Ekonomski analitičar HRT-a Željko Kardum u Studiju 4 na HRT-u osvrnuo se na novi mogući rivalitet u hrvatskom medijskom prostoru – radi se o dva medijski najpoželjnija došljaka u Hrvatsku – Ivice Todorića, managera posrnule kompanije i Carla Ancelottija, koji iza sebe ima velike svjetske menadžerske uspjehe i za kojeg špekuliraju da bi mogao postati novi trener Hrvatske nogometne reprezentacije na predstojećem Svjetskom prvenstvu.
Carlo Ancelotti, špekuliralo se – traži samo 7,5-8 milijuna eura za vođenje Hrvatske reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Za hrvatsku javnost desenzibiliziranu velikim brojkama od milijuna i milijardi eura – to je manje od ispravka knjigovodstvene vrijednosti između dva revizorska izvještaja samo za Konzum?! No i jedno i drugo je priča o trošku, nečemu treba platiti.
Vezano za to Kardum je govorio o najbrže rastućem špekulativnom tržištu na svijetu i tržištu na kojem ljudi zarađuju – tržištu Bitcoina. Prošli tjedan, Bitcoin je po prvi put u povijesti probio granicu od 5000 dolara. Zadnji puta kad se početkom rujna približio granici od 5000 dolara, odmah mu se cijena korigirala (pala) na 3000 dolara. No, ne i ovaj put. Dapače nastavio je rasti sve do 5700 dolara i ne pokazuje znakove usporavanja. No sve je više upozorenja da su takva ulaganja vrlo rizična. Kinezi su zabranili trgovanje Bitcoinom, kolaju glasine da bi to mogla učiniti i Rusija?
Tradicionalni JP Morgan ne propušta priliku svakom izjavom diskreditirati Bitcoin i druge kriptovalute. S druge strane tabora su špekulativni investitori koji ga dižu u nebesa. U uglednom časopisu Forbes osvanuo je naslov “Bitcoin je novo zlato”. Bill Gates je izjavio “Bitcoin je bolji od valuta.” Peter Thiel američki milijarder i suosnivač PayPal-a uložio je 2 milijuna dolara u platni sustav kriptovaluta, a Goldman Sachs navodno zbog “velikog zanimanja javnosti” nudi tržišne analize kretanja Bitcoina. U tom ratu „za i protiv” nastao je i jedan novi financijski izraz: „Bitcoin izbjeglice”. Zbog zabrane trgovanja kriptovalutama u Kini, kineski burzovni špekulanti sve češće trknu do Hong-Konga, gdje zabrana još ne vrijedi, kako bi obavili transakcije za svoj račun i vratili se natrag u zemlju svom „uobičajenom poslu u granicama zakona”.
Središnje banke drže umjetno niske kamatne stope već godinama i devalviraju cijenu novca kako bi potakle rast gospodarstva i omogućile održivim otplatu svojih nagomilanih dugova. No sa tim obezvrjeđivanjem novca, obezvrjeđuju i zarade i profite pojedinaca i kompanija. Oni žele novac na koji neće utjecati monetarne vlasti – trenutno su u tu svrhu pronašli Bitcoin.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.