Kalkulacije oko datuma izbora – Tko u konačnici donosi odluku?

Nagađanja o tome kada će se održati parlamentarni izbori u Republici Hrvatskoj se nastavljaju. Nove informacije kažu kako SDP još uvijek nije odlučio o datumu raspuštanja Sabora, o kojemu ovisi i mogući datum parlamentarnih izbora. U igri su tri opcije – raspuštanje na samom početku jesenskog zasjedanja polovicom rujna, polovica listopada te mogućnost da se mandat odradi do samoga kraja, rekao je u srijedu SDP-ov dužnosnik koji je želio ostati neimenovan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica je da o datumu održavanja izbora samostalno odlučuje predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, te da je datum raspuštanja Sabora jedino čime SDP može kalkulirati.

Prema istom izvoru, s obzirom trenutačnu gospodarsku situaciju, ali i na aktivnosti planirane za jesen, SDP-u odgovara svaka od tih opcija.

Kalkulacije ‘s razlogom’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko se odluče za raspuštanje Sabora već sredinom rujna, parlamentarnoj većini dovoljno vrlo kratko vrijeme da bi donijela važne za jesen najavljene zakone, a smatraju da bi tada izbore trebalo odraditi što prije kako bi se kampanja povezala s rezultatima dobre turističke sezone. Tako bi se izbori održali prije 18. studenoga, Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, i Vukovar ne bi pao u kampanju.

Kraj studenog bi im odgovarao jer se tada objavljuju podaci o BDP-u za treće tromjesečje, koji bi, po sadašnjim trendovima, trebali biti pozitivni.

Zapravo i nije ostalo puno datuma bez simbolike, ove godine u nedjelju padaju dvoje “svetaca darivatelja” – sv. Nikola i sv. Lucija, da u prosincu ostaju nedjelje pred sam Božić i Novu godinu, kada nije uputno održavati izbore, a “nezgodne simbolike” je i nedjelja 29. studenoga, jer se na taj dan u bivšoj državi slavio Dan republike, podsjeća SDP-ov dužnosnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladimir Šeks: Izbori najkasnije 6. prosinca

U sve se uključio i posebni savjetnik predsjednice RH za ustavnopravna pitanja Vladimir Šeks koji kaže kako će predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović štititi Ustav i raspisati izbore uvidi li da prolazi zadnji ustavni rok. On tvrdi kako krajnji rok nije “siječanj ili veljača” nego početak prosinca, točnije 6. prosinac, te ističe da bi prebacivanje izbora u iduću godinu bila situacija protivna Ustavu RH, navodi Večernji list.

Najavio je angažman predsjednice u rješavanju dvojbe o datumu parlamentarnih izbora u Hrvatskoj rekavši kako je predsjednica dužna braniti Ustav RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uopće nije nužno da Sabor prethodno bude raspušten da bi predsjednica mogla raspisati izbore za zastupnike Hrvatskog sabora. Ona može donijeti takvu odluku u okviru svoje ustavne i zakonske ovlasti bez prethodnog raspuštanja Hrvatskog sabora. Ona može raspisati izbore, a da Sabor još bude u zasjedanju, i to na temelju čl. 98. Ustava, kao i članka 5. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor. Predsjednica raspisuje izbore i saziva Sabor na prvo zasjedanje. Nedvojbeno je, dakle, da je stvoren pogrešan dojam u dijelu javnosti da predsjednica ne može raspisati izbore prije nego što bude raspušten Sabor”, tvrdi Šeks.

O datumu redovnih izbora odlučuje predsjednica, o datumu prijevremenih Milanović

Zadnjih nekoliko mjeseci traje rasprava zašto premijer Milanović ne otkriva datum parlamentarnih izbora u Republici Hrvatskoj. Štiti li na taj način sebe i svoju stranku (SDP) i priprema li se u tišini za predstojeće izbore?

Prema Zakonu o izborima zastupnika u Hrvatski sabor u 5. članku stoji kako “Predsjednik Republike Hrvatske raspisuje izbore za zastupnike i saziva Sabor na prvo zasjedanje“, što znači da će to formalno učiniti predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan provedbe izbora određuje se odlukom o raspisivanju izbora, a sam dan provedbe izbora mora biti neradni dan. Znači Predsjednica je ta koja raspisuje izbore kad su u pitanju redovni parlamentarni izbori, no kad su u pitanju prijevremeni parlamentarni izbori, tada o datumu odlučuje Zoran Milanović i vladajuća većina u Saboru.

Predsjednica raspisuje parlamentarne izbore:

U slučaju da dođe do  isteka mandata aktualne Vlade, a to je 22. prosinca 2015. godine. Tada Kolinda Grabar-Kitarović mora raspisati parlamentarne izbore najkasnije u roku od 60 dana, znači 22. veljače. Kako izbori moraju biti na neradni dan, a to je nedjelja, tada je krajnji datum izbora 21. veljače 2016. godine. Predsjednica odluku o datumu mora donijeti najmanje 30 dana prije određenog datuma izbora.

Premijer raspisuje parlamentarne izbore:

Ukoliko vladajuća većina (SDP) odluči prijevremeno raspustiti Hrvatski sabor, tada bi se održali prijevremeni parlamentarni izbori, a rok za raspisivanje izbora bio bi 45 do 60 dana nakon raspuštanja Sabora. O datumu tih izbora odlučuje Zoran Milanović, vođa vladajuće većine u Saboru.

Prema tome, vidimo da premijer Milanović ima vrlo važnu ulogu kad je u pitanju datum parlamentarnih izbora jer samo on zna do kad će Vlada biti na vlasti i o tome šuti. Kad ga se pita, ne želi precizirati, jer na taj način drži svoju stranku u neformalnoj prednosti nad ostalim protukandidatima. O prednostima koje SDP ima jer ne otkriva datum izbora pisali smo nešto ranije u članku “Željka Markić: Premijer ne otkriva datum izbora jer svojoj stranci osigurava povlašteni položaj“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.