Njemačku kaznu doživotnog zatvora bivšem agentu jugoslavenske tajne službe Josipu Perkoviću za ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda prevelo je u 30-godišnju kaznu koju će odslužiti u hrvatskom zatvoru, objavio je sud u petak.
Sud je zaključio da u Perkovićevu slučaju treba primijeniti zakon koji je trenutno na snazi, a na tu odluku obrana ima pravo žalbe o kojoj će odlučivati Vrhovni sud.
Perkovićeva obrana ranije je tvrdila da u njegovu slučaju treba primijeniti 20-godišnju zatvorsku kaznu koja je bila najveća kazna u vrijeme ubojstva, a ujedno je i najpovoljnija za osuđenika.
Perković je za sudjelovanje u Đurekovićevu ubojstvu osuđen zajedno sa Zdravkom Mustačem kojemu će njemačku kaznu s hrvatskim propisima uskladiti Županijski sud u Velikoj Gorici.
Sud je dokazao da je Udba bila stroj za ubijanje
Podsjetimo, Viši zemaljski sud u Münchenu osudio je 3. kolovoza 2016. dvojicu agenata jugoslavenske tajne službe na doživotni zatvor, zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Njemačkoj 1983. godine.
Zdravko Mustač je u završnoj riječi kazao da je to bilo fer suđenje, “dok je obrana Josipa Perkovića u zadnja dva tjedna pokušala napraviti cirkus na sudu u naporu da odgodi presudu”, naglasio je odvjetnik Siniša Pavlović.
“Izvan svake sumnje utvrđeno je da je Stjepan Đureković ubijen iz političkih motiva i da se radilo o aktu državnoga terorizma, tj. da ‘Đureković nije ubijen izvan sistema’ kako se godinama prije suđenja tvrdilo. Navodi se nekoliko bitnih elemenata za takav zaključak suda. Ukazuje se da je Đureković bio izuzetan problem za hrvatsku Udbu, ali i za tadašnju hrvatsku Partiju i politiku”, kazao je odvjetnik Siniša Pavlović.
“DORH nije procesuirao niti jedan slučaj. Neugodno mi je živjeti u Hrvatskoj u kojoj Njemačka vodi slučajeve za državni terorizam iz doba komunizma. Ne vjerujem da ovo državno odvjetništvo može išta učiniti. Nisam se šalila kada sam rekla da bi sadašnji vrh DORH-a, kazneni odjel, učinio veliku korist za razvoj demokracije u Hrvatskoj, da nakon ove presude podnese ostavku”, poručila je nakon presude publicistica i kolumnistica Višnja Starešina.