Jakovina i Lučić o međunarodnom povjerenstvu za Jasenovac: ‘Zašto bismo Srbiji dali nadležnost nad našom poviješću?’

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović razmišlja o iniciranju međunarodnog povjerenstva (u prvom redu između Hrvatske i Srbije), u koje bi bili uključeni i međunarodni forenzičari i ostali stručnjaci, koji bi istražili istinu o sabirnom logoru Nezavisne Države Hrvatske Jasenovcu, odnosno koliko je točno ljudi ubijeno u tom logoru smrti, neslužbeno je potvrđeno za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Predsjednica predložila istraživanje Jasenovca do i nakon ’45., Glavašević poručio: ‘Njeno uklanjanje je pitanje narodnog oslobođenja’

Njene izjave iznenadile su povjesničara Tvrtka Jakovinu.

> Svjedok logora Jasenovac Zvonko Pajur: “Udba me prisiljavala da potpišem stvari kojih tamo nije bilo”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao prvo, žao mi je što predsjednica i njeni savjetnici ponavljaju prijedloge srpskog povjesničara Bulajića koji je bio glavni napuhivač broja žrtava u Jasenovcu iz 80-ih godina 20. stoljeća. Velikosrpski krugovi 80-ih godina prošlog stoljeća predlagali su upravo taj koncept”, podsjeća Jakovina.

> HHO traži osnivanje međunarodne komisije za Jasenovac na čelu s Yad Vashemom

Kao drugo, dodaje, za vrijeme vlasti stranke (HDZ) čija je članica bila i predsjednica RH otvoreno je osam novih studija povijesti u Hrvatskoj, a otvoreni su i novi instituti, a postoji, kaže, i javna ustanova Jasenovac koja desetljećima radi i na istraživanju broja ubijenih u Jasenovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac o Dokumentu Vijeća: “Protiv smo zabrana”

“I ta brojka iznosi 83.857 ljudi. Ako netko misli da se međunarodnom komisijom može rješavati dvojbe u znanosti, onda čini veliku štetu znanosti i o znanosti ništa ne zna. Znamo jako dobro o čemu govorimo kada govorimo o Jasenovcu”, kaže Jakovina za Večernji list, koji tu izjavu predsjednice vidi prije svega kao još jedan udar na struku.

> (VIDEO) Grabar-Kitarović: ‘Imam spreman prijedlog mjera za rješavanje demografskog problema’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni povjesničar Ivo Lučić ne pozdravlja predsjedničinu ideju.

> (VIDEO) Nikola Banić o Jasenovcu: ‘Više od 12.000 imena s popisa je duplicirano, a Plenković je bio na pogrebu jedne ‘žrtve”

“Zašto bismo Srbiji dali nadležnost nad našom poviješću? Gledajući situaciju u Srbiji, i političku i u znanstvenoj zajednici, uzimajući u obzir i komisiju o Alojziju Stepincu, od povjerenstva koje predlaže predsjednica ne bi bilo ništa. Ono možda dobro zvuči, ali ne bi ostvarilo baš ništa. Ako već želimo u suradnji s neovisnim stručnjacima istražiti povijest Jasenovca, onda partnere trebamo tražiti u Europskoj uniji, a ne u Srbiji. Pitanje Jasenovca u Srbiji nije pitanje znanosti, nego političkih pozicija koje prikupljaju poene na toj temi i zaoštravanju odnosa s Hrvatskom”, ističe Lučić za Večernji list.

> Nikola Banić i M. Koić: Plenković na pogrebu dječje jasenovačke žrtve

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On smatra da Srbiju uopće ne zanima ulazak u Europsku uniju, nego političke elite u Srbiji na antagonizaciji odnosa s Hrvatskom grade svoju popularnost u srpskoj javnosti.

> Bauk smjestio Pupovca u petu kolonu?

“Neka se Belgija i Francuska, tradicionalni prijatelji Srbije, brinu o njenom eventualnom ulasku u EU, zašto bi na to pazila Hrvatska?”, zaključuje Lučić za Večernji list.

> Matković i Pilić: Postojanje poslijeratnog logora Jasenovac potvrdili su objavljeni dokumenti

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.