Lovrić odgovara Tomaševiću oko namještenog natječaja za tramvaje: Objavi dokumentaciju o odlascima ZET-ovaca u Augsburg

Foto: PR, fah, montaža narod.hr

Gradski zastupnik Ivica Lovrić je dao informacije o mogućim Tomaševićevim nezakonitostima pri kupovini starih njemačkih tramvaja te namještanje javnog natječaja kojom je prekršen zakon o javnoj nabavi. Od strane trenutnog gradonačelnika Tomislava Tomaševića je stigao odgovor, a Lovrić mu nije ostao dužan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad takve optužbe dolaze od pročelnika u bivšoj vlasti, gdje su investitori nosili u torbama 50.000 € u gotovini u ured gradonačelnika, a moguće da je i pročelnik bio tamo kada su se takve situacije događale, govori više o njemu, nego o nama. Kome bi se time pogodovalo, gradu Augsburgu? Nemojte me nasmijavati”, rekao je Tomašević.

Lovrićev ponovni odgovor

Lovrić mu je odlučio odgovoriti, a odgovor pročitajte u nastavku:

“Kad Tomaševića uhvatite u bezakonju i laži onda se on okomi na pokojnog gradonačelnika koji mu već dvije godine nije u prilici odgovoriti. Da nije morbidno, Tomaševićevo ponašanje, bilo bi izuzetno žalosno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također pozivam Tomaševića, “poštenog i transparentnog gradonačelnika” i njegovu vlast da objavi dokumentaciju i putne naloge ZET-ovaca u Augsburg. Oni su snimili sve tehničke karakteristike tih tramvaja i onda su prilagođeno tomu raspisali javni natječaj. To je protuzakonito, to je kršenje Zakona o javnoj nabavi. To se ne smije!

Oni su mogli ispitivati tržište pa otići u 10 europskih gradova koji imaju iste specifikacije tramvaja pa raspisati natječaj – a ne točno napisati – 11 tramvaja, tog broja sjedala, te dužine, ne stariji od 1996. godine, a ovi su stari baš toliko. To se vidi, i malom djetetu je jasno da je namješten natječaj. Zašto je lagao Zagrepčane i širu javnost da su njemački tramvaji stari između 15 i 20 godina kada su stari 27 – gotovo 28 godina? Zašto je dopustio da se u posljednje dvije godine ne održavaju zagrebački tramvaji? Zašto s gotovo tri milijuna eura nije popravio 50 tramvaja hrvatske proizvodnje umjesto što uvozi skupi njemački otpad?

> Ivica Lovrić otkriva kako je namješten natječaj za tramvaje iz Njemačke i poručio: Tomašević uvozi njemački otpad

Također ću odgovoriti Tomaševiću na njegovo pitanje na koji način pogoduje Augsburgu. Kao prvo Nijemci bi trebali platiti zbrinjavanje tramvaja u otpad, no suprotno tome Tomašević ih otkupljuje za 2 milijuna i 700 tisuća eura. Za Nijemce je to možda održivo, ali ne i za nas. Uz sve to trebat će provesti prilagodbu tramvaja, instalirati unutra uređaje za karte … To će još dodatno koštati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za te tramvaje treba osigurati i rezervne dijelove, pitanje je ima li ih i po kojoj cijeni će ih kupovati? Ne možete za te tramvaje koji se više ne proizvode na slobodnom tržištu naručiti rezervne djelove. Ako ih i ima – imat će ih neki monopolist koji će lupati cijenu koju on želi. Zašto se nasuprot tome nije popravilo 50 tramvaja domaće proizvodnje, od kojih su neki znatno mlađi od ovih is Augsburga, kako bi poticali domaću proizvodnju i sačuvali radna mjesta? Svim tim postupcima, Tomašević šteti Zagrepčanima!”

Pribavljali podatke i na temelju njih raspisali javnu nabavu?

Podsjetimo, Lovrić je na konferenciji za medije rekao kako su predstavnici ZET-a na čelu s Markom Bogdanovićem i Sinišom Uglikom odlazili u Augsburga desetak puta prije nego što su raspisali javnu nabavu za tramvaje. Njihovi odlasci bili su u svrhu pribavljanja detaljnih specifikacija spornih tramvaja na temelju kojih su potom raspisali natječaj. Na inzistiranje Bogdanovića ignorirala su se mišljenja stručnjaka ZET-a da je to štetan posao, a on je sve aktivnosti u pogledu nabavke dogovarao izravno s Tomaševićem. Riječ je dakle o trgovini utjecajem, pogodovanju te zlouporabi položaja i ovlasti, poručio je Lovrić.

ZET ima 277 tramvajskih garnitura, od kojih je za puni vozni red u jednom danu potrebno 190 garnitura. Dolaskom Tomaševića na vlast tramvaji se prestaju održavati, tako da je na današnji dan ispravno samo 134 tramvaja. Stoga su razlike između tramvajskih vožnji umjesto 5-6 minuta u razmaku i po 20 minuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Urnebesne šale na Tomaševićev račun o ’15 godina starim tramvajima’ proizvedenim 1996.

Napomenuo je kako je Grad Zagreb između 2004. i 2010. godine nabavio 142 tramvaja iz Končara-Gredelja. Trenutno ih je neispravno 38. Isto tako od 1994. do 2002. godine Zagreb je od Končara kupio 16 novih tramvaja od kojih je danas neispravno 12. Dakle, imamo 50 tramvaja zagrebačke proizvodnje koji su iste starosti ili znatno mlađi od tramvaja iz Augsburga.

–   Točno 50 neispravnih tramvaja koje su proizveli Končar i Gredelj koji su neispravni isključivo iz razloga što ih gradska vlast ne održava. Nisu obavljeni redoviti servisi, ne mijenjaju se dijelovi, čak se s nekih skidaju dijelovi i stavljaju na druge. Umjesto da se popravi tih 50 koji su mlađi od ovih iz Augsburga i da zagrebačkim ulicama voze naši domaći tramvaji, proizvedeni u Hrvatskoj, uvozi se njemački otpad, njemačko smeće – kaže Lovrić koji tvrdi kako je Tomašević lažnim prikazivanjem starosti tramvaja pokušao prikriti štetnost i nezakonitost ove nabave.

Preostaje nam da pitamo Bogdanovića i Tomaševića na koji način su radili nabavu, a odgovorima neka se pozabave USKOK, DORH i mediji, poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.