Jeckov o mržnji prema Srbima: Sve povezala s verbalnim napadom na Indijca u Zagrebu

Foto: snimka zaslona

U srijedu je tijekom slobodnog govora u Hrvatskom saboru zastupnica SDSS-a iz redova srpske nacionalne manjine Dragana Jeckov, iznijela pred zastupnike sliku na kojoj se uz natpis “Serbian family tree” prikazuje stablo na kojemu su obješeni ljudi, a koja se, tvrdi zastupnica, nedavno pojavila u blizini pravoslavne crkve u Vinkovcima. Rekla je da je riječ o pozivu na nasilje i mržnju zbog etničke i vjerske pripadnosti te je poderala plakat poručujući da mu je mjesto u smeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno je naglasila da je riječ o napadu na one koji prakticiraju svoju vjeru.

Jeckov je sve to također povezala s, kako tvrdi, porastom ksenofobije i nedavnim verbalnim napadom na radnika indijskog porijekla u Zagrebu. Tvrdi da se sve to događa svakodnevno i da zbog toga, “svakodnevno treba i reagirati”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Je li 35-godišnjak koji vrijeđa Indijca u Zagrebu ogledalo društva ili izolirani incident? Pogledajte policijsku statistiku
>SNV Milorada Pupovca tvrdi da je broj napada na Srbe udvostručen, no podaci DORH-a govore drugačije
> Sjećate li se kako je Pupovac, koji sada docira Penavi, reagirao na uvredljivu naljepnicu na autobusnoj postaji?

“Danas se ova slika zove ‘srpsko porodično stablo’, a sutra – sutra se može zvati drukčije – stablo nekog drugog naroda ili skupine. Ali njena poruka će uvijek biti poziv na mržnju prema onima koji se zovu ili izgledaju drugačije. Ne zaboravimo da nacionalizam, šovinizam i rasizam u svojem začetku lako metastaziraju u još gore oblike ako ih se ne nadzire.” – poručila je Jeckov prije nego što je poderala sliku.

Isti plakat za koji je Pupovac prije 6 godina optuživao opću klimu u Hrvatskoj

Podsjetimo, riječ je o istom neprimjerenom plakatu, tj. slici o kojoj su mediji pisali još prije 6 godina, u veljači 2017., kada su se oni pojavili zalijepljeni na nekim autobusnim stanicama u Vukovaru. Takve su poruke odmah osuđene te je policija reagirala. Čelnik SDSS-a Milorad Pupovac oglasio se promptnom izjavom u kojoj je, među ostalim, odgovornost za ovaj incident potražio i u osobama na najodgovornijim pozicijama u Hrvatskoj te ustvrdio da se u zemlji događa “restauracija NDH”, a Demokratski savez Srba u svom je priopćenju za sve to prozvao i tadašnju predsjednicu i premijera. Policija je, zbog sumnje da je lijepio te plakate, tada privela 19-godišnjaka.

Neizravna tvrdnja da je za takve pojedinačne incidente odgovorna hrvatska vlast, tj. sveukupna klima u hrvatskom društvu, na sličan se način ponavlja i sada. Pri tom, zanimljivo, akteri koji izriču takvu tvrdnju i sami su dio aktualne vlasti, tj. vladajuće koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Kreator velikosrpske agresije Aleksandar Vasiljević u Osijeku osuđen na 20 godina zatvora
> Penava za Narod.hr o napadu Srbina na dječaka u Vukovaru: ‘Plenković i Pupovac šute’
> U Vukovaru naljepnice s natpisom na engleskom “Srpsko obiteljsko stablo” i slikom obješenih ljudi: DSS optužuje predsjednicu i premijera

Sjećate li se kako je SDSS reagirao na nasilje Srbina prema mladiću s hrvatskim grbom?

Ovim prilikom podsjetimo da, u jednom drugom slučaju, kada je bila riječ o nacionalno motiviranom fizičkom nasilju 30-godišnjaka prema 16-godišnjem mladiću, dakle mnogo gorem slučaju od natpisa na plakatima, isti taj SDSS i njegov čelnik nisu primjereno reagirali. U ovom je slučaju napadač bio srpske nacionalnosti, a dječaka je napao zbog isticanja hrvatskog grba. Događaj se zbio u lipnju 2021. u Vukovaru.

U izjavi za Narod.hr vukovarski je gradonačelnik Penava sugerirao da politika vladajuće koalicije ohrabruje takve nasilnike te se upitao zašto premijer i čelnik SDSS-a o tom nasilju šute.

Milorad Pupovac tek tada se oglasio, ali ne samo zato da bi osudio nasilje, već je tom prilikom za cijeli slučaj prozvao Penavu nazvavši ga “političkim piromanom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li verbalni napad na Indijca u Zagrebu pokazatelj “porasta ksenofobije”?

Incident verbalnog napada po rasnoj osnovi na indijskog radnika u Zagrebu, kojeg Jeckov spominje, dogodio se nedavno, a portal Narod.hr je tim povodom istražio učestalost takvih pojava:

> Je li 35-godišnjak koji vrijeđa Indijca u Zagrebu ogledalo društva ili izolirani incident? Pogledajte policijsku statistiku

Podsjetimo, počinitelj, 35-godišnji Jurica Mesić priveden je.

Je li Mesić dosita “ogledalo društva”, kako nam mnogi mediji sugeriraju ili nije? Kako bi to doznali, zavirili smo u policijsku statistiku.

Koliko je kaznenih djela “Javno poticanje na nasilje i mržnju”, za koje se sumnjiči Mesić, počinjeno prošle godine i raste li taj broj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suprotno dojmu koji ostavljaju napisi u Jutarnjem listu, a i izjavama saborske zastupnice Jeckov, broj takvih kaznenih djela je, vrlo pohvalno, u padu.

2020. je broj takvih prijavljenih kaznenih djela bio 31, u 2021. – 20, a u prošloj, 2022. godini zabilježeno je tek osam kaznenih djela javnog poticanja na nasilje i mržnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.