U četvrtak je u crkvi svetog Marka u Zagrebu održana misa povodom svetkovine Tijelova i Dana državnosti. Svečano misno slavlje predvodio je zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša. Uz brojne vjernike, na misnom slavlju sudjelovali su i članovi hrvatske Vlade. U prvom redu u crkvi sjedili su predsjednik Vlade Andrej Plenković, predsjednik Sabora Gordan Jandroković, potpredsjednik Sabora Željko Reiner, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. Nadbiskup Kutleša poslao je važnu poruku o pravu na život, točnije zakonskoj regulaciji pobačaja. Kao i dvoličnosti koja se pokazala nakon novorođenčeta pronađenog u kanti za smeće.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kutleša: ‘Treba prepoznati i poštovati pravo na život’
Nadbiskup je kazao da nijedno društvo ne može funkcionirati bez zajedničkog razumijevanja što je moralno prihvatljivo, a što nije.
“Temeljna prava, poput prava na život, primjerice, nisu stvar pregovora, već ih treba prepoznati i poštovati”, upozorio je.
“Zar nije znak velike moralne dvoličnosti kada se zgražavamo nad činom bacanja novorođenčeta u kantu za smeće, dok se istovremeno posve legalno i na ništa manje užasan, ali sofisticiraniji način, u smeće bacaju brojna ubijena djeca koja nisu ni imala priliku roditi se?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U kontekstu ljudskoga neotuđivog dostojanstva posve je suvišna rasprava o vremenu do kojeg je ovo zlo zakonski dopušteno. Ono se nastavlja na eutanaziju, ratove, zapostavljanje starijih i nemoćnih, beskućnika i siromašnih, migranta i izbjeglica, samohranih majki i trgovine djecom. Bez prava na život, sva su ostala prava uvjetovana”, rekao je Kutleša.
Nadbiskup Kutleša se u svojoj homiliji između ostaloga prisjetio očekivanja unazad 34 godine državotvornosti. Istaknuo je da “ista očekivanja kao vjernici i građani ističemo i usmjeravamo prema novom sazivu Sabora i novoj Vladi”.
Kutleša: ‘Maska borbe za slobodu dovodi do negiranja ljudske naravi’
Govoreći o identitetu naroda, nadbiskup Kutleša kazao je da je “taj identitet nemoguće očuvati ako se bez ikakvih kriterija prekida s prošlošću naroda”.
Ukazao je na važnost očuvanja vrijednosti “iz kojih je narod iznikao, od kojih živi i po kojima je prepoznatljiv”.
“Identitet naroda prekida s prošlošću kada se mijenja tako brzo i duboko da se tkivo kulture raspada na dijelove koji više ne mogu ostati zajedno”, rekao je Kutleša.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Obiteljske vrednote na udaru lažnog humanizma 21. stoljeća
Zagrebački nadbiskup ukazao je na to da su “obiteljske vrednote prve na udaru lažnog humanizma 21. stoljeća”. On, “pod maskom borbe za slobodu, dovodi do negiranja same ljudske naravi”.
Kutleša je istaknuo da suvremene ideologije više nisu kolektivističke i ne obećavaju raj na zemlji. No, nameću shvaćanja da svatko može činiti što želi. “Posebno su opasne kada se kroz odgojne projekte i zakonska usmjerenja nameću “kao neko jednoumlje koje određuje kako treba odgajati djecu”, kazao je.
“U mnogim se slučajevima osmišljavaju i provode nastavni planovi i programi s jasnom namjerom da se izbrišu razlike između muškarca i žene”, upozorio je Kutleša.
Dodao je da je zadatak cijeloga društva štititi obitelj kao naravnu društvenu zajednicu muškarca i žene. Takva zajednica, dodao je, prethodi samomu društveno-političkom uređenju države.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Demografski preporod naroda, zdrava i pravedna imigracijska politika ostvariva je samo uvažavanjem svakog čovjeka i poštovanjem kako žene tako i muškarca u gospodarstvu, ekonomiji, odgoju, obrazovanju i politici. Donosimo li odluke koje ne ugrožavaju sve ove vrijednosti”, upitao je Kutleša.
Nadbiskup ‘očitao lekciju’ prepucavanjima u javnom prostoru
“Beskrupulozna prepucavanja u javnom prostoru uništavaju ugled institucija i pozivaju na neposlušnost, često dovodeći do nestabilnosti i nemira”, napomenuo je Kutleša.
“Nije moguće da u pluralističkom društvu svi jednako razmišljamo, ali je nužno da se međusobno poštujemo i gradimo na vrijednostima koje nadilaze naše pojedinačne interese”, kazao je.
Zagrebački nadbiskup naglasio je tri glavne točke koje su presudne za očuvanje identiteta hrvatskoga naroda. To su vjera, obitelj i domovina.
“Možemo se zapitati u čemu mi kao narod prepoznajemo svoj identitet”, poručio je nadbiskup Kutleša.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE