Prirez je u Puli znatno niži nego u Zagrebu: Je li Grbin utajio porez?

Grbin
Foto: fah

U javnost je nedavno izašla informacija da su Peđa Grbin i Arsen Bauk zloupotrebljavali saborske naknade za odvojen život. Podsjetimo, navedeni zastupnici imaju prijavljeno prebivalište u mjestima udaljenim od Zagreba (Bauk na Braču, a Grbin u Puli) te temeljem toga primaju naknadu za odvojen život iako s obiteljima žive u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grbin se, iako nije promijenio prebivalište, ove povlastice odrekao prije mjesec kako bi mogao upisati dijete u vrtić u Zagrebu.

No, osim što su neosnovano primali naknade u iznosu od 1.000 kn mjesečno, Bauk i Grbin krivom prijavom prebivališta stekli su korist i prilikom plaćanja prireza. Naime, i na Braču i u Puli stopa prireza znatno je manja od one u Zagrebu.

> SDP-ovci kritizirali Frku Petešića, a sami koriste dužnosničke povlastice i naknade: Bauku u 15 godina isplaćeno oko 5,5 milijuna kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Evo koji zastupnici koriste uz plaću naknadu za odvojeni život: Bauk sada predlaže ukidanje naknade

> Bauk se pravda: ‘Izmislili su iznos od 5,5 milijuna kuna navodnih naknada’

Pogledajmo primjer Peđe Grbina. U Puli stopa prireza iznosi 12,00%, dok je u Zagrebu ona 18%. Kada se ta razlika projicira na 10 godina koliko Grbin živi u Zagrebu i kada se izračuna od velike saborske plaće, dolazi se do ozbiljnog iznosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlika u prirezu

Grbinova bruto plaća, prema njegovoj imovinskoj kartici, iznosi 27.096,57 kn. Neto plaća, s obzirom da je prijavljen u Puli, gdje je stopa prireza 12% iznosi 17.717,55 kn. Pri tome je iznos prireza 424,25 kn. Iako to nije navedeno u imovinskoj kartici, Grbinova bi neto plaća, s obzirom da ima dijete, trebala iznositi 18.109,55 kn.

Kada bi bio prijavljen u Zagrebu, gdje je stopa prireza 18%, na njegovu bruto plaću bio bi zaračunat prirez od 636,38 kn te bi u konačnici njegova neto plaća iznosila 17.505,42 kn (ako ne računamo olakšicu za dijete).

Dakle, na mjesečnoj razini razlika u plaći je 212,13 kn. U 12 mjeseci to je 2.545,56 kn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da je Grbin saborski zastupnik od 2011., dakle 10 godina, ako uzmemo da je kroz sve te godine “uštedio” jednak iznos, dolazimo do brojke od 25.455,6 kn. Ovo je samo okviran izračun, s obzirom da je rađen po trenutno važećim porezima i prirezima, a oni su se kroz posljednjih 10 godina sigurno mijenjali.

No, sve je to svakako razlog zbog kojeg bi ovakvo postupanje Grbina, a i Bauka trebalo sankcionirati. Postavlja se pitanje hoće li DORH reagirati?

Koliko građani plaćaju za Grbinov “odvojen život”?

Podsjetimo, zbog života na dvije adrese, Peđi Grbinu građani su dijelom plaćali i stan, režije te već spomenutu naknadu za odvojeni život. U godinu dana – gotovo 45 tisuća kuna.

Prema njegovoj imovinskoj kartici, Grbinu plaća iznosi 17.717,55 kuna, a prijavio je i 2500 kuna mjesečno kao “primitke koji se ne smatraju dohotkom i na koje se ne plaća porez na dohodak.” Supruga mu ima plaću od 6.145,67 kuna. Supružnici imaju dva stana u Puli, jedan od 84,72 kvadrata i drugi od 57,03 kvadrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tko je Arsen Bauk, SDP-ov kandidat za splitsko-dalmatinskog župana koji je prevario birače?

> Bartulica o povlasticama političara: To je nasljeđe komunizma

Arsen Bauk ima plaću od 15.202,42 kuna. 1500,00 kuna mjesečno prijavio je kao “primitke koji se ne smatraju dohotkom i na koje se ne plaća porez na dohodak”, te još 3.000 kuna mjesečno od drugog dohotka. Što se tiče štednje, Bauk je uštedio 1.627.234,69 kuna i 82.919,21 eura, a njegova nevjenčana supruga ima štednju od 454.000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.