Malverzacije na Geodetskom fakultetu: Ministrica Obuljen i dalje tvrdi da je sve napravila kako treba

Obuljen Koržinek
Foto: fah

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek u Točki na tjedan s novinarkom N1 televizije Milom Moralić razgovarala o aferi na Geodetskom fakultetu. Ministrica je objasnila zašto je dala posao Geodetskom fakultetu posao bez natječaja. Podsjeća da je 22. ožujka bio potres, a 24. je bio sastanak s Geodetskim fakultetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Tu dogovaramo da će se angažirati Geodetski fakultet da bi izradili 3D snimanja. To nam je pomoglo utvrditi stvarne razmjere štete. Dobit ćemo dokumentaciju koja će ubrzati obnovu. Tad smo u covidu, lockdownu, nemamo nikakvih sredstava za angažirati nekoga i obraćamo se javnom fakultetu, javnoj ustanovi koja ima ekspertizu i lincencu za rad na kulturnim dobrima. Proveli smo ex post kontrolu postupka i to je bilo u skladu s praivlima kako se ponašate u žurnim situacijama. Da sam to dala nekom privatnom, to bi bio problem”, kazala je Obuljen Koržinek.

Navodi da ona nije bila na tom sastanku, ali da stoji iza svojih suradnika koji su sudjelovali. Dodaje da je dekana tek kasnije upoznala. “Ja čak nemam ni njegov broj telefona.” “Mi u tom trenutku ugovaramo suradnju, ne znam hoće li snimiti 500 ili 5000 zgrada, koliko ćemo toga morati snimiti…”, navela je.

Što se dobilo za taj novac?

Ministrica navodi da su za tih 19 milijuna dobili 17 terabajta podataka. “Kasnije kad smo radili usporedbu cijena, cijene su tu negdje. Mi to radimo cijelo vrijeme jer nam stalno dolazi dokumentacija za obnovu kulturne baštine.” Ističe da to nije bio trenutak kad se traže druge ponude nego da se tada angažirala javna ustanova.

“Istu smo situaciju ponovili nakon petrinjskog potresa. Ove neke procedure koje smo naučili kako reagirati u hitnosti smo implementirali. Nije dobro da se misli da je to preplaćeni posao, imamo sve dokumentirano. Što su nam isporučili? Dvije skupine digitalnih podataka- jednu koju su mogli gledati moje kolege, a drugo je jedna inovativna metoda 3D snimanja gdje se precizno može vidjeti stanje građevine i te su podatke koristili projektanti za izradu projekata obnove. To je iznimno vrijedna dokumentacija i sve je napravljeno stručno i profesionalno.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Akcija policije i europskog tužitelja: Istražuju se malverzacije na Geodetskom fakultetu

“Ovdje se dogodila tema da je netko očito dobio na uvid dio izvještaja, ne cijeli izvještaj. Za nas je bilo ključno da su snimili te zgrade po nalogu”, kazala je Obuljen Koržinek pa nastavila:

“Ovdje se istražuje postupanje Geodetskog fakulteta. Ministarstvo kulture je ugovorilo s njima što će raditi, dali su okvirnu procjenu i znali smo da će varirati. Napravili su izvješća, dostavili podatke, mi smo to platili u 4 frakture, a ono što istražitelji istražuju jest kako se taj novac na Geodetskom fakultetu trošio.” Ministrica i dalje tvrdi da projekt nije preplaćen. Ponavlja i da se to nije moglo obaviti jeftinije. “Tko tvrdi da jesmo? Ovdje je 17 terabajta podataka. To je toliko tehnički zahtjevno…”

Obuljen: Novac je plaćen iz izvora nacionalnog proračuna

“Netko uzme jedan dokument iz niza i napiše – imamo dokaz, premijer i ministrica lažu. Ali što smo mi cijelo vrijeme govorili? Novac je plaćen iz izvora nacionalnog proračuna. Onda se otvorio fond i donesena su zajednička nacionalna pravila. Putem ministarstva kulture angažirano je iz fonda više od 420 milijuna eura na način da je on, bez obzira je li isplaćen iz nacionalnog proračuna ili fonda solidarnosti, ispunjen ZNS i ovjeren ZNS (Zahtjev za nadoknadnu sredstava) i proveden. Ovo smo platili iz nacionalnih sredstava. Na polugodišnjem izvršenju knjigovodstveno se to vodi na nacionalnim sredstvima. Nakon toga, s obzirom da se fond slabo i sporo troši mi gledamo možemo li još nešto refundirati iz fonda solidarnosti”, pojašnjava ministrica pa nastavlja:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Europski tužitelji objavili izvješće: U Hrvatskoj istražuju 23 slučaja teška 313 mil. eura

“Na sljedećem izvršenju to planiramo povući, nacionalno koordinacijsko tijelo kaže da to nije prihvatljiv trošak i to neće biti knjiženo u fondu solidarnosti. Sad ću vam reći zašto je ovdje ponešto malicioznog izvještavanja. Sjetimo se američkih filmova i novinara u tim filmovima. Ako mislite da imate fenomenalne dokaze, onda nazovete i kažete ‘ja ću za 15 minuta objaviti vijest da ste lagali i da su to europska sredstva, hoćete li to komentirati’, to je školica jedan novinarstva, i onda druga strana kaže nemojte, pogledajte… Sve odgovaramo, a ovo nikad nisu pitali i onda dođu i kažu ‘imamo dokaze da lažu’”.

“U ministarstvu kulture nije bilo nepravilnosti”, navodi Obuljen Koržinek i dodaje da bi i sad isto napravili jer je to jedino bilo moguće u tadašnjoj situaciju.

“Mislim da je napravljena ozbiljna profesionalna pogreška kad smo premijer i ja optuženi da lažemo. Mi govorimo istinu cijelo vrijeme, to su nacionalna sredstva”, zaključuje ministrica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Plenković ljut zbog informacija da su novci zbog kojih se vodi istraga o malverzacijama europski

Podsjetimo, početkom studenog, po nalogu europskog tužitelja, policijski istražitelji ušli su u zgradu u kojoj živi bivši dekan Geodetskog fakulteta Almin Đapo. EPPO već neko vrijeme istražuje malverzacije europskim novcem na tom fakultetu.

Prema informacijama do kojih je došao N1, istragom će biti obuhvaćeno 30-ak osoba, pored Đape i nekolicine njegovih suradnika na fakultetu. Sumnja se da su bivši dekani njegovi ljudi, među kojima je najzvučnije ime profesora Boška Pribičevića, organizirali cijeli lanac za izvlačenje europskih sredstava.

U tom lancu bile su, kako se sumnja, razne tvrtke koje su, prema zasad dostupnim informacijama, ispostavljale fakture za poslove koji nisu obavljeni.

Javnosti najpoznatiji su slučajevi kupovine plovila i automobila na račun europskih fondova, a navodno za potrebe fakulteta. No, kako su mediji ranije izvještavali, i vozila i plovilo korišteni su u privatne svrhe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica Obuljen Koržinek i ranije je rekla da je odluku o angažiranju Geodetskog fakulteta (GF) za popisivanje i procjenu šteta na kulturnoj baštini nakon potresa donijela temeljem zakona te je odbacila medijske tvrdnje da je taj posao preplaćen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.