Javna televizija smatra da je OK djeci od 8, 9 ili 10 godina prikazivati glorificiranje ‘promjene spola’ i pobačaja?!

pobačaj
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Hrvatska javna televizija koju s više od 1,2 milijarde kuna godišnje financiraju građani preko pretplate, smatra da je u redu da djeci starijoj od osam godina, dakle onoj od devet ili deset koja pohađaju treći razred osnovne škole, serviraju sadržaj o “promjeni spola” ili pak o militantnoj feministici koja glorificira pobačaj. To proizlazi iz odgovora koji su nam poslali oko prikazivanja serijala “Drske djevojke” koji od proteklog vikenda svaki dan prikazuju od ranih poslijepodnevnih do večernjih sati na HRT3.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Animirani serijal Drske djevojke od 30 epizoda u svakoj od epizoda portretira “revolucionarke koje su same ispisale svoje sudbine i promijenile svijet”.

Epizoda o “promjeni spola”

Prva epizoda prikazana u subotu odnosila se na prvu “promjenu spola”, tj. na muškarca koji je prvi “promijenio spol” i nazvao se Christine Jorgensen.

>Kako se HRT pravda za serijal koji među ostalim propagira ‘promjenu spola’: Namijenjen je onima iznad 8 godina

Druga epizoda glorificira pobačaj

Druga epizoda prikazana pet puta tijekom nedjelje, prikazala je u animiranom filmu život militantne francuske feministice Thérèse Clerc. Ona je obavljala u svom stanu ilegalne pobačaje, a poslije je osnovala samoodrživi starački dom samo za žene nazvan prema Babi Jagi, liku iz slavenskih legendi koji – jede djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Epizode su puštane pet puta tijekom oba dana na HRT3, a najranije prikazivanje bilo je oko 13 sati iza dječjeg programa.

>‘Drske djevojke’: HRT emitira crtić koji kao uspješnu ženu prikazuje muškarca koji je ‘promijenio spol’

Uz ove epizode o “promjeni spola” i pobačaju nije prikazano dobno ograničenje, a s HRT-a su za Narod.hr odgovorili kako je serijal namijenjen “općoj populaciji od osam godina”. Ni tih osam godina nisu naveli kao najnižu dobnu granicu za gledanje ovih kratkih animiranih uradaka francuske produkcije.

No i sama činjenica da su naveli da je ovakav sadržaj namijenjen djeci od osam godina koja u toj dobi pohađaju drugi ili treći razred osnovne škole, dovoljno govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Markić: Valjda je ok da djeci od 9 ili 10 godina, javna TV tumači da je muškarac koji je “promijenio spol” primjer “žene koja je ispisala svoju vlastitu sudbinu i promijenila svijet”

”HRT nam je odgovorio da je crtani serijal koji se 5 puta prikazuje u tijeku popodneva, 50 minuta nakon dječjeg programa – namijenjen “općoj populaciji i djeci starijoj od 8 godina”… Valjda je ok da djeci od 9 ili 10 godina, dakle od trećeg razreda osnovne škole, javna TV tumači kako je moguće “promijeniti spol” te da je muškarac koji je “promijenio spol” primjer “žene koja je ispisala svoju vlastitu sudbinu i promijenile svijet”… Istovremeno zastupnice Možemo pokušavaju zaustaviti javnu raspravu, pa i u Saboru, o društveno uvjetovanom porastu maloljetnika koji se izjašnjavaju kao transrodni… Neće ići!”, komentirala je na društvenim mrežama dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji.

HRT: Serijal ne vrijeđa osjećaje gledatelja

O odgovoru za Narod.hr s Prisavlja su istaknuli i da “uredništvo HTV-a naglašava da riječ je o visoko kvalitetnom sadržaju koji promiče temeljne vrijednosti kao što su sloboda, ravnopravnost, suživot, vjersku i rasnu toleranciju, borbu za ljudska prava itd”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Svaka epizoda obrađuje neku stvarnu ženu – koja je u svom polju djelovanja na neki način imala pionirsku ulogu, a zbog čega danas žene imaju jednaka prava (od obrazovanja do prava glasa ili jednake plaće). Serijal ne samo da ne vrijeđa osjećaje gledatelja, već naprotiv, na sofisticiran i zabavan način prikazuje crtice iz povijesti koje su dovele do ovog našeg trenutka u kojem napokon svi, barem u demokratskim društvima, uživamo jednake slobode”, stoji u njihovom odgovoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.