Što ima lošeg u izjavi da treba oformiti radnu skupinu koja će konačno istražiti i utvrditi koliko je god moguće točniji broj žrtava Jasenovca, sastavljenu od neovisnih inozemnih stručnjaka? Kao što bi uostalom trebalo uraditi i sa svim ostalim mjestima stradanja nedužnih ljudi kod kojih nema dovoljno dokumentacije o žrtvama i ne postoji konsenzus u struci, pa se brojevima manipulira.
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je jučer u emisiji Hrvatskog radija “S Predsjednicom izvan protokola“, komentirajući aktualna zbivanja pa među njima i komemoraciju u Jasenovcu, rekla da se zalaže za jedinstvenu i zajedničku komemoraciju ‘jer bi to onda bila kolona zajedništva’. Sugerirala je da će se u tom slučaju i ona pridružiti komemoraciji, dok sad, kad svatko ima svoju kolonu, posjećuje Jasenovac neposredno prije službene komemoracije.
(VIDEO) Grabar-Kitarović: ‘Imam spreman prijedlog mjera za rješavanje demografskog problema’
“Treba ustanoviti istinu o Jasenovcu prije i nakon 45.”
“To nije bilo nimalo usmjereno protiv Vlade i službene komemoracije”, pojasnila je. “Ali, evo, spremna sam u duhu zajedništva i pozivam sve, i Srbe u Hrvatskoj i židovske organizacije, da se dogovorimo da sljedeće godine odemo svi zajedno u tišini pokloniti se tim žrtvama, odati pijetet. Da pokažemo da smo dovoljno zreli da o toj temi iz prošlosti danas razmišljamo s tim vremenskim odmakom”, poručila je predsjednica.
A potom je iznijela prijedlog koji je prouzročio bijes i nevjericu kod dijela SDP-a i ljevice: “Pitanje Jasenovca i žrtava ne smije biti kamen spoticanja niti oružje u rukama bilo koga tko želi promicati bilo kakvu kampanju protiv Hrvatske. Iznimno dobrim u tom smislu smatram prijedlog čelnika HHO-a Ivana Zvonimira Čička o formiranju međunarodnoga povjerenstva, s članovima iz Srbije, Hrvatske te međunarodnih stručnjaka, koje bi utvrdilo istinu o Jasenovcu“, rekla je Grabar-Kitarović.
“Da se točno utvrdi prava istina, jer smatram da samo istina može pomoći da se pomaknemo naprijed. U 21. stoljeću modernom se forenzikom, medicinskom i forenzikom dokumenta, može utvrditi ne samo broj žrtava, što je nažalost uvijek bio kamen spoticanja i oruđe u rukama raznoraznih kampanja, već i istina što se doista događalo u Jasenovcu, ne samo od 1941. do 1945. godine, nego i kasnije”, rekla je Predsjednica.
Predsjedničina izjava kojom se traži neovisna i međunarnodna komisija koja će ustanoviti istinu koja bi prekinula manipuliranje brojem žrtava s bilo koje strane, a naročito onaj dio u kom sugerira da je Jasenovac možda bio u funkciji i nakon 45. je izazvala bijes i šok kod dijela lijevih političara. Tako saborski zastupnik SDP-a Bojan Glavašević smatra da je Grabar-Kitarović relativizirala Holokaust.
“Kolinda Grabar Kitarović relativizira Holokaust. Jer to je ono što se događalo u Jasenovcu. Za utvrđivanje te istine nije potrebna nikakva prokleta komisija. Micanje KGK s Pantovčaka nakon ove sramotne izjave više nije pitanje izbora PRH nego narodnog oslobođenja”, protweetao je Glavašević.
Javio se i savjetnik bivšeg predsjednika Ive Josipovića, Dejan Jović, poručivši kako mu je nezamislivo da bi Angela Merkel dala prijedlog da se istraži što se događalo u Aushwitzu za vrijeme rata i nakon njega. No, za Aushwitz se pouzdano zna da nakon rata nije bio u funkciji.
Tekst se nastavlja ispod oglasa