gradnji novih nasipa kao lani.

Vodostaji Kupe i Korane, koji su već u petak ujutro premašili sva perdviđanja i rekorde, u podne su se s 852 centimetra visine izjednačili, a po ocjeni Županijskog stožera zaštite i spašavanja, najgora je situacija na širem području grada Karlovca, gdje je poplavljeno 255 kuća i 84 gospodarska objekta.

Ipak, zahvaljujući dobroj pripremi i organizaciji rada, nije bilo potrebe za evakuacijom stanovništva, osim pojedinačnih slučajeva, rečeno je na sjednici toga stožera.

16:49 sati – Zbog odrona zemljišta, proglašena elementarna nepogoda za grad Karlovac

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karlovački župan Ivan Vučić proglasio je u petak za područje grada Karlovca stanje elementarne nepogode zbog odrona zemljišta.

Zbog odrona zemljišta na mnogim mjestima u nevremenu 15. i 16. listopada, u Karlovcu je učinjena velika šteta na komunalnoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

infrastrukturi i javnoj imovini.

Pročelnik ureda župana Bernardo Pahor rekao je da će se za proglašenje elementarne nepogode uzrokovane poplavom pričekati prolazak vodenog vala kroz Karlovačku županiju, kada će se moći vidjeti razmjeri štete i prikupiti zahtjevi gradova i općina za proglašenje elementarne nepogode.

Današnjom odlukom povjerenstvo grada Karlovca obvezalo se da će za procjenu štete od elementarnih nepogoda odmah ili u najkraćemu mogućem roku sastaviti izvješće Županijskome povjerenstvu za procjenu šteta, priopćio je ured župana.

Županijsko povjerenstvo sve će prikupljene podatke dostaviti Državnom povjerenstvu za elementarne nepogode.

U Karlovcu je u četvrtak u 22 sata proglašeno izvanredno stanje jer je vodostaj Korane premašio 780 centimetara. Vodostaji Kupe i Korane, koji su već u petak ujutro premašili sva predviđanja i rekorde, u podne su se s 852 centimetra izjednačili, a po ocjeni Županijskog stožera zaštite i spašavanja, najgore je na širem području Karlovca, gdje je poplavljno 255 kuća i 84 gospodarske zgrade.

15:36 sati – Najviši vodeni val na sisačkom području očekuje se u nedjelju

Vodostaji na karlovačkom području upozoravaju kako je i u Sisačko-moslavačkoj županiji nužno ubrzati radove na zaštiti od nabujalih voda, a najviši vodeni val Kupe, za koji se pretpostavlja da će biti rekordno visok, na sisačkom se području očekuje u nedjelju.

U međuvremenu je višak vode iz Save pušten u retencije Odranskoga, Lonjskoga i Mokrog polja, što je smanjilo pritisak pritoka, najviše Kupe i Une, koje su u porastu. Ujedno su stanovnici naselja uz ta polja pozvani da povuku stoku sa slobodne ispaše.
“Već pet dana obavljamo sve pripreme za obranu od poplava, posebno na kritičnim mjestima u Pokuplju. Nadvisili smo nasip Žažina – Letovanić i cestu u Letovaniću te zatvorili Obedski kanal kako ne bi zaprijetile zaobalne vode. Očekujemo da će Kupa u Farkašiću rekordni vodostaj od 1000 centimetara postići za dva dana”, rekao je u petak na sjednici županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje u Sisku Zoran Đuroković iz Hrvatskih voda.
Sve su službe u punoj pripravnosti te članovi tog stožera procjenjuju da će se od nadolazećega vodenog vala obraniti vlastitim snagama. Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić rekao je kako županija ima dovoljno sredstava i opreme za obranu, ponajprije vreća, pijeska i crpki. Dodao je kako će se – bude li potrebno – dio stanovnika evakuirati s ugroženog područja.

15:30 sati

Kupa i dalje raste, dok je vodostaj Korane prvi put u opadanju nakon 48 sati. U 15 sati vodostaj Kupe bio je 855 centimetara, dok je vodostaj Korane pao za 2 cm, na 850.

15:03 sati

U posljednja 24 sata na širem području Gospića, po podatcima lokalne meteorološke postaje, palo je 30 litara kiše pa je u petak stanje na poplavljenim područjima znatno bolje.

Voda se postupno povlači, ali pod njom su još prometnice: Gornji Kosinj – Bakovac, lokalna cesta Podoštra – Lički Novi i još neke. Gospićki vatrogasci u petak su ispumpavali vodu kod Tvornice “Kalcit” u Bilajskoj ulici, u podvelebitskom naselju Brušanima uklanjaju se posljedice poplave iz potoka Suvaje, koji je poplavio više prizemlja i konoba.

Kolike su štete, utvrdit će se nakon što se u nmjerodavnim komunalnim i gradskim službama prikupe podatci.

13:35 sati

Na području Duga Rese, problematičnim je ocijenjeno stanje u Sv. Petru i Šeketinom brdu; jedan je objekt poplavljen u Gornjem Mrzlom Polju, a na području općine Barilović poplavljen je dio objekata na potezu od Belajskih Poljica do Barilovića. Na prostoru grada Ogulina niz je za promet zatvorenih prometnica, ali nema poplavljenih objekata. U cijeloj je Karlovačkoj županiji poplavljen velik broj županijskih i lokalnih cesta i sve su zatvorene za promet te propisno označene i osigurane, rečeno je na sjednici.

Stožer je priopćenjem medijima pohvalio rad operativnih snaga za zaštitu i spašavanje na terenu, mjesne odbore koji su pravovremeno i dobro organizirali sustav obrane od poplave na svom području, te koordinacija gradskih i općinskih stožera i operativnih snaga s komunalnim poduzećima, koja su svu svoju tehniku stavila na raspolaganje.

“Potrebno je da sve službe i dalje obavljaju svoj posao u skladu sa zadaćama, posebno zato jer se očekuju problemi nizvodno od Karlovca”, navodi se i dodaje da ondje nema izgrađenih nasipa i drugih vodozaštitnih objekata.

Župan Ivan Vučić izvijestio je da prema uputama Državnog povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda, s proglašenjem elementarne nepogode treba pričekati dok se ne obuhvate sve štete u pogođenim gradovima i općinama.

Uz članove Stožera, sjednici su nazočili zapovjednik snaga civilne zaštite RH Robert Mikac i zapovjednik intervencijske postrojbe civilne zaštite RH Mladen Boričević. O situaciji na poplavljenim područjima izvijestili su predstojnik Područnog ureda DUZS Karlovac Martin Barić, glavni vatrogasni zapovjednik Karlovačke županije Goran Franković i voditeljica ispostave Hrvatskih voda u Karlovcu Biljanja Željeznjak.

13:35 sati

Zagrebački vatrogasci imali su 60 intervencija na području grada Zagreba zbog obilne kiše koja danima pada. Ispumpavali su vodu iz podruma i garaža te uklanjali stabla s prometnica.

13:20 sati

Korana je napokon počela stagnirati, od podneva do 13 sati nije narasla niti centimetra i ostala je na visini od rekordnih 852 centimetra! Kupa, iako stagnira uzvodno od Karlovca, u samom je gradu u 13 sati narasla za centimetar, drugim riječima, najveći problemi se sele nizvodno od grada.

Karlovac, 16.10.2015 - I Kupa i Korana su u petak ujutro premašile rekorde vodostaja, pa i prošlogodišnje kada je bila velika poplava u Karlovcu, gradonaèelnik je zatražio od župana proglašenje elementarne nepogode, no u branjenom dijelu Karlovca nema potrebe za evakuacijom. Gradonaèelnik Karlovca Damir Jeliæ (na slici) uputio je županu Ivanu Vuèiæu zahtjev za proglašenjem stanja elementarne nepogode, ali ujedno poruèio graðanima branjenog dijela grada da razloga za evakuaciju nema. foto HINA/ Mladen VOLARIÆ/ ua

“Iako su vode daleko veće nego lani i situacija je iznimno teška, nema panike. S obzirom na to da se već danima pripremamo za ovaj scenarij, štete na objektima ne bi smjele biti kao lani” rekao je gradonačelnik Damir Jelić. Na Obali Trnskog nema više vode, može se voziti i po Ilovcu gdje nema vode na cesti.

12:11 sati

Prema mjerenjima u 12 sati Korana je dosegnula 852 cm, a Kupa 852 cm

11:10 sati

Mještani Logorišta i Mostanja su očajni.

“Ovo je katastrofa, situacija je daleko lošija nego lani, ništa ne pomaže, voda prodire u kuće na sve strane. Očajni smo, ovo je već peta poplava od lani, očajni smo. A dolazi zima…”, kazali su mještani Logorišta koji vodu iz kuća ispumpavaju i slažu dodatne vreće na mjesta gdje to još mogu, prenosi vecernji.hr.

11:05 sati

Prema mjerenjima u 11 sati Korana je dosegnula 849 cm, a Kupa 851 cm

Karlovac, 15.10.2015. - Održana je izvanredna konferencija za medije Stožera za zaštitu i spašavanje grada Karlovca. Na fotografiji nabujala Korana. foto HINA / Mladen VOLARIÆ / mm

Gradonačelnik Karlovca Damir Jelić uputio je županu Ivanu Vučiću zahtjev za proglašenjem stanja elementarne nepogode, ali ujedno poručio građanima branjenog dijela grada da razloga za evakuaciju nema. Simulacije rasta vodostaja do čak 865 centimetara pokazuju plavljenje više površina i prometnica, što znači više problema, ali ne i veliku poplavu, rekao je Jelić.

“Međutim, to što govorim teško je slušati onima u nebranjenom djelu grada, koji su pod vodom, najmanje tristo kuća, ali spasili smo barem dvjesto kuća uz nekoliko zahvata, ustava, prokopa i zečjih nasipa, jer je kod lanjske poplave pri vodostaju Kupe od 844 centimetara bilo poplavljeno preko 500 kuća”, rekao je Jelić.

RM danas ujutro na: Udbinja, Zatok, Logorište, suho Mekušje, Rakovac, Selce

Posted by Radio Mrežnica on 15. listopad 2015

10:16 sati

Prema mjerenjima u 10 sati Kupa je dosegnula 849 cm.

Na tiskovnoj konferenciji Stožera za zaštitu i spašavanje gradonačelnik Damir Jelić je rekao da Korana i dalje raste i da je premašila nivo od prošle jeseni dok je Kupa na 845 izjednačena.

“Prva informacija koju smo imali prije nekoliko dana se obistinila jednako tako. Bilo je kontradiktornih informacija, rijeke još uvijek rastu ali je izvjesno da vodeni valovi neće biti navečer nego oko sredine dana”, kaže Jelić. Upozorio je na ozbiljnost situacije te apelirao na nadležne službe da se organiziraju da od 0-24 budu dostupne u ovakvim izvanrednim situacijama. “To je tako i mora biti. Do par ljudi smo došli sa zakašnjenjem i jedna minuta može biti presudna da kuća završi pod vodom”, dodaje gradonačelnik.

“Pod vodom je preko tri stotine obitelji u ovom trenutku u nebranjenom dijelu grada. Najteže je u Logorištu i Pokupskoj dolini. U gradu nema potrebe za evakuacijom i taj izraz ne treba upotrebljavati, to je dodatna izvanredna mjera. Bilo je izmještaja nekoliko obitelji,” poručio je Jelić.

“Proslijedit ću županu zahtjev za elementarnu nepogodu. Sada je 26 cesta poplavljenih. Na Rakovcu je napravljen nasip i to bez vojske i građana, ako zatrebaju pozvat ćemo ih,” rekao je gradonačelnik i dodao da je trenutno potopljeno 60 posto kuća u odnosu na katastrofu iz rujna od prošle godine.

9:20 sati

Prema mjerenjima u 9 sati Korana je dosegnula 847 cm, a Kupa 845 cm.
Rijeke su poplavile naselja Logorište, Mala Švarča, dio Mostanja, ali i čitavu Pokupsku dolinu.

U Karlovcu je u četvrtak u 22 sata proglašeno izvanredno stanje jer je vodostaj Korane prošao 780 centimetara.

Čak 300 kuća na karlovačkom području je u ovom trenutku pod vodom, doznaje Radio Mrežnica na terenu. Voda prodire nezadrživo, a situacija je alarmantna. Ekipe Radio Mrežnice na terenu svjedoče teškoj borbi i očaju Karlovčana s vodom. Voda im je u kuću ušla minimalno metar, a riječ je o ljudima koji su i prije godinu dana bili pogođeni poplavom koja im je baš sve uništila.

DRAMATIČNE Slike s Logorišta i iz Brodaraca JUTROS, 16.10. u 8 sati: kuće pod vodom, Mario Lučić Jozak i Višnja Petrunić Humski hvala!

Posted by Radio Mrežnica on 15. listopad 2015

Za rijeku Kupu su u Karlovcu na snazi izvanredne mjere i u 8 sati je izmjereno 843 centimetra. S 816 centimetara u 23 sata Kupa još nije prijetila izlijevanjem u branjenom dijelu grada, gdje su nasipi i protupoplavni zidovi projektirani za vodostaj od 8,5 metara.

Vodostaji Kupe i Korane premašili su prognozirane visine i za obje je rijeke na snazi izvanredno stanje, Stožer zaštite i spašavanja Grada Karlovca zasjeda, koordinira se pomoć ljudima, rasteretni objekti i crpke su u punom pogonu i sve raspoložive snage su na terenu.

Gradonačelnik Karlovca Damir Jelić je nakon noćašnje sjednice gradskog Stožera kritizirao nepouzdanost prognoza, koje, kako je rekao, vode ka opasnosti na terenu. Nema sumnje da u nekoliko zadnjih poplava prognoze za područje Karlovca nisu bile dobre, iako nitko, kazao je, ne sumnja da je rad stručnjaka za hidrologiju i DHMZ i Hrvatskih voda važan za izradu elaborata i studija za potrebe gospodarenja vodama, očuvanja vodnih resursa i za razmjenu hidroloških podataka sa svjetom.

Vodostaji Kupe i Korane premašili su sve dosadašnje prognoze Državnog centra za obranu od poplava. Zoran Čavlović iz Hrvatskih voda rekao je Hini da se prognostički modeli rade tako da se gledaju količine oborina na pojedinim slivu, zasićenost i morfologija tla i konfiguracija riječnih korita, te da Državni hidrometeorološki zavod, odnosno njegov Sektor za hidrologiju, provodi mjerenja i motrenja na površinskim i podzemnim vodama na području Republike Hrvatske na temelju kojih utvrđuje režime i bilancu voda, priprema hidrološke prognoze i upozorenja. Sve to se radi u skladu s preporukama Svjetske meteorološke organizacije (WMO). Sektor za hidrologiju trenutno prati u Hrvatskoj gotovo 440 hidroloških postaja površinskih i oko 700 postaja podzemnih voda.

Voda prodrla u dvorišne zgrade

Voda je podrla do stotinjak kuća na nebranjenom području, u gradskoj okolici, najviše uz Koranu i Mrežnicu. Centar 112 imao je do ponoći nekoliko poziva mještana kojima je voda prodrla u dvorišne zgrade, a koji su tražili pomoć vatrogasaca u sklanjanju i evakuaciji stoke, no za sada nema evakuacije mještana. Najugroženija naselja su Mostanje i Logorište, a niz lokalnih i županijskih cesta zatvoreno je za promet jer su poplavljene. Najviše ih je na karlovačkom području, ali ima ih i na području Krnjaka, Vojnića i Ogulina.

Jakovina i Plišić prije dva dana nisu očekivali poplave

Podsjetimo, u srijedu, 14. listopada ministar Tihomir Jakovina i generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić obišli su gradilište na rasteretnom kanalu Kupa -Korana i poručili da je to područje sada spremnije za vodeni val, ali da, s obzirom na prognozu vodostaja, ne očekuju poplavu.

“Ne treba raditi paniku i zarađivati jeftine političke poene u kampanji na nečem što su redovne aktivnosti za loše hidrološke prilike, a koje bi trebale za četiri godine biti završene i zaštititi trajno Karlovac od poplava”, rekao je Jakovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci