Jandroković izvijestio Ustavni sud da nisu u roku donijeli novi zakon o pobačaju

Foto: fah

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković u petak je uputio dopis predsjedniku Ustavnog suda Miroslavu Šeparoviću kojim ga je izvijestio da Sabor nije u zadanom roku izvršio Rješenje Ustavnoga suda Republike Hrvatske od 21. veljače 2017. godine o donošenju novog zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Prema informacijama kojima raspolažem, Vlada Republike Hrvatske je, kao jedan od ovlaštenih predlagatelja, po donošenju Rješenja pokrenula niz aktivnosti s ciljem buduće pravne regulacije navedenog pitanja“, izvijestio je Jandroković Ustavni sud.

>Tko su članovi radne skupine za izradu Zakona o pobačaju?

>Novinarka upitala biskupa Uzinića je li on za zabranu pobačaja, pročitajte što joj je odgovorio

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odlukom ministra zdravstva Milana Kujundžića od 10. studenoga 2018. godine osnovano je Povjerenstvo sastavljeno od eminentnih stručnjaka na području medicine, bioetike i prava, sa zadaćom da utvrdi i evaluira iskustva država članica Europske unije koja se odnose na pitanje prekida trudnoće, dodao je.

„Uzimajući u obzir rezultate provedenih analiza te vodeći računa o činjenici da je prekid trudnoće kompleksno etičko, medicinsko, znanstveno, svjetonazorsko i pravno pitanje, donošenje novog zakona nije bilo moguće u roku utvrđenom Rješenjem Ustavnog suda. Izrada i donošenje zakona podrazumijeva multidisciplinarni pristup rješavanju pitanja vezanih uz prekid trudnoće te široku javnu raspravu u postupku donošenja novog zakona. U tom kontekstu, nastavit će se s aktivnostima potrebnim za izradu novog zakona radi donošenja kvalitetnog i cjelovitog rješenja“, izvijestio je predsjednik Sabora Ustavni sud.

Ustavni sud je 21. veljače 2017. donio rješenje kojim nije prihvatio prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece i naložio Hrvatskom saboru da u roku od dvije godine donese novi, uzimajući u obzir da je potrebno “osuvremenjivanje” zakona i da je na zakonodavcu da u njemu odredi edukativne i preventivne mjere tako da prekid trudnoće bude izuzetak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važeći zakon iz 1974. mijenjan je tri puta, a prijedloge za ocjenu njegove suglasnosti s Ustavom bili su podnijeli Hrvatski pokret za život i obitelj, Hrvatski katolički zbor »MI«, Udruga “U ime obitelji” i nekoliko pojedinaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.