Srijeda, 19 veljače, 2025
2.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Ljiljana Alvir: U posljednjih godinu dana ulaže se puno u pronalazak nestalih, ali rezultata je malo

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Regionalna koordinacija udruga obitelji nestalih s područja bivše Jugoslavije poručila je u utorak kako su institucije država u regiji obvezne vratiti identitet osobama nestalim u ratnim sukobima 90-ih te da sudbina 11 tisuća nestalih još uvijek nije riješena.

Koordinacija koju čine udruge obitelji nestalih osoba iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Kosova i Bosne i Hercegovine, zajednički je to poručila uoči obilježavanja Međunarodnog dana nestalih osoba 30. kolovoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Što treba raditi Povjerenstvo zbog kojeg je Plenković napao Grmoju (1): Srbija i jednostrano proširivanje jurisdikcije na državljane susjednih zemalja

> Što treba raditi Povjerenstvo zbog kojeg je Plenković napao Grmoju (2): Srbija i skrivanje podataka o sudbini nestalih u Domovinskom ratu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što treba raditi Povjerenstvo zbog kojeg je Plenković napao Grmoju (3): Srbija i kršenje prava hrvatske nacionalne manjine’

“Institucije država s područja bivše Jugoslavije obvezne su vratiti identitet nestalim osobama u ratnim sukobima 90-ih godina”, stoji u priopćenju sastavljenom nakon sastanka Upravnog odbora Koordinacije u zagrebačkom hotelu Palace.

Članovi Koordinacije osvrnuli su se i na provedbu Okvirnog plana za rješavanje pitanja nestalih osoba iz sukoba na području bivše Jugoslavije, koji je između predstavnika zemalja u regiji potpisan u studenom prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedavajuća Upravnog odbora Semina Alekić istaknula je da je od tada primjećen napredak regionalne suradnje državnih institucija u rješavanju pitanja nestalih osoba.

“Došlo je do razmjene informacija o potencijalnim lokacijama grobnica, a radi se i na okončanju objave regionalne liste nestalih koja će spriječiti manipulaciju brojkama”, kazala je Alekić.

Naglasila je da unatoč tomu i dalje postoji nezadovoljstvo obitelji nestalih osoba i potreba za pritiskom na institucije država da u potpunosti realiziraju vlastite obaveze.

Koordinacija je zatražila ulaganje dodatnih napora i ispunjavanje obveza koje su sve države preuzele kroz zakone, bilaterarne sporazume, protokole i deklaracije za rješavanje sudbina nestalih osoba iz ratnih sukoba 90-ih.

“Očekujemo potpunu primjenu i unaprjeđenje regionalne suradnje u razmjeni informacija koje doprinose ubrzavanju rješavanja sudbina nestalih”, stoji u priopćenju Koordinacije.

Poručili su da bez rješavanja sudbina nestalih osoba u državama regije nema ni napretka u izgradnji mirnog i sigurnog okruženja, a time niti bolje budućnosti.

“Nadamo se da će se državne politike koristiti za rješenje problematike nestalih osoba i ubrzavanje procesa, a ne da se proces usporava”, poručili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alvir: Okvirni plan mogućnost depolitizaciju pronalaska nestalih

Članica Koordinacije iz Hrvatske, Ljiljana Alvir, istaknula je da se u posljednjih godinu dana ulaže puno više napora i sredstava u pronalazak nestalih, a da je rezultata malo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naše priopćenje išlo je u smislu da se ključ rješavanja pitanja nestalih ostavi operativnim institucijama koje se bave tim pitanjem” kazala je.

Dodala je da je Okvirni plan do sada najobjektivinija mogućnost depolitizacije problema i konačnog micanja politike iz pitanja nestalih osoba.

Alvir je pozdravila donošenje novog Zakona o osobama nestalim u Domovinskom ratu.

Istaknula je kako je njime, između ostalog, država na sebe preuzela odgovornost za nestale osobe, za njihovo traženje i davanje identiteta nestalim osobama, i onda kada više nema članova njihovih obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci