Jandroković: Izmjene Zakona o referendumu za HDZ su suženje demokracije

“Čini mi se da je ideja došla iznenada ili da se prikaže da vladajući nešto rade preko ljeta, ili da se skrene pozornost o propasti plana strateških investicija, rebalansa proračuna i smanjenja plaća u javnom sektoru. Nije mi jasno zašto vladajući sada idu s ovom inicijativom”, rekao je Gordan Jandroković (HDZ) komentirajući izjave predsjednika saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Peđe Grbina o izmjeni Zakona i referendumu, piše hrt.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nismo vidjeli konkretan prijedlog nego samo smjernice. Sporno je da se potpisi prikupljaju u prostorijama državne uprave jer se na taj način sužuje demokracija”, smatra Jandroković.

Udruga “U ime obitelji” slaže se da je potrebno unaprijediti referendumsku proceduru slijedeći pritom najbolje primjere europskog zakonodavstva koji potiču i olakšavaju izjašnjavanje građana.

Podsjetimo, u prosincu 2013. predsjednik Josipović, GONG i aktualna vlast pokušali su donijeti ustavne promjene, među kojima je bio i prijedlog Hrvatskih laburista, kojima bi se praktički onemogućilo referendumsko odlučivanje građana i mijenjanje Ustava pomoću referenduma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ideja aktualne vlasti, koju je najavio Peđa Grbin, da se građani potpisuju unutar radnog vremena u tijelima državne uprave pokušaj je sprječavanja izjašnjavanja građana i ograničavanje prostora demokracije. Potrebno je produžiti rok za izjašnjavanje građana i olakšati građanima izjašnjavanje, a nepravedno je i to što hrvatski državljani izvan mjesta prebivališta nemaju mogućnost izjasniti se o potrebi raspisivanja referenduma, a ulaze u ukupan broj birača, smatraju u Udruzi U ime obitelji.

Duje Prkut (GONG) smatra da ideju treba pozdraviti iako ona dolazi prekasno. “No, bilo kakav pravni okvir je bolji od praznine”, smatra Prkut. Naglašavaju da prikupljanje potpisa u uredima uprave nije primjereno kada se radi o referendumu koji pokreću građani. Smeta im, kako kažu i labava argumentacija – treba zabraniti određene prostore, ako su sporni, a ne zabraniti sve. Povezivanje građanskog referenduma s državnim institucijama je sasvim neprihvatljivo, poručuju.

Hrt.hr prenosi kako je prethodno Peđa Grbin u emisiji HRA ‘Ujutro prvi’ najavio je da će se u rujnu pokrenuti postupak izmjena i dopuna Zakona o referendumu. ‘Do kraja rujna trebala bi početi javna rasprava, a u prosincu možemo očekivati prvo čitanje prijedloga zakona u Saboru. Zakon bi mogao biti izglasovan najranije u siječnju, dodao je Grbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Definirat će se koja tijela će provoditi referendum, a preispitat će se i postupak prikupljanja potpisa – prijedlog bi mogao biti da se oni se više neće moći prikupljati na javnim mjestima, nego u uredima državne uprave i tijelima regionalne i lokalne samouprave. Rok za prikupljanje potpisa mogao bi se povećati sa sadašnjih 30 na 60 dana (i to radnih). Posebno će se regulirati financiranje kampanje za referendum.

‘Treba regulirati financijski aspekt kampanje, tehničke su promjene oko racionalizacije tijela koja provode referndum – također. Činjenica je da je dosadašnji liberalni način prikupljanja potpisa najviše išao na ruku građanima, i ograničavanje na određena mjesta uvelike će otežati prikupljanje potpisa’, kazao je profesor ustavnog prava Robert Podolnjak. Kazao je kako osobno preferira dosadašnji način prikupljanja potpisa. Posebno je naglasio kako se u izmjenama zakona mora regulirati provođenje lokalnog referenduma, odnosno njegovo lakše održavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.