Srijeda, 5 veljače, 2025
7.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Je li došlo vrijeme za izmjenu zakona o zastavi?

Podijeli

Podijeli

Grbom, zastavom i himnom Republike Hrvatske predstavlja se Republika Hrvatska i izražava pripadnost Republici Hrvatskoj. No, jesu li pojedine odredbe zakona nelogične i pogrešne?“, pita se čitateljica portala Narod.hr, koja nam je poslala komentar na tekst koji smo ranije objavili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Znali smo da vole Jugoslaviju, ali… Pogledajte kako u Zagrebu stoje hrvatske zastave

Prije točno 34 godine, 21. prosinca 1990., donesen je Zakon o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske te zastavi i lenti predsjednika Republike Hrvatske (NN 55/90). Zakonom se uređuje opis povijesnog hrvatskog grba, zastave, tekst i napjev himne Republike Hrvatske, te opis zastave i lente predsjednika Republike Hrvatske, kao i način i zaštita njihove uporabe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo je to vrijeme prije međunarodnog priznanja Republike Hrvatske te u jeku Domovinskog rata, pa možemo razumjeti da se nije moglo u potpunosti anticipirati određene detalje u praksi.

Međutim, zbog pojedinih odredaba navedenog Zakona, dolazi do nelogičnih situacija u isticanju hrvatske zastave, osobito kad se ona postavlja na prometnicama u okomitom položaju, što rezultira slijedom boja plavi, bijeli, crveni umjesto crven, bijeli, plavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija iz Zagreba

Vozeći se u Zagrebu, Ulicom grada Vukovara, od istoka prema zapadu, čitavim putem imamo priliku gledati hrvatske zastave na stupovima, postavljene okomito, s redoslijedom boja plavi, bijeli, crveni. 

Foto: Čitateljica Narod.hr

Ista situacija događa se i na Domovinskom mostu, dolaskom u Grad Zagreb iz smjera Zračne luke Franjo Tuđman. Takvi primjeri mogu se naći u mnogim hrvatskim gradovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odrednice zakona kažu da je postavljanje ispravno

Nelogično ali zapravo sukladno zakonu, koji prema članku 13 navodi: 

  • Ako se zastava Republike Hrvatske ističe preko ulice ili trga u okomitom položaju, tada se crvena boja zastave nalazi na:
  • sjevernoj strani – ako je pravac ulice istok – zapad, odnosno zapad – istok;
  • istočnoj strani – ako je pravac ulice sjever – jug, odnosno jug – sjever; 

Hrvatska je svoju slobodu krvavo izborila upravo protiv zastave plavi, bijeli, crveni s petokrakom u sredini. Naša hrvatska zastava ni u kojem slučaju ne bi trebala asocirati na neprijateljsku jugoslavensku zastavu (kad smo već kod toga, čak je zastava tadašnje SR Hrvatske bila karakteristična po rasporedu boja crven, bijeli, plavi). 

Kako bi izgledalo ispravno definiranje?

Upravo zbog toga, Hrvatska i Hrvati zaslužuju da se način na koji se izrađuje i postavlja hrvatska zastava ispravno definira:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  1. u vodoravnoj inačici: redoslijed boja crven, bijeli, plavi gledano odozgora prema dolje s grbom u sredini, koji u svojoj kruni uvijek ima isti redoslijed pet povijesnih hrvatskih grbova, tako da je najstariji poznati grb Hrvatske uvijek s krajnje lijeve strane. 
  2. u okomitoj inačici: redoslijed boja crven, bijeli, plavi gledano s lijeva prema desno s grbom u sredini, koji u svojoj kruni uvijek ima isti redoslijed pet povijesnih hrvatskih grbova, tako da je najstariji poznati grb Hrvatske uvijek s krajnje donje strane.

Zakonske odredbe isticanja hrvatske zastave na ulicama, kada je zastava postavljena okomito (poput onih u Ulici grada Vukovara ili na Domovinskom mostu), ne bi trebala imati nikakve veze sa stranama svijeta. Ukoliko se zastava ističe na način da je izložena s obje strane, tada ona iziskuje obostranu (dvoslojnu) izvedbu, kako bi bila ispravna neovisno s koje strane se gleda. 

Je li došlo vrijeme za detaljnije preispitivanje odrednica Zakona kako bi se dostojno i konzistentno poštivali državni simboli naše Republike Hrvatske?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci