Prije nekoliko godina privatna bespilotna letjelica upala je u zračni prostor aerodroma Heathrow zbog čeka je zračna luka morala biti zatvorena, i nastali su milijunski gubici. Ne bi li se izbjegle takve situacije, na varaždinskom Fakultetu organizacije i informatike (FOI) organizirane su radionice upravljanja dronovima.
Kako naučiti odgovorno upravljati dronom ekipa emisije Dobro jutro, Hrvatska doznala je od docenta na FOI-u Borisa Tomaša i koautora kurikuluma Roberta Ljubeka.
S obzirom na sve veću popularnost i dostupnost malih bespilotnih letjelica, pojavljuju se i sve veći izazovi oko sigurnosti upravljanja. Sigurno i odgovorno upravljanje dronovima tema je radionica koje krajem kolovoza kreću u Varaždinu.
– Roditelji čak kupuju djeci dronove kao igračke, a nisu ni svjesni koja je to odgovornost, napominje Boris Tomaš.
U suradnji s europskim Talent centrom i Varaždinskom županijom, koja je dosad za pripremu poligona i opremu izdvojila oko 400 tisuća kuna, pokrenuli smo edukaciju na terenu u Črešnjevu.
– Daleko smo od grada i imamo sigurne uvjete za vježbu, ističe Tomaš.
U sklopu programa radionice polaznici će se upoznati s osnovama leta, pravnim regulativama u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji, sa sigurnim i odgovornim upravljanjem bespilotnim letjelicama i primjenama bespilotnih sustava. U radionici će moći sudjelovati 10 polaznika, a sva su mjesta već popunjena
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.