Srijeda, 2 travnja, 2025
15.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Izvršni direktor GONG-a prešao je na plaćeno radno mjesto u SDP, a DIP ih smatra nepristranom udrugom za promatranje izbora

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo jedan dan uoči drugog kruga predsjedničkih izbora, Državno izborno povjerenstvo donijelo je odluku kojom uskraćuje udruzi U ime obitelji pravo promatranje izbora.

Svoju odluku DIP pravda tvrdnjom kako udruga nije nepristrana. Dokaz za nepristranost DIP nalazi u u dopisu predsjednice udruge Željke Markić u kojem se između ostalog poziva da se glasuje za određenu kandidatkinju u drugom krugu izbora.

Dopis, odnosno kolumna, objavljena je nekoliko sati prije izborne šutnje na portalu Narod.hr, u čijem je vlasništvu udruga U ime obitelji. Zbog teksta Željke Markić u kojem je naglašeno kako “Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr”, DIP je donio odluku kojom je uskratio 89 promatrača u prisustvovanju izborima s ciljem njihova promatra.

U ime obitelji je jučer poslala žalbu Ustavnom sudu u kojoj su istaknuli da zadovoljavaju sve zakonske uvijete za promatranje izbora na biračkim mjestima u Zagrebu, u DIP-u i APIS-u te da su i u prvom krugu pozvali birače da ne glasuju za istog kandidata, kao i u drugom – a da im promatranje nije bilo zabranjeno.

Unatoč tome, Ustavni sud je odbio žalbu udruge U ime obitelji ustvrdivši kako DIP može proizvoljno tumačiti zakon i zabraniti promatranje izbora, iako to ne postoji u zakonu.

“U ime obitelji već 5 godina, od 2014., promatra izbore – naši promatrači i prijedlozi za poboljšanje izbornog procesa doprinose transparentnosti i unapređenju provedbe izbora u Hrvatskoj. U ovih 5 godina promatranja izbora naši educirani promatrači nisu promatrali samo na biračkim mjestima. U ime obitelji je prva udruga koja je promatrala izbore na svim razinama: na biračkim mjestima, u gradskim izbornim povjerenstvima, DIP-u i APIS-u”, naglasili su iz udruge.

Udruga U ime obitelji osim po promatranju izbora uz sudjelovanje tisuća volontera-promatrača poznata je po organiziranju prvog građanskog, narodnog referenduma, o zaštiti braka koji se održao 2013. godine.

Udruga U ime obitelji organizirala je i referendum za bolji izborni sustav ‘Birajmo zastupnike imenom i prezimenom 2014. koji je ukrao Milanović – tvrdnjom da nema dovoljno potpisa građana i referendum 2018. Narod odlučuje koji je ukrao Plenković – istom tvrdnjom kao i Milanović.

Zbog svojih aktivnosti, udrugu su sustavno napadale i kritizirale i SPD-ova, Milanovićeva vlada i HDZ-ova, Plenkovićeva vlada. Osim za promjenu izbornog sustava U ime obitelji se zalaže i za ukidanje izborne šutnje, prestanak financiranja udruga novcem poreznih obveznika uz mogućnost građana da izravno odlučuju kojoj udruzi će donirati dio novca koji izdvajaju za poreze…

Izvršni direktor “neovisnog” GONG-a Zelić – prešao na plaću u SDP-u

Nije jasno po kojim kriterijima je DIP zaključio da je UIO pristrana udruga, a da istovremeno GONG drži nepristranom udrugom iako su čelni ljudi GONG-a sustavno prelazili u SDP ili njemu bliske stranke – dok od osnivanja U ime obitelji – niti jedna od vodećih osoba nije prešla niti u HDZ niti u SDP ili njima bliske stranke.

>Ustavni sud odbio žalbu udruge UIO: DIP može proizvoljno tumačiti zakon i zabraniti promatranje izbora, iako to ne postoji u zakonu

>U ime obitelji predala žalbu USUD-u: Zadovoljavamo sve zakonom propisane uvjete za promatranje izbora u Zagrebu, DIP-u i APIS-u

>Željka Markić: Zašto bismo baš na predsjedničkim izborima prestali odabirati između većeg i manjeg dobra?

>UIO: ‘Ne dopustite da drugi odlučuju u vaše ime, izađite na izbore’

>Tko se krije iza GONG-a i što je obilježilo njihov dosadašnji rad?

>(VIDEO) Raspudić o GONG-u: ‘99,6 posto primanja pokazuje da je ovisan o Vladama i vanjskim organizacijama s jasnom političkom agendom’

>Treći slučaj: GONG-ov portal cenzurirao članak Narod.hr-a o milijun žrtava jugoslavenskog komunizma

Prvi je iz GONG-a u politiku i to još 2009. godine, otišao Josip Kregar kada se kandidirao na lokalnim izborima u Zagrebu kao neovisni kandidat. Kregar će u drugom krugu izgubiti od Milana Bandića, a dvije godine kasnije će ući u Hrvatski sabor. U njemu je pripadao stranci Ive Josipovića Naprijed Hrvatska, koja je pak bila dio Kluba zastupnika SDP-a.

Bivša predsjednica i jedna od osnivačica GONG-a Suzana Jašić, napustila je ovu nevladinu organizaciju 2013. godine kada se odlučila odseliti iz Zagreba, te na lokalnim izborima u Pazinu postati neovisna vijećnica s liste SDP-a u gradskom vijeću što joj je i uspjelo. Ona vijećnica u kvoti SDP-a i dan danas.

Treći veliki odlazak iz GONG-a dogodio se kada ga je napustio Tomislav Tomašević koji se također odlučio kandidirati na lokalnim izborima u Zagrebu, te ulazi u gradsko skupštinu putem platforme ‘Zagreb je naš’ u kojoj sudjeluju također bivši aktivist Teodor Celakoski i Vilim Matula.

No ipak, najznakovitiji odlazak iz GONG-a dogodio se u ožujku 2018. godine, kada je izvršni direktor te udruge, Dragan Zelić nakon 17 godina djelovanja u njoj, otišao u visoku politiku postavši preko noći izvršnim tajnikom SDP-a, zahvaljujući zastupniku SDP-a Arsenu Bauku, koji ga zapošljava u Hrvatskom saboru. Arsen Bauk bio je ministar uprave u Milanovićevoj vladi koji je na razne načine opstruirao građanski referendum o braku te referendum o promjeni izbornog sustava – Birajmo zastupnike imenom i prezimenom.

Niti godinu dana kasnije, u siječnju 2019. godine GONG-ov analitičara Duje Prkut odlazi iz udruge te postaje članom predsjedništva novoosnovane stranke Start na čijem čelu je bila Dalija Orešković. Samo četiri mjeseca kasnije, Prkut izlazi iz Starta, a u rujnu 2019. godine postaje tajnikom Kluba zastupnika bivšeg živozidaša Marina Škibole te bivših mostovaca Tomislava Panenića i Ante Pranića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci