Prema informacijama Ministarstva kulture i zapisnika sa sjednice Povjerenstva za dodjelu sredstava neprofitnim medijima, članovi Stručnog povjerenstva koji su sudjelovali i ocjenjivali portale su Đurđica Klancir, Mima Simić, Nina Ožegović, Agata Juniku, Krešimir Krolo, Marko Pekić, Zdenko Duka (članovi/ce Stručnog povjerenstva), te službenici Ministarstva kulture Milan F. Živković, Boris Postinkov, Lela Vujanić i Dijana Haramina Futivić.
Portal narod.hr u petak je uputio jasan upit, s redakcijskog e-maila narod@narod.hr i ostavljajući službeni redakcijski broj mobitela, svim članovima Stručnog povjerenstva koji su sudjelovali u ocjenjivanju portala.
Pokušali smo doznati informaciju kojim su se kriterijima vodili kao članovi žirija za dodjelu sredstva neprofitnim medijima u donošenju odluke po kojoj je bolje ocijenjen portal koji ima izmišljenu domenu i zapravo uopće ne postoji – zlatnegodine.info za razliku od news portala narod.hr.
Pitali smo zar portali ne bi trebali proći neku provjeru? Na koji način ih ocjenjujete i kako Vam je promaknulo da je portal izmišljen?
Što je točno presudilo pa je spomenuti portal u kategoriji za tek novopokrenute stranice dobio više bodova od portala narod.hr?
Međutim, odgovore na pitanja nismo dobili, no to je bio dovoljan povod za tekst „Klevetanje u ime naroda“ koji je Forum.tm objavio, a kao razloge navodi nenamjernu grešku novinarke portala narod.hr u pisanju prezimena jedne od članica Povjerenstva Nine Ožegović.
Forum.tm objavio je kako Ožegović više ne piše za njihov portal i da nije u sukobu interesa te da su „Željka Markić i njezina ultrakonzervativna udruga U ime obitelji, nastala iz stranke Hrast, svjesni da se bliže izbori i da se karte ponovno dijele, pa nije loše još jednom udariti po “nenarodnoj vlasti”, za što su ovaj put dobro poslužili i neprofitni portali“.
Međutim, autor teksta na portalu Forum.tm Goran Borković ne navodi kako je zadnji članak od Nine Ožegović na Forum.tm objavljen 25. lipnja, dok je natječaj za dodjelu sredstva Ministarstvo kulture izdalo 18. lipnja. Ne navodi ni kako ostali članovi Povjerenstva također surađuju s portalima koji su dobili visoke ocjene. Tako npr. članica Agata Juniku tekstove objavljuje na web portalu Kulturpunkt – koji je također na listi visoko ocijenih portala za sredstva iz državnog proračuna koje dodjeluje Ministarstvo kulture. Nalazi se na 12. mjestu, ispred portala Gong.hr.
Ne navode ni da dr.sc. Krešimir Krolo – viši asistent Sveučilišta u Zadru, inače potpisnik otvorenog pisma potpore mladih znanstvenika i asistenata profesoru Aleksandru Štulhoferu, objavljuje svoje tekstove na portalu h-alter.org, portalu s najvećim brojem ocjena.
Autor teksta na portalu Forum.tm ne vidi ništa sporno što o dodjeli državnog novca odlučuju upravo oni autori koji su pisali ili još uvijek pišu za te iste visoko ocijenjene portale, i koji su, bez obzira što oni tvrdili i kako zakone mijenjali, u sukobu interesa, ali njima je najspornije što je novinarka po njima “lošije ocijenjenog” portala narod.hr pogriješila prezime članice Povjerenstva? Ako je to najveći problem, nadam se kako će moja isprika za lapsus biti prihvaćena. Ali ne, i dalje ostaje činjenica kako su članovi Povjerenstva u sukobu interesa. Postavlja se pitanje bi li isto reagirao da je u Stručnom povjerenstvu za dodjelu novčanih sredstava sjedio i netko od suradnika portala narod.hr?
Autor piše i “o skromnim honorarima” za koje je Ožegović pisala, objasnivši kako “sva ova svita iz dalje, bitno, naroda i sličnih ne bi ni uključila računalo, a kamoli napisala tekst. Ako za to uopće raspolažu potrebnim vještinama.” To tvrdi iako ne zna za koji novac “svita” radi. Točan iznos honorara koji je primila Ožegović ostao je tajna.
Upit Nini Ožegović upućen je na redakcijski e-mail portala Forum.tm, domkulturezagreb@gmail.com, čija je Ožegović (bila) suradnica. To vam je otprilike kao da pošaljete e-mail na narod@narod.hr i naglasite da je za jednog od naših suradnika. Detaljnije odgovore od članova Povjerenstva (očekivano) nismo dobili, tek nas je Mima Simić uputila na Ministarstvo kulture.
Na naše iznenađenje, stigao nam je nepotpisan e-mail jednog člana portala Forum.tm, koji – dok dijele javne lekcije o javnom komuniciranju – šalje nepotpisane e-mailove i odgovaraju na e-mail koji nije upućen njemu već njegovoj kolegici koji prenosimo u cijelosti:
„Napisao bih poštovana, ali ne vidim razloga da vas poštujem.Tko ste vi? Kad pošaljete bilo kome mail, osim vlastitome ćaći, bio bi red da se predstavite. Niste. Ako se već niste predstavili, onda bi čovjek očekivao da ste ostavili svoj broj mobitela. Niste ni to, nego šaljete poruku s nekakvog redakcijskog maila, ostavljate nekakav redakcijski broj mobitela i po svemu sudeći – očito po narudžbi s vrha – šaljete generičke mailove svakome od članova Povjerenstva. Ako ste već uskraćeni za osnove dobrog odgoja javnog komuniciranja, kao novinar očekivao bih od kolegice koja zna barem osnove svog posla, da uputi normalno pitanje s ciljem da dobije kontakt od kolege/ice, ma tko on/ona bila. Ne znate ni to. Također bi od nekoga tko se bavi ovim poslom očekivao bih da zna kako Nina Ožegović mjesecima ne surađuje s Forum.tm-om. Postojala je honorarna suradnja, jednaka kakvu je novinarka Nina Ožegović imala i s 24 sata, odnosno njihovim tjednikom 24 sata Express i s nizom drugih tiskovina i medija. Jeste li svećeniku Ivanu Tolju iz Styrije poslali ovako bezobrazan mail? Ako jeste, nadam se da ćete dobiti i primjeren odgovor.“
Suradnja Nine Ožegović s 24 sata nikad nije ni bila predmet pitanja jer 24 sata nije na popisu neprofitnih medija. No, nakon ovakvog e-maila čiji nam je autor do današnjeg dana nepoznat, a razina komunikacije potpuno neprihvatljiva, u daljnju ničim izazvanu raspravu nismo ulazili.
Tekst koji su objavili na Forum.tm dokaz je kako su postavljena pitanja na mjestu te da se državni novci dijele kako odgovara pojedinim članovima Povjerenstva – pristrano, bez provjere i istraživanja, kao i da gorući problem nije greška u javnom komuniciranju već izbjegavanje odgovornosti za dijeljenje novaca po interesnim skupinama.
Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa (PSSI) u jednoj od svojih odluka koristi termin “interesna povezanost”, što znači da ako bi takva povezanost postojala, što u ovom slučaju sigurno postoji, onda bi osoba koja odlučuje “trebala biti izuzeta iz odlučivanja” jer postoji mogućnost da privatni interes stavi ispred javnog.
PSSI kaže da je “praksa izuzimanja iz postupka donošenja odluka koje utječu ili bi mogle utjecati na osobni interes osobe koja sudjeluje u odlučivanju, odnosno na interes neke druge osobe koja je s tom osobom interesno povezana, jedan je od načina dobrog upravljanja, a time i sprječavanja sukoba privatnih i javnih interesa.”
Sukladno tome pitamo se, koji od članova Povjerenstva se izuzeo od glasovanja zbog “interesne povezanosti”?
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: screenshot