Kako mediji tumače Plenkovićev agresivan ispad, a kako su tumačili neke druge sukobe?

Foto: snimka zaslona

Kada je u srpnju 2017. godine u zagrebačkoj Gradskoj skupštini došlo do verbalnog iskrenja između zastupnika Neovisnih za Hrvatsku Davorina Karačića i zastupnika Tomislava Tomaševića iz stranke Zagreb je naš, jer je potonji optužio Neovisne za Hrvatsku za političku trgovinu glede nogometnog klub Dinama mediji su vrlo otvoreno tumačili što se dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada je zastupnik Karačić poznatiji kao odvjetnik Marka Perkovića Thompsona, Tomaševića retorički pozvao ispod Domovinskog mosta te mu poručio da može povesti dvojicu prijatelja. Cijeli verbalni sukob između spomenutog dvojca je zabilježen kamerama, a na snimci se moglo vidjeti kako se Tomašević unosi u lice Karačiću dok on cijelo vrijeme drži ruke iza leđa.

Mediji su tada Karačića, zbog retoričkog pozivanja zastupnika da dođe ispod Domovinskog mosta ukoliko želi – prozvali nasilnikom, a promptno je reagirala Odvjetnička komora zbog napisa u medijima. Idućih dana, mediji su pisali kako je Karačić pozivao na fizički sukob, a Index i 24sata ustvrdili su kako su se zastupnici skoro potukli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge, strane kada je riječ o incidentu u Hrvatskom saboru koji se dogodio u srijedu, kada je zastupnik Mosta Nikola Grmoja prozvao premijera Andreja Plenkovića zbog ne sazivanja Povjerenstva za monitoring pregovora Srbije za ulazak u EU, zbog čega je premijer vidno iziritan i ljutit pojurio prema zastupniku Grmoji, mediji nisu toliko sigurni u tumačenju što se dogodilo.

Iako su kamere zabilježile i taj incident, te se moglo vidjeti kako su premijera zastupnici spriječili u probijanju do Grmoje, mediji su gotovo bez izuzetka odlučili prenijeti događaj u tonu kako Grmoja tvrdi i/li optužuje premijera Plenkovića za navodni pokušaj fizičkog nasrtanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako, Večernji list sporno tumači događaj, iako je uz tekst priložio i video snimku:

“U tom trenutku Plenković kreće u Grmojinom smjeru. Više zastupnika stajalo je između njih, a neki od njih smirivali su situaciju” opisuje Večernji te dodaje “Plenković je pak rekao da je htio samo razgovarati s Grmojom, ali da je on izašao iz Sabora.”
Uz video snimku premijerovog ubrzanog trka prema Grmoji Večernji list stavlja naslov “Grmoja optužio premijera Plenkovića da je fizički nasrnuo na njega”.

Jutarnji list donosi sličan naslov pa tako piše Grmoja optužio premijera Plenkovića da je nasrnuo njega tijekom stanke u Saboru, a uz video snimku nasrtaja dodaje naslov “Premijer opisao svoju verziju događaja: ‘To vam je Most, sada jasno vidite tko su i što su”. Gotovo svi ostali mediji i portali u istom su tonu tumačili događaj zabilježen kamerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Večernji list u tiskanom izdanju od nedjelje 20. siječnja 2019., nastavlja u istom tonu, pa kao Gaf tjedna izdvaja “Grmojin udarac ispod pojasa: Optužio Plenkovića da radi u interesu Srbije”. U tekstu između ostalog navodi iduće: “Grmoja se pritom poslužio najnižim mogućim pokušajem diskreditiranja nekoga na hrvatskoj političkoj sceni pa je ministricu vanjskih poslova Mariju Pejčinović Burić optužio da radi u interesu Srbije. Plenković mu je na to poručio da djeluje jadno. To je Grmoju očito pogodilo pa je Plenkovića optužio da radi za interese Srbije. U stanci, Grmoja je za Plenkovića kazao da je anemični koji nije bio u ratu. I tada nastaje rašomon. Plenković je krenuo prema Grmoji, a mostovac je to protumačio kao pokušaj fizičkog napada, no premijer tvrdi da ga je samo htio pitati na koga je mislio kad je govorio da netko radi za interese Srbije te spominjući anemičnog”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.