Kukuriku čerupanje: HSU optužio Mrsićevo ministarstvo za kratkovidnost i oportunizam

Preporuke Europske komisije (EK) o pomicanju dobne granice za odlazak u mirovinu na 67 godina posljedica su političke kratkovidnosti i oportunizma u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, zbog čega Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) izražava žaljenje, jer je na vrijeme upozoravala nadležne na posljedice koje upravo dolaze na naplatu, priopćio je danas HSU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog političke kratkovidnosti u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava i rješavanja problema, kako ističe HSU, metodom gašenja požara, birokrati iz Europske komisije uhvatili su se za normu koju je predložila Vlada te su u preporukama izrazili želju da će se ubrzati vrijeme prilagodbe. HSU navodi kako to “u konkretnom slučaju znači – pomicanje dobne granice za odlazak u mirovinu na 67 godina”.

Zato HSU još jednom poziva partnere iz Vlade da se ovako osjetljive odluke donose uz više uvažavanja i dijaloga, kako neki novi nastup kreativnosti ne bi doveo do toga da nakon 2050. godine u mirovinu idemo s, primjerice, 75 godina.

Podsjećaju kako je krajem 2013. u Saboru izglasovan Zakon o mirovinskom osiguranju. Tada je, kako napominju, HSU bio protiv odredbe o pomicanju dobne granice za odlazak u mirovinu na 67 godina do 2038., smatrajući da je besmisleno u Zakon unositi normu koja stupa na snagu za više od 20 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako HSU ističe u priopćenju, na prijedlog Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Vlada je tada odbila njihov amandman, kojim bi se iz Zakona obrisala sporna odredba, pod obrazloženjem da je riječ o normi koja će u budućnosti povoljno djelovati na mirovinski sustav .

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.