U razgovoru za Globus potpredsjednik SDP-a Rajko Ostojić na pitanje profilira li se šef HNS-a Ivan Vrdoljak sve više kao šef oporbe kazao je da “za političara nema gore stvari nego kad mu konkurencija kaže da je simpatičan i susretljiv, kako je premijer Plenković javno kvalificirao njegovo sudjelovanje na sastanku o Agrokoru”.
> HNS bi i ne bi s HDZ-om: Podsjetimo što se sve krije u ‘stranci statističke pogreške’!
> Dogovoreni igrokaz Brkića, Pupovca i Vrdoljaka?
Iz SDP-a su sredinom travnja upozoravali da prate poteze Vrdoljaka koji, kažu, cijelo vrijeme kopa jamu između Mosta i HDZ-a kako bi HNS uletio u priču, tvrdeći da “HNS nije lojalan partner, šuruje s Plenkovićem i nudi se HDZ-u”.
> Kada će HNS i SDP odgovarati za razdjelnike, poljoprivredne poticaje…
“HNS u političkom životu bez SDP-a ne vrijedi ni pišljiva boba. Ali ta ekstremno klijentelistička stranka, posebno sada s Vrdoljakom na čelu, nametnula se kao glavna stranka oporbe, kao netko tko upravlja oporbenim procesima, a Vrdoljak se prometnuo u liberalnog vođu koji ne zna kako mu se preziva osnivačica i prva predsjednica njegove stranke. I ne samo što ne zna, nego u kamere njezino prezime pretvori u muški spolni organ, da bi i nakon ispravka njezino prezime krivo izustio”, podsjetio je Zvonimir Despot u Večernjaku na Vrdoljakov gaf, pitajući se što to spaja SDP i HNS.
> Predizborna poruka Osječana Vrdoljaku
“Odnosno, točnije, koja je to magija koja već godinama naganja SDP da s HNS-om neprestano ide u predizborne koalicije i da HNS na izborima na račun SDP-a dobije daleko više nego što bi dobio samostalno? Ankete same po sebi dovoljno kazuju da je HNS nitko i ništa”, upozorava Despot.
> Pokrenut postupak o sukobu interesa za Vesnu Pusić
> Zvonimir Despot: Zašto je Vrdoljak sve agresivniji i nervozniji?
“SDP je propustio voditi svoju kampanju na izborima u Zagrebu i to je loša politička odluka, ni na čemu utemeljena. Ne vidim ni jedan suvisao argument da idemo na izbore zajedničkom listom s HNS-om. Nisam protiv HNS-a, željela bih da izvuku više mandata nego što su ispregovarali sa SDP-om, ali da ih izvuku sami”, izjavila je Željka Antunović, ministrica obrane u Vladi Ivice Račana i svojedobno protukandidatkinja Zoranu Milanoviću na izborima za predsjednika SDP-a otvoreno kritizirajući dogovor koji je njezina stranka postigla s HNS-om za lokalne izbore u Zagrebu krajem travnja.
> Ivanu Vrdoljaku, šefu HNS-a, prijeti istraga?
Antunović smatra da SDP s obzirom na okolnosti u kojima se našao treba podržati kandidaturu Mrak Taritaš, ali se žestoko protivi zajedničkoj listi.
> Željka Markić odgovara Vrdoljaku: Nije Vas lako voljeti nakon sve štete koju je HNS nanio Hrvatskoj
“Ovdje nema sinergije i ne vidim zašto idemo zajedno”, rekla je Antunović za Jutarnji list i ističe da je cijela zagrebačka organizacija SDP-a nezadovoljna ovakvim dogovorom.
Željka Antunović nedopustivom ocjenjuje odluku da SDP gubi vlastitu kampanju kroz koju se kao velika stranka trebao predstaviti biračima sa svojim programom, svojom politikom i vratiti njihovo povjerenje.
SDP-ovci iznose niz razloga za nezadovoljstvo, smatraju da ih je stranačko vodstvo podredilo HNS-u, a HNS je zahvaljujući SDP-u iz nule izgradilo njihovu stranačku infrastrukturu. “Sada imaju 150 ljudi na terenu, a imali su ih 15”, upozoravaju.
> HNS-ov poučak: Od ‘stranke statističke pogrješke’ do zakonodavne vlasti
> HNS-ov Vrdoljak tvrdio suprotno: Ugradnja razdjelnika se ne isplati – ide novi zakon
No HNS je još u rujnu prošle godine dao do znanja da će pomutiti planove SDP-u u Zagrebu, Rijeci i Osijeku.
Prema mjesečnom istraživanju agencije Promocije plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop, provedeno u razdoblju između 2. i 4. svibnja, uz nenavedeni broj ispitanika, ističe se da je HDZ-u izbor za 30,8 posto, SDP bilježi izbornu potporu od 24,1 posto, Most je na trećem mjestu, s izborom od 10,2 posto. Slijedi Živi zid na četvrtome mjestu s izborom od 7,6 posto. HNS na petome mjestu bilježi izbor od 3,6 posto, dok je HSS na šestome mjestu s 2,3 posto.
Prema redovnom mjesečnom istraživanju agencije 2×1 komunikacije provedeno na 925 hrvatskih građana, vladajući HDZ je na prvom mjestu s 25,08 posto. Socijaldemokratsku partiju početkom svibnja podupire nešto više od 20 posto, a Most je svoju potporu proširio na nešto manje od osam posto. Živi zid nalazi se na 4,11 posto potpore. Peta je stranka IDS, a HNS se vratio na potporu birača manju od jedan posto.
Šef HNS-a Ivan Vrdoljak ušao je i među pet najnepopularnijih političara, među kojima ovaj put, nije bio nijedan SDP-ovac.
HNS bi najbolje bilo definirati kao nužno političko “zlo” u koalicijskoj vladi lijevog centra, ocijenila je prof. dr. Mirjana Kasapović u Večernjem listu početkom 2012. koalicijski sporazum SDP-a i HNS-a.
“Otkako je nakon prvoga samostalnog nastupa na izborima 1992. osvojio samo 6,7 posto glasova i šest mandata pa je postalo jasno da se neće razviti u stranku kakvu su zamišljali Savka Dabčević-Kučar i Miko Tripalo – veliku pučku stranku koja će u uvjetima duboke političke implozije SDP-a u prvoj polovici devedesetih godina postati glavni politički konkurent HDZ-u – HNS je nastojao preživjeti na sve načine, kao što je na sve načine nastojao prikriti svoju stvarnu političku težinu. Oblik ostvarivanja oba nauma bile su izborne koalicije. Na sve izbore od 1995. do 2011. HNS je izlazio u višečlanim koalicijama: katkad nešto ozbiljnijima, kao 1995. i 2000. godine kad su mu glavni koalicijski partneri bili HSS i IDS, a katkad neozbiljnijima, kao 2003. i 2007. kad su mu partneri bili PGS i SBHS. Za status HNS-a reprezentativniji su rezultati što ih je ostvarila potonja koalicija, a ona je dobila 8,3, odnosno 6,8 posto glasova. I da su ama baš svi glasovi dani HNS-u, a nisu, to je slab rezultat. U četiri mandatna razdoblja od 1995. do 2011. HNS je u prosjeku imao samo pet mjesta u Saboru, što ga je pozicioniralo kao malu parlamentarnu stranku. Očito je, prema tome, da “mandatnu renesansu” nakon posljednjih izbora duguje poglavito izbornoj koaliciji sa SDP-om”, zaključila je Mirjana Kasapović.
Vlast sa SDP-om u Kukuriku koaliciji HNS je prometnula u jednu od stranaka s najviše korupcijskih afera.
> Pročitajte kako se Milanovićeva Vlada “borila protiv korupcije”!
Ivan Vrdoljak – ministar gospodarstva u Milanovićevoj Vladi
Tako se postavlja pitanje tko odgovarati za debelu prijevaru potrošača, građana, s ugradnjom razdjelnika topline, “kada se ispostavilo da to nije bila obveza države prema EU i da prije toga nije izrađena studija njihove isplativosti, što je baš tražio EU u preporuci? Kome se pogodovalo? Tko će ljudima nadoknaditi ne samo nepotrebne troškove, nego i stres kojim su bili pogođeni zbog agresivne vlasti koja je to nametala kao zakonsku obvezu uz prijetnju debelim kaznama? Koga sada treba kazniti?
Pa valjda Vrdoljaka prvog, a on se debelo koprca i počinje histerizirati kada ga se o tome počine pitati. Ili, kakvo će to novo upravljanje Zagrebom donijeti njihova kandidatkinja, osim što će se dugogodišnji klijentelizam Milana Bandića prebaciti na neko drugo klatno. Da je tome tako, najbolje govori sve deblja afera oko obnove u poplavama uništenih kuća u Gunji i okolici koju je vodila baš njihova bivša ministrica. I baš su posao dobile i neke firme povezane s HNS-om i Vrdoljakom, i baš je Vrdoljak od jedne takve firme svojedobno kupio penthouse u Osijeku!? I to od firme koja se pojavljivala i u nekim drugim radovima u kojima su odluke donosili kadrovi HNS-a! I kao sve je to čista slučajnost! Taman posla! Halo, pravna državo, gdje si?”, upozorava Zvonimir Despot.
> Bruna Esih Anki Mrak Taritaš: Jesu li zaista četke za WC u Gunji koštale 200 kuna po komadu?
Anka Mrak Taritaš predsjednica je Gradske organizacije Hrvatske narodne stranke – Liberalni demokrati (HNS) Grada Zagreba u kojem je i Srećko Ferenčak, glavni tajnik Hrvatske narodne stranke, koji se nalazi u trećem suđenju u aferi “Nanbudo”.
> Je li HNS-ova Mrak Taritaš nastavila Ferenčakovim stopama?
Predsjednica Gradske organizacije HNS-a Mrak Taritaš ulazi u utrku za zagrebačkog gradonačelnika kao zajednička kandidatkinja HNS-a i SDP-a, opterećena brojnim optužbama, ali i istragom koju je pokrenuo DORH.
Na svakom obnovljenom kvadratu u Gunji “pojavljuje se razlika od 5810 kuna za što je odgovorna isključivo bivša ministrica Mrak Taritaš jer ona je ta koja je sve držala pod kontrolom i o svemu je odlučivala”, upozorio je Hrvoje Lucić, načelnik Gunje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa