Pripadnici Srpske samostalne demokratske stranke (SDSS) Milorad Pupovac, Dragana Jeckov i Boris Milošević posljednjih su dana tema u svim medijima, a i ovaj put se stvara lažna slika o ‘ugroženosti Srba’, koja je bila glavni motiv i pokretač agresije na Hrvatsku.
Uvijek u centru ‘borba za prava manjina’
Potpredsjednik Vlade Milošević na Facebooku se u ponedjeljak poslijepodne prvi put oglasio o aferi u sklopu koje je uhićen donedavni ministar graditeljstva Darko Horvat, a u kojoj se spominje i njegovo ime, s porukom: “Bespogovorno sam se borio i borim za prava manjina bez primisli da za sebe ili nekog priskrbim korist, u okviru svojih zakonskih ovlasti i mogućnosti, kao netko tko je izabran da zastupa srpsku nacionalnu manjinu”.
Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac rekao je u ponedjeljak da je “Milošević čovjek iznimnih moralnih kvaliteta i častan čovjek.”
Reakcije političara
O Miloševiću je saborska zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić rekla kako je “sigurno bio Pupovčeva produžena ruka”, dok se Nikola Grmoja iz Mosta zapitao “zašto Milorad Pupovac nije uhićen”.
“Nevjerojatno je kakvom lakoćom se dijeli novac poreznih obveznika. U Hrvatskoj imamo dvije skupine ljudi, a to su oni koji pune proračun i oni koji troše novac na ovakav način. Moćni političari svojim podobnim klijentima dijele novac i to je praksa koja dugo traje”, poručio je o ovoj temi u emisiji Otvoreno zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica.
> Grmoja: Zašto Pupovac nije uhićen? Jeckov? Očito je da Boris Milošević nije radio sam
> Evo koliko su glasova na izborima dobili Boris Milošević, Dragana Jeckov i Milorad Pupovac
Važno je biti Pupovčev (SDSS-ov) Srbin
Zašto je važno biti baš Pupovčev Srbin pisao je kolumnist Ivica Šola.
“Molim Te, ako je moguće, pretvori me u crnca, pravoslavca, Srbina u Hrvatskoj, u homoseksualca ili transrodnu osobu.
Razlog je jednostavan: želim biti žrtva, želim biti ugrožen od većine i od toga puno pristojnije živjeti nego sada. Želim biti ponajprije Srbin u Hrvatskoj, ali ne bilo kakav, običan Srbin, već Pupovčev, SDSS-ov”, pisao je ranije Šola u svojoj kolumni za Slobodnu Dalmaciju, sjajno u 13 točaka razradivši tko i zašto ima koristi od toga.
Kad su ugrožena srpska manjinska prava?
Zanimljiv je bio i zaključak bivšeg predsjednika HDZ-a, Tomislava Karamarka, koji je 2018. godine odgovorio na tvrdnje Milorada Pupovca da su se srpska prava u Hrvatskoj najviše urušila dok je Karamarko bio na čelu HDZ-a, rekavši da Vlada u kojoj je bio potpredsjednik “nije koristila usluge” Pupovca pa on vjerojatno misli da su ugrožena srpska manjinska prava “ako on ne vlada Hrvatskom ili ako ucjenama značajno ne sudjeluje u vlasti”.
Parlamentarni ili lokalni izbori – mjesta zajamčena
Pupovac je na parlamentarnim izborima 2020. U XII. izbornoj jedinici, u kojoj nacionalne manjine biraju osam zastupnika, osvojio 10.733 glasa, Jeckov 8.376, a Boris Milošević 7.715 glasova. S ovoliko osvojenih glasova postali su saborski zastupnici, a Milošević i potpredsjednik Vlade RH. Ostali saborski zastupnici trebali su za ulazak u Sabor imati oko 15.000 glasova birača i to u svojoj izbornoj jedinici. Dok je za pripadnike nacionalnih manjina – cijela Hrvatska njihova, jedna izborna jedinica.
Uz to i na lokalnoj razini gotovo svi zamjenici župana srpske manjine dolaze iz SDSS-a. Naime, u jedinicama u kojima je određena nacionalna manjina brojnija od 5%, postoji rezervirano mjesto zamjenika župana, odnosno gradonačelnika/načelnika iz redova te nacionalne manjine.
Novac poreznih obveznika koji dobivaju ‘Novosti’ SNV-a
Zanimljivo je spomenuti Srpsko nacionalno vijeće (SNV), kao primjer trošenja novca poreznih obveznika. Savjet za nacionalne manjine na sjednici održanoj 14. travnja 2021., donio je odluku o dodjeli sredstava za programe udruga i ustanova nacionalnih manjina, u sklopu koje je SNV-u, čiji je predsjednik Pupovac, a potpredsjednica Jeckov, pripalo 4.905.000,00 kuna. Kako je izdavač tjednika ‘Novosti’ SNV, one su dobile 3.750.000,00 kuna, što je iznos koji već godinama dobiva iz Državnog proračuna Republike Hrvatske, a u godini teške koronakrize čak je i povećan u odnosu na prije.
Zalaganje U ime obitelji
Udruga U ime obitelji zatražila je od Andreja Plenkovića još 2017. da zaustavi govor mržnje u medijima, posebno upozorivši na tjednik “Novosti” Srpskog narodnog vijeća (SNV) koji godinama izražava netoleranciju prema većinskom hrvatskom stanovništvu, ali Plenkovićeva reakcija, kao i reakcija institucija u potpunosti je do danas izostala.
Izvješće koje je tada sastavila udruga U ime obitelji ukazuje na brojne eksplicitne primjere izražavanja netolerancije prema većinskom hrvatskom stanovništvu, kao i ispunjavanje elemenata članka 349. Kaznenog zakona prema kojemu je grubo omalovažavanje Republike Hrvatske zakonski kažnjivo djelo.
Trgovina utjecajem i vlašću mogla je biti spriječena referendumom GI Narod odlučuje
U pokušaju sprječavanja trgovanja utjecajem i vlašću GI Narod odlučuje predala je Hrvatskom Saboru više od 800.000 potpisa za oba referendumska pitanja – čime su se građani jasno izrazili za bolji i pravedniji izborni sustav. Time bi se spriječila politička trgovina i korupcija, a građani bi mogli izabrati zastupnike koje će ih doista predstavljati u Saboru. S obzirom da predstavnici nacionalnih manjina u Sabor ulaze s višestruko manjim brojem glasova od svojih kolega, tisuće građana potpisale su da zastupnici nacionalnih manjina ubuduće ne odlučuju o Vladi i proračunu.
Vlada Andreja Plenkovića tek tri mjeseca nakon što su potpisi predani Saboru objavila je kako inicijativa Narod odlučuje nije skupila dovoljno potpisa za referendum i pravednijem izbornom sustavu, odnosno da je od 412.325 potpisa za prvo referendumsko neispravno 40.875 potpisa, a za drugo je neispravnih 40.666 od ukupnih 407.835 potpisa, dok je GI Narod odlučuje početkom 2019. objavila kako su kontrolne liste navodno nevažećih potpisa uništene rezačem papira, dok digitalne kopije ne postoje, stoga je onemogućena pravedna provjera potpisa i njihova revizija.
Kuščevićeva zloupotreba
U prosincu je optužno vijeće splitskog Županijskog suda potvrdilo optužnicu USKOK-a protiv bivšeg ministra i političkog tajnika HDZ-a Lovre Kuščevića. USKOK ga tereti za niz malverzacija sa zemljištima na Braču iz doba dok je vodio Općinu Nerežišća, a optužen je i za sprječavanje dokazivanja. Kad je USKOK započeo prvu istragu moguće Kuščevićeve malverzacije s nekretninama iz GI Narod odlučuje poručili su:
“Ako se istražuje Kuščevićeva zloupotreba lokalne političke funkcije – za malverzacije sa zemljištem, zašto se ne istražuje zloupotreba državne političke funkcije za malverzaciju s potpisima hrvatskih birača – krađu referenduma o promjeni izbornog sustava? Prema tvrdnjama Ministarstva uprave nedostaje samo 0,88 posto potpisa za prvo, odnosno 2,02 posto potpisa za drugo referendumsko pitanje, a bivši ministar je onemogućio naknadnu provjeru svega što je njegovo Povjerenstvo radilo (koju je premijer Plenković bio obećao na sjednici Vlade 17.10.2018.), uništio kontrolne liste – dokaze o tome zašto su potpisi odbačeni i zabranio saborskim zastupnicima uvid u potpise – očekujemo ponovno brojenje potpisa hrvatskih birača u nazočnosti promatrača”.
Iako su Kuščević i Rimac otišli, Plenković još uvijek nije omogućio pregledavanje potpisa.
Lažna slika o ‘ugroženosti Srba’
No, nije lažna slika ‘ugroženog Srbina’ od jučer, ona traje već gotovo stoljeće i pol. Nažalost, lažna slika o ‘ugroženim Srbima’ bila je i glavni motiv i pokretač agresije na Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Kosovo.
I dok je gore navedeni trojac danas najveći dobitnik lažne slike ‘ugroženog Srbina’ u Hrvatskoj, najviše gubi zapravo srpska nacionalna manjina u našoj zemlji. Naime, primjer s dodjelom poticaja pokazuje koliko je važno biti blizu, makar i kao susjed – čelnim ljudima SDSS-a. Ako to niste, onda se, po mnogima, Pupovac, Milošević i Jeckov tek prividno bore za ‘vaša prava’. A više za svoj osobni interes.
Tekst se nastavlja ispod oglasa