Jesmo li noćas zadnji puta pomicali sat po zimskom vremenu i na što moraju paziti vozači?

Foto: Thinkstock

U nedjelju je u 3 sata ujutro završeno ljetno i počelo zimsko računanje vremena pomicanjem za jedan sat unatrag. Ljetno računanje vremena završava tako što se pomicanjem za jedan sat unatrag vrijeme u 3 sata ujutro računa kao 2 sata, a zimsko računanje vremena trajat će do posljednjeg vikenda u ožujku iduće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija je u rujnu ove godine donijela je odluku o ukidanju polugodišnjeg pomicanja sata za cijelu Europsku uniju u 2019., a svim zemljama članicama, pa tako i Hrvatskoj, prepustit će se da odluče hoće li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena. Kao najčešći razlog za pomicanje sata navodila se želja za većom efikasnošću radne populacije, no pokazalo se da promjena izaziva i brojne probleme.

Također su naveli kako je sezonsko pomicanje sata zastarjeli način za uštedu energije primjenjivan tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata te tijekom naftne krize 70-ih godina.

Ukoliko takav sistem doista zaživi, 31. ožujka 2019. godine dogodilo bi se posljednje pomicanje sata za one zemlje članice koje bi ostale na ljetnom vremenu, a one koje bi izabrale zimsko računanje vremena, kazaljke bi zadnji puta pomicali zadnje nedjelje u listopadu 2019.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za pitanje odabira zimskog ili ljetnog računanja vremena nadležno je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, no države članice Europske unije ne žure s ukidanjem prakse pomicanja satova s ljetnog na zimsko računanje vremena jer ime navodno dano premalo vremena za donošenje odluke.

U Europskoj uniji, trenutačno su tri vremenske zone. Zapadno-europsko vrijeme imaju stanovnici Irske, Portugala i Ujedinjenog Kraljevstva. Srednjoeuropsko vrijeme je u 17 država članica, a istočno-europsko imaju Bugarska, Cipar, Estonija, Finska, Grčka, Latvija, Litva i Rumunjska.

Vozači oprez: svjetla su obavezna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija je podsjetila da vozači po Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, u razdoblju zimskog računanja vremena i danju moraju imati upaljena dnevna ili kratka svjetla.

Također, i vozači bicikala od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) te u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu moraju imati upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani bicikla. Vozači mopeda i motocikala dužni su tijekom cijele godine danju imati upaljena kratka svjetla na vozilu.

Za nepoštivanja tih odredbi kazna je 300 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se bliže studeni i prosinac nije naodmet podsjetiti da vozaži posebnu pozornost posvetite gumama jer za sigurnu vožnju u zimskim uvjetima vrlo je važno optimalno prianjanje, stoga se treba pobrinuti da vozilo bude opremljeno odgovarajućim zimskim gumama s dovoljnom dubinom gaznog sloja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.