Za provedbu najvažnijih reformi, bez kojih nema dugoročnog oporavka, bilo bi dobro da imamo konsenzus jer za provedbu tih mjera i reformi nije dovoljan mandat jedne Vlade, rekao je predsjednik Ivo Josipović i naglasio da se tu radi o reformi mirovinskog, zdravstvenog sustava te reformi lokalne i regionalne samouprave, koje su velike i prevažne reforeme u financijskom i političkom smislu te pitanju standarda građana.
“Hrvatska je zemlja parlamentare demokracija i naš sustav počima na natjecanju različitih ideja o tome kako voditi društvo i državu. U biti je demokracije da postoje različitosti, no postoje prijelomni trenutci u kojima mora biti nacionalnog koncenzusa jer bez toga nema uspjeha, rekao je Josipović na pitanje novinara o tome da li je potreban konsenzus svih političkih stranaka oko važnih reformi koje se trebaju provesti u Hrvatskoj.
Do sada se u Hrvatskoj nacionalni konsenzus gotovo svih političkih stranaka i faktora uspostavio dva puta, uspostavljanjem hrvatske države i konsenzusom oko ulaska u EU, rekao je Josipović na današnjoj “kavi s građanima” u Uredu predsjednika.
“Imamo potrebu za velikim i ozbiljnim reforma, neke od tih su takve da nema puno varijacija na temu. Potrebna je jasna politička volja, koju neki put stranke ne manifestiraju ovisno jesu li u oporbi ili na vlasti. Bilo bi poželjno da postoji konsenzus i oko reforme pravosuđa i fiskalnih mjera”, smatra Josipović.
Predsjednik Josipović vjeruje da upornim radom možemo doći u bolju gospodarsku situaciju i da će se to sasvim sigurno dogoditi, ali to ovisi o našoj spremnosti da neki put, bez odlaganja, učinimo ono što ne izgleda najpopularnije, komentirao je Josipović najave različitih modela izlaska iz krize Vlade i opozicije te guvernera HNB BorisaVujčića, da hrvatsko gospodarstvo neće ni ove niti sljedeće godine izaći iz krize.
“Nisam ekonomski stručnjak, pa sam se koncentrirao na prijedloge koji se mogu odmah provesti, a odnose se na pravnu regulativu i na način postupanja pojedinih državnih tijela u fazi traženja pojedinih dozvola i mišljenja”, kazao je Josipović.
“Mnoštvo raznih dozvola i papira te dugotrajne procedure nešto su što odbija investitore i koči investicijiski proces”, smatra predsjednik.
Kada je riječ o toj fazi uspostavljanja biznisa Josipović je rekao da može reći i predložiti da učinimo funkcioniranje javne uprave i pravosuđa bržim te efikasnijim, jer bez pravne i zaštite i javnog servisa nema dobrog posla.
Josipović smatra da imamo prilično dobre i motivirajuće zakone o poticanju investicija, a stvari ne idu dobro jer kada dođu u fazu realizacije susrećemo se s besmislenim procedurama u kojima se traže nevažni papiri i nismo dovoljno fleksibilni.
“Ne znam zašto nemamo liberalnije propise za stjecanje boravišta, prebivališta pa i državljanstva za one ljude koji su spremni doći i investirati u Hrvatsku”, pita Josipović te dodao da trebamo pogledati europske zemlje od kojih mnoge imaju liberalne vizne režime i režime koji se tiču prebivališta i boravišta te stjecanja državljanstva.
Na pitanje novinara o tome kako prevrtljiva porezna politika utječe na investitore Josipović je rekao da su sigurnost i stabilnost sigurno važni faktori za investiranje, no “ovo je izvanredna situacija jer pod pritiskom konsolidacije javnih financija traže se mjere, ali naravno da je dobro da se najave i razmatranje poreza čine oprezno i kada dođe najava da se to i ostvari”.
“Bilo bi dobro da se porezni sustavi ne mijenjaju jako često”, zaključio je Josipović.
Prema poslijednjim istraživanjima Josipović je i dalje najpopularniji političar u Hrvatskoj, no popularnost mu pada, s čime s obzirom na opće stanje u državi nije nezadovoljan, no ono što ga brine je pad podrške cijeloj političkoj sceni te smatra da zbog toga postoji potreba jasnih reformi i konsenzusa oko njih.
“Odlazak u Vatikan je izraz poštovanja prema dvije važne povijesne ličnosti, dva Pape, od kojih je jedan i izravno pomagao Hrvatskoj kad nam je bilo najteže. Moj odlazak u Vatikan je izraz poštovanja prema onim hrvatskim građanima i građankama, koji su vjernici i to je važan događaj na kojem će biti mnogi važni strani državnici, pa će to biti prilika da se razmijeni koja riječ s njima”, rekao je Josipović na pitanje novinara o njegovom odlasku u Vatikan gdje će se održati svečana kanonizacija Ivana Pavla II. i Ivana XXIII.
Nakon posjeta Vatikanu, Josipović s gospodarskom delegacijom odlazi u trodnevni posjet Turkmenistanu, koji je važan za uspostavu i otvaranje kontakata, a za neke poslove to je mogućnost da se potpiše neki ugovor, rekao je Josipović.
“Tako je bilo i s Katrom, neke su tvrtke odmah zaključile manje poslove i otvorili su se razgovori za velike poslove, dok s Turkmenistanom postoje naznake za nastavak posla s brodogradnjom, a neke će tvrtke uspostaviti kontakte i naći prve ugovore”, rekao je Josipović na “kavi s građanima” u Uredu predsjednika.
Izvor: narod.hr
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr