Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Saša Leković u uvodnom je izlaganju na jučerašnjem otvaranju konferencije “Stabilizacija i razvoj neprofitnih medija u Hrvatskoj” naglasio da se Hrvatska kao članica EU “zbog posljednjih poteza vlasti u narušavanju medijskih sloboda” našla pod posebnom paskom više međunarodnih organizacija, ali i da razgovor s predstavnicima vlasti o stanju medijskih sloboda, a naročito s ministrom kulture Zlatkom Hasanbegovićem “nije bio moguć”.
Podsjećamo, za vrijeme Vlade Zorana Milanovića otprilike iste udruge su, njih devet, dakle 12 posto od 142 medija koji su se prijavili u tri godine na natječaj, povukle 88 posto sredstava što je oko 7 milijuna kuna. Većina medija koji su tada dobivali novac šalju iste poruke kao i bivša Vlada Zorana Milanovića.
Novac se tijekom godina dodjeljivao na netransparentan način i bez objektivnih kriterija, o čemu smo već pisali – Mediji koje je SDP financirao poreznim novcem, a Hasanbegović im to ukinuo, žele opet isto.
Kada je Zlatko Hasanbegović postao ministar kulture odmah je krenuo u rješavanje važnih pitanja u svome ministarstvu. Tako je raspustio Povjerenstvo za neprofitne medije kojemu je mandat trebao isteći u listopadu 2016. godine.
Bivša SDP-ova i HNS-ova vlast dodjeljivala je novac poreznih obveznika uglavnom samo portalima i udrugama s kojima je povezana i koje percipira kao „svoje“, što je potvrdio član stručnog povjerenstva i bivši predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Zdenko Duka.
Naime, 2014. godine portal Dalje.com je pokušao istražiti koji su to kriteriji po kojima se vodilo Ministarstvo kulture prilikom dodjele sredstava jer se među bolje ocijenjenim portalima našao portal zlatnegodine.info. Autor spomenutog portala je bio novinar portala Dalje.com Tomislav Galović, koji je – kako je sam rekao – u nepuna tri sata ispisao kompletni “projekt novog medijskog portala”. U njemu se ismijavao što je više mogao, izmislio internet domenu koja nije ni zakupljena, naveo da za njega rade novinari koji na njemu ne rade, ali čija su imena dovoljno poznata članovima povjerenstva da to kod njih provjere (a da su provjerili ti novinari bi ih obavijestili da nemaju pojma o čemu ovi pričaju – jer stvarno nisu imali pojma da su njihova imena navedena u projektu). I prošao dalje.
“Prestanite me gnjaviti. Uskoro će vaši doći na vlast i onda ćete vi dobiti novce”, poručio je tadašnji predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Zdenko Duka kad je upitan kojim se kriterijima on vodio kao član povjerenstva Ministarstva kulture za dodjelu sredstava neprofitnim medijima.
42 udruge koje su tada prošle u drugi krug bile su izrazito lijevo politički obojene i angažirane, te je bilo teško zanemariti činjenicu da su u drugi krug, nauštrb novinarskih portala, prošle udruge koje s novinarstvom veze nemaju. Čast izuzecima, ali većina tih web stranica nisu bili novinarski mediji ni po kakvim kriterijima, pisalo je tada dalje.com. Ali čelnici brojnih lijevo angažiranih udruga odlučili su iskoristiti činjenicu da im je tadašnja, inače bliska, ministrica držala resor kulture.
Prema Duki je prije dvije godine pluralizam mišljenja bio dati potporu za deset web stranica koje promiču prava lgtb osoba, a nijednoj vjerskoj stranici. Po njemu je pluralizam mišljenja bio financirati tri portala za romsku manjinu, ali nijedan za mađarsku? I tako dalje… Kriteriji na koje se Duka izvlačio, nisu mogli biti opravdanje za ocjene koje je on donio. A uz sve navedeno, on nije bio samo jedan od sedam članova povjerenstva, kako je pokušao umanjiti svoju ulogu, već je bio i predsjednik novinskog ceha.
No njegove izjave nisu tada smetali nezavisnim medijima, kao što svaku izjavu trenutačnog ministra kulture uzimaju “na zub”, jer je igrom slučaja bio njima blizak i bez problema bi mu progledali kroz prste, budući da je najbitnije ionako bilo da novci na vrijeme sjedaju na račun.
Izvor: narod.hr