Ljestvica digitalne konkurentnosti: Hrvatska pala za 7 mjesta, iza Jordana, Južnoafričke Republike, Kazahstana i svih susjednih zemalja

Plenković
Foto: Snimka zaslona

Institut za razvoj poslovnog upravljanja (IMD) iz Lausanne objavio je Svjetsku ljestvicu digitalne konkurentnosti za 2019. godinu, a Hrvatska je pala za čak sedam mjesta, s 44. na 51. mjesto – od ukupno 63. zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na vrhu ljestvice digitalne konkurentnosti je SAD, a slijede Singapur, Švedska, Danska, Švicarska, Finska, Hong Kong, Norveška i Republika Koreja.

Zanimljivo je da su se ispred Hrvatske našli gotovo svi naši susjedi osim BiH i Srbije koje se ni nalaze na popisu. Tako je primjerice Austrija zauzela 20. mjesto, Slovenija 32., Poljska 33., Češka 37., Mađarska 43., a Bugarska, Rumunjska i Slovačka 45., 46., odnosno 47. mjesto.

Ispred Hrvatske su se našle i zemlje poput Kazahstana, Južnoafričke Republike, Meksika, Jordana, Saudijske Arabije te gotovo sve države Europe osim Cipra, Grčke i Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Plenković pronašao od koga je njegova Vlada uspješnija: ‘U Africi bi vapili da imaju standard kakav je u Hrvatskoj’

>Hrvatska po neovisnosti pravosuđa gora od Mozambika, predzadnja u svijetu po javnoj upravi, 3. najgora po opterećenju regulacijama..

IMD – Svjetska ljestvica digitalne konkurentnosti mjeri sposobnost i spremnost zemalja da usvoje i istraže digitalne tehnologije kao ključnog pokretača ekonomske transformacije u poslovanju, upravljanju i širem društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću se ističe kako je lošija pozicija uglavnom rezultat pada regulatornog okvira
posebice u pogledu pokretanja posla. Navodi se kako je Hrvatska nazadovala u prilagođavanju glede e-participacije i posebno u IT integraciji u pogledu e-uprave.

Kao slabosti izdvojeni su indikatori međunarodno iskustvo, strana visokokvalificirana radna snaga, obuka zaposlenika, tehnološki razvoj i aplikacije, agilnost kompanija, korištenje velikih podataka i analitike, transfer znanja i javno privatno partnerstvo.

Podsjetimo, Svjetski ekonomski forum je 2018. godine objavio kako je Hrvatska po pitanju opterećenja državnom regulacijom, na 138. mjestu u svijetu, a iza nje su tek Venezeula i Brazil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.