Što su faktoring kompanije i koja je njihova uloga u krahu Agrokora? Najjednostavnije rečeno, riječ je o tvrtkama koje se bave kupnjom potraživanja za prodanu robu ili izvršenu uslugu prije dospijeća naplate.
Dakle, na primjeru Agrokora, riječ je o tvrtkama koje ne mogu od Agrokora naplatiti svoju robu ili usluge te potraživanje ustupaju faktoring kućama uz odgovarajuću nadoknadu. Faktoring kompanije najčešće nisu samostalne tvrtke, nego djeluju u sklopu banaka, kao što su Erste banka, PBZ, Zagrebačka banka i druge.
Faktoring industrija je najbrže rastuća industrija u srednjoj i istočnoj Europi, a vrijednost kapitala koji prođe kroz njihove ruke doseže desetak posto BDP-a.
Hrvatska se faktoring društva, kako navodi Večernji list, žale da im je zakon donesen 2014. godine, u vrijeme Milanovićeve Vlade, nametnuo prevelika ograničenja i kontrole pa je njegova primjena odgađana dva puta, sve do početka ove godine. Faktoring društva su lani ostvarila 169 milijuna kuna dobiti.
Ekonomist Ivan Lovrinović (Promijenimo Hrvatsku) je u srijedu u emisiji “Iza zavjese” ustanovio da je Zakon o faktoringu, koji je trebao biti donesen prije dvije godine, tek sada došao na dnevni red. Inicijativu za donošenjem Zakona pokrenuo je još SDP, međutim njegovo se izglasavanje odgađalo, kaže Lovrinović, sve do pred Božić 2016. godine.
“U tom zakonu o faktoring društvima piše jedna rečenica koja je ključna”, kazao je Lovrinović. “Da faktoring društva ne smiju diskontirati, dakle otkupljivati mjenice koje u podlozi nemaju fakturu za isporučenu robu i usluge, bez pokrića.” Na takvim su mjenicama bez pokrića u prošlosti mnogi stradali, nastavio je Lovrinović, i dodao da je ovdje riječ o milijardama.
Nasuprot stajalištu faktoring kompanija koje su i Zakon iz 2014. vidjele restriktivnim, čini se da bi pravovremeno donošenje novoga Zakona onemogućilo opseg zaduživanja u segmentu poslovanja mjenicama i time nešto manji dug Agrokora.