Još malo toplije i uglavnom suho: Evo nekih meteoekstrema koji su pogodili Hrvatsku 2022.

vrijeme
Foto: Fah

“Toplina netipična za ovo doba godine nastavit će se i u prvim danima siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom će biti barem djelomice sunčano i prevladavajuće suho, uz mogućnost kiše uglavnom u gorju te Rijeci i široj okolici, u utorak i još ponegdje. Nakon juga u srijedu slijedi bura, na sjevernom dijelu Jadrana i jaka, moguće s mjestimičnim olujnim udarima, a valja spomenuti i mjestimičnu jutarnju maglu, osobito po nizinama unutrašnjosti.

Od srijede malo hladnije pa je u drugom dijelu tjedna u unutrašnjosti moguć i prvi mraz u novoj godini.”, sažeta je tjedna vremenska prognoza koju je za kratku HRT-ovu emisiju “Vrijeme” pripremio Izidor Pelajić, mag. phys.-geophys. iz DHMZ-a.

Na Novu godinu još malo toplije, te uglavnom suho i djelomice sunčano

Izidor Pelajić, mag. phys.-geophys.: “Ekstrema smo se 2022., u većini Hrvatske rekordno tople godine ionako nagledali. Evo nekih po izboru mojeg kolege Lovre Kalina, dipl. ing.:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O nekim meteoekstremima 2022.

“Već početkom siječnja iznimna toplina: u Kninu su čak 22 °C, na Zavižanu 13 °C! Mnoge postaje bilježe rekorde za siječanj. No već u nastavku mjeseca povremene snježne epizode. Snijega ima nekoliko desetaka centimetara, na snazi su brojna ograničenja. U Sinju je -11 °C, more kod Šibenika se zaledilo. Potkraj siječnja onečišćenje atmosfere i ponegdje spektakularni crveni zalasci Sunca.

Snijega i jakog vjetra bilo je i u veljači. No zima je – u skladu s prognozama – bila razmjerno blaga. Sredinom ožujka izraženo južno strujanje donijelo je i kod nas, kao i u veći dio Europe, velike količine saharskog pijeska. U proljeće uobičajena olujna nevremena nisu izostala ni ove godine: u travnju u Zagorju, a u svibnju u sjevernim predjelima. Znatna je šteta posebice na plastenicima. Početkom lipnja ponovno tuča u Zagorju, nanosi i do 70 cm. U lipnju prvi toplinski val. U Kninu je 40 °C, najtopliji je grad u Hrvatskoj i treći u Europi. I temperatura mora već je viša od 25 °C. Zbog zagrijavanja Jadrana pojavljuju se nove vrste, no zbog poremećaja planktona naše bi more općenito moglo postati siromašnije ribom. U trećem toplinskom valu Dubrovnik i Zadar mjere 39 °C, a Rab čak 40 °C.

Ljeto je svrstano u kategoriju ekstremno toplog i sušnog. Naime, suša, koja je počela još u ožujku i bila je jedna od najvećih u povijesti mjerenja. Šteta je golema.
Jesen donosi izrazite oscilacije kišovitih i sušnih razdoblja. U rujnu pak ponegdje i ekstremne kiše. 15. rujna nevrijeme s olujnim i orkanskim vjetrom, pljuskom i tučom zahvatilo je područje od Čazme pa sve do Grubišnog Polja. Velika je šteta u naseljima, a osobito u šumskim predjelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Rijeku pogodilo snažno nevrijeme: Jedna osoba poginula, centar grada je pod vodom

Bujična i urbana poplava u Rijeci 28. rujna odnijela je, nažalost, i jedan život. U nizu jakih grmljavinskih pljuskova palo je čak 288 mm kiše – najveća dnevna količina od 1948. i početka mjerenja. U listopadu opet ponegdje rekordna toplina i suša, a u studenome novi problemi: ponovno obilna kiša i poplava u Novom Vinodolskom te u Malinskoj.

Početkom prosinca se nastavio nadoknađivati manjak oborine u odnosu na godišnji prosjek, na kopnu je bilo snijega, a na dijelu Jadrana lokalno intenzivne kiše, pa i tuče i pijavica. Na kraju i dobre vijesti: u godini u kojoj je Državni hidrometeorološki zavod slavio 75 godina postojanja dovršava se modernizacija motriteljske mreže, s postajama na više od 400 lokacija, cijela Hrvatska napokon bit će pokrivena sa 6 novih radarskih uređaja, a Jadran s 5 meteorološko-oceanografskih plutača. A došlo je i priznanje za prošlost: bivša zgrada DHMZ-a na zagrebačkom Griču proglašena je prvim hrvatskim Povijesnim mjestom Europskog fizikalnog društva zbog epohalnog otkrića Andrije Mohorovičića, jednog od najvećih hrvatskih znanstvenika.”

Početkom 2023. razmjerno toplo i većinom suho

Ujutro malo niža, mjestimice uz maglu. Danju djelomice sunčano, na zapadu ponegdje kiša. Uz umjereno jugo i jugozapadnjak bit će podjednako toplo kao i na Silvestrovo – kao rijetko kad početkom siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I u prvim danima nove godine na kopnu će se nastaviti iznadprosječna toplina – uz djelomice sunčano i prevladavajuće suho vrijeme te mjestimičnu jutarnju maglu. S više oblaka u gorju će povremeno biti kiše, u utorak popodne moguće i drugdje. S prestankom južine i okretanjem vjetra na sjeverozapadnjak od srijede malo manje toplo, a navečer bi moglo biti prvog mraza u novoj godini.

Na Jadranu podjednako toplo, uz djelomice, u Dalmaciji i prevladavajuće sunčano vrijeme. Više oblaka na sjeveru, uz svakodnevnu mogućnost za slabu kišu, uglavnom oko Rijeke, u ponedjeljak i oko Zadra. Jugo će brzo oslabjeti, a u srijedu slijedi bura, pod Velebitom jaka.” prognozirao je za HRT Izidor Pelajić, mag. phys.-geophys. iz DHMZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.