Je li HNS-ova Mrak Taritaš nastavila Ferenčakovim stopama?

Foto: Fah

Anka Mrak Taritaš predsjednica je Gradske organizacije Hrvatske narodne stranke – Liberalni demokrati (HNS) Grada Zagreba u kojem je i Srećko Ferenčak, glavni tajnik Hrvatske narodne stranke, koji se nalazi u trećem suđenju u aferi “Nanbudo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Gradske organizacije HNS-a ulazi u utrku za zagrebačkog gradonačelnika kao zajednička kandidatkinja HNS-a i SDP-a, opterećena brojnim optužbama, ali i istragom koju je pokrenuo DORH.

> Anka Mrak Taritaš i obnova kuća u Gunji pod istragom DORH-a?

Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru pokrenulo je izvide o građevinskim radovima na kućama u poplavljenim selima Cvelferije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivšu ministricu graditeljstva i prostornog uređenja te kandidatkinju za zagrebačku gradonačelnicu Mrak Taritaš prozvao je bivši saborski zastupnik Pero Kovačević u emisiji Bujica iznoseći da je kvadrat obnove odabranim izvođačima tijekom obnove županjske Posavine plaćan i po 1700 eura po kvadratu, što je cijena stambenog kvadrata u samom u središtu Zagreba.

Nekadašniji stranački kolega Radimir Čačić, kandidat za župana Varaždinske županije, također je upozorio na nelogičnosti s obnovom u Gunji.

> (VIDEO) Hrvoje Lucić: HNS-ova Mrak-Maritaš osobno je odobravala pojedine ugovore o obnovi po cijeni od 1700 eura za kvadrat – sad je na potezu Cvitanov DORH

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čačić je iz pozicije bivšeg resornog ministra, ali i struke, s obzirom da je arhitekt, komentirao aferu Anke Mrak Taritaš i cijenu obnove kuća u Gunji i Rajevu Selu od čak 1700 eura po kvadratu, za vrijeme dok je ona bila resorna ministrica.

> (VIDEO) Hrvoje Lucić: HNS-ova Mrak-Taritaš osobno je odobravala pojedine ugovore o obnovi po cijeni od 1700 eura za kvadrat – sad je na potezu Cvitanov DORH

Oglasio se i načelnik Općine Gunja Hrvoje Lucić upozoravajući da je se na svakom obnovljenom kvadratu pojavljuje razlika od 5810 kuna za što je odgovorna isključivo bivša ministrica Mrak Taritaš jer ona je ta koja je sve držala pod kontrolom i o svemu je odlučivala”, ustvrdio je Lucić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Anka Mrak Taritaš i zloporaba ovlasti: Proračun Grada Zagreba – s koliko novca bi raspolagao novi gradonačelnik?

Anka Mrak Taritaš trebala bi ipak objasniti zašto je Srećko Ferenčak glavni tajnik njihove stranke – uz sve terete koje ima.

Afera “Nanbudo”

“Nismo krivi”, ustvrdili su Srećko Ferenčak i Petar Turković na početku trećeg suđenja u aferi “Nanbudo”, navodi 24 sata početkom ožujka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ferenčak i Turković, prema optužnici, 1996. prvo su posudili Nanbudo institutu po 520.000 kuna, da bi institut od Zagreba po simboličnoj cijeni dobio građevinsko zemljište od oko 5000 četvornih metara, no isključivo za gradnju Centra za dnevnu skrb invalidnih osoba. U listopadu 2001. na skupštini Nanbudo instituta odlučeno je da se zemljište za gradnju centra prenese na Ferenčakovu tvrtku Ferbos inženjering i Turkovića, a oni su ga u svibnju 2002. prodali Konzumu za 10,6 milijuna kuna.

Prema optužnici, terete se da su zemljište od 5000 metara četvornih, namijenjeno gradnji Centra za dnevnu skrb invalidnih osoba 2002., preprodali Konzumu za 10,6 milijuna kuna. Na prvom suđenju bili su osuđeni na po godinu i pol dana zatvora, a na drugom na djelomično uvjetne kazne, no obje je presude ukinuo Vrhovni sud.

Vrhovni je sud u siječnju 2017. ponovno ukinuo presudu u aferi “Nanbudo” kojom su bivši glavni tajnik HNS-a Srećko Ferenčak i Petar Turković u rujnu 2014. nepravomoćno osuđeni na djelomično uvjetne kazne od godine i dva mjeseca te vraćanje nezakonite zarade ostvarene na preprodaji gradskog zemljišta.

Protiv nepravomoćne presude iz rujna 2014. žalbe su podnijeli državni odvjetnik i optuženici, a Vrhovni sud je još lani, 10. svibnja, utvrdio da su njihove žalbe osnovane.

Vrhovni sud u svojoj odluci utvrdio je da je žalbenim navodima stranaka dovedena u sumnju pravilnost utvrđenog činjeničnog stanja te je naložio prvostupanjskom sudu da izvede sve dokaze koje će pozorno i temeljito ocijeniti pojedinačno i u međusobnoj povezanosti, vodeći računa da se ponovnim istraživanjem vještaka razjasne nedoumice.

Iznesene manjkavosti dovode u sumnju utvrđeno činjenično stanje, poglavito imajući na umu polaznu postavku suda prvog stupnja o stečenom vlasništvu zemljišta isključivo u svrhu izgradnje objekta za dnevnu skrb invalidnih osoba, dakle da je dodijeljeno s humanitarnom svrhom i postupanje optuženih u cilju pribavljanja znatne koristi, a što je protivno tome, zaključio je Vrhovni sud.

Osim toga, navodi Vrhovni sud, sadržaj izvedenih dokaza ozbiljno dovodi u sumnju pravilnost utvrđenja visine troškova koje su optuženici imali u vezi s predmetnim zemljištem, što je od važnosti za pravilnu ocjenu obrane optuženih opovrgavanjem optužbe o višestrukoj pribavljenoj koristi, a s tim u svezi i zaključak o krivnji te posljedično mjeru oduzimanja imovinske koristi.

Ferenčak i Turković, 19. rujna 2014. na ponovljenom suđenju u slučaju “Nabudo“, proglašeni su krivima zbog zloporabe položaja jer su od grada Zagreba 1996. po povoljnim uvjetima otkupili zemljište namijenjeno izgradnji centra za invalide, a potom ga po višestrukoj cijeni prodali Konzumu.

Suđenje im je tada bilo ponovljeno jer je Vrhovni sud u srpnju 2012. uvažio njihove žalbe, također zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja, zaključivši da je izostala ocjena prvostupanjskog u odnosu na dio obrane optuženika o stvarno uloženim sredstvima pri podmirenju obveza povezanih s dodjelom zemljišta, a o čemu u konačnici ovisi zaključak o visini pribavljene imovinske koristi. Prvom ukinutom presudom Ferenčak i Turković bili su osuđeni na godinu i pol zatvora.

Tko je Srećko Ferenčak?

Srećko Ferenčak, čovjek je od posebnog povjerenja Vesne Pusić i dugogodišnji glavni tajnik HNS-a.

Rođen 1959. u Zagrebu, po struci diplomirani inženjer graditeljstva.

Obnašao je dužnosti predsjednika Povjerenstva za prodaju nekretnina u vlasništvu grada Zagreba, bio je članom Poglavarstva grada Zagreba, član Radne skupine za izradu prijedloga strategije razvitka hrvatskog sporta (osnovana odlukom Predsjednika Republike Hrvatske, 17. svibnja 2000.), predsjednik Hrvatskog nanbudo instituta (pridruženi savez Nacionalnog športskog saveza) i predsjednik Hrvatskog skijaškog saveza.

Početkom 2004. navodilo se da je tvrtka Coning supruge Radimira Čačića, bivšeg ministra obnove koji je pokrenuo POS program, putem javnog natječaja ugovorila posao vrijedan 122,2 milijuna kuna za gradnju POS naselja u Španskom. Među tvrtkama koje su ugovorile izvođenje radova u POS programu u Sesvetama pojavila se i Ferbos inženjering u kojoj je za vrijeme natječaja bio Srećko Ferenčak, HNS-ov član u zagrebačkom gradskom poglavarstvu.

Godinu dana kasnije, 2005., Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa pokrenulo je postupke protiv dvojice HNS-ovih zastupnika u Saboru Radimira Čačića i Srećka Ferenčaka. Iako su dvojica HNS-ovaca od Povjerenstva zatražili mišljenje o samo jednom slučaju u kojem ih se prozivalo za sukob interesa, Povjerenstvo je postupak odlučilo proširiti na sve poslove koje su Čačićeve i Ferenčakove tvrtke sklapale s državnim i tijelima lokalne samouprave od donošenja Zakona o sprječavanju sukoba interesa do tada (IZVJESCE1).

Izabran s liste Hrvatske narodne stranke Ferenčak ulazi u Sabor u kojem je mandat obnašao od 2003. do 2008. godine. Tada je bio član Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, potpredsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva, član Odbora za obitelj, mladež i šport.

Godine 2007. Poslovni dnevnik u članku pod naslovom “Najutjecajniji hrvatski političari nisu ujedno i najbogatiji” navodi da poduzetnik Srećko Ferenčak ima u vlasništvu kuću i poslovnu zgradu, gradilište u Mrkoplju, grobnicu, šumu, gradilište i 65.000 eura ušteđevine, ali opet ništa od toga nije izraženo u brojkama.

U izbornom stožeru SDP-ovog predsjedničkog kandidata Ive Josipovića, među gostima i simpatizerima koji su čekali rezultate prvog kruga izbora u zadnjim danima 2014. moglo se primjetiti glavnog tajnika i člana Predsjedništva HNS-a Srećka Ferenčaka.

Tako se u stožeru proklamirane Josipovićeve ‘pravde i pravednosti’ našla osoba koja je malverzacijama oštetila državni proračun za više milijuna kuna i već po drugi puta nepravomoćno osuđena na zatvorsku kaznu.

HNS je inače podupirala Josipovića. Po 30 tisuća kuna Josipoviću su donirali Vesna Pusić, Anka Mrak-Taritaš, Andrea Zlatar Violić i Ivan Vrdoljak. Štoviše, izdašne donacije dalo je još nekoliko ljudi iz vrha HNS-a. Tako je glavni tajnik HNS-a Srećko Ferenčak donirao maksimalnih 30 tisuća kuna.

> Izvješće Državne revizije za 2015. u Ministarstvu kulture: Kakav su nered ostavili HNS-ovci Andrea Zlatar-Violić i Berislav Šipuš?

“U stranci smo se dogovorili da svatko donira koliko može”, rekao je Ferenčak za Večernji list.

Zanimljiv je i nalaz Državnog ureda za reviziju koji je otkrio da je Ferenčak HNS-u tijekom 2014. godine beskamatno posudio pola milijuna kuna, navodi Tportal. Rok povrata bio je 11 mjeseci a zajam je vraćan u više navrata tijekom 2014.

Ali to nisu sve afere vezane uz Hrvatsku narodnu stranku.

> Afera iz razdoblja HNS-ovog ministra Vrdoljaka: Članu uprave HERA-e put u Dansku platio proizvođač razdjelnika

> Podignuta optužnica protiv bivšeg HNS-ovog ministra kulture Berislava Šipuša

> Po peti put odgođena sjednica Optužnog vijeća u “aferi Revelin” protiv HNS-ovog Vlahušića

> DVOSTRUKI KRITERIJI: Kad Vesna Pusić optužuje Hrvatsku za agresiju i žrtve silovanja šalje na gay paradu – nije problem…

> Krivotvorenje životopisa: Vesna Pusić lažno prikazala da je bila progonjena u komunizmu

> Pokrenut postupak o sukobu interesa za Vesnu Pusić

> Pusić tvrdi da nije bilo nepravilnosti u kupnji zgrade u Bruxellesu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.