Na američko-hrvatskom forumu, koji je organiziran u povodu 30. obljetnice američko-hrvatskih diplomatskih odnosa, održan je i panel “Sigurnost i vanjska politika”. Sudjelovali su Daniel Markić, ravnatelj Sigurnosno obavještajne agencije (SOA); Davor Božinović, hrvatski ministar unutarnjih poslova; Dragan Lozačnić, savjetnik hrvatskog predsjednika za nacionalnu sigurnost; Richard W. Downing, pomoćnik zamjenika američkog državnog odvjetnika i Lauren Speranza, direktorica transatlantskog obrambenog i sigurnosnog programa pri washingtontskom think tanku Center for European Policy Analysis (CEPA).
“Znali su i kada”
Ravnatelj Markić je rekao:
– Američka obavještajna zajednica znala je sedam dana prije početka invazije na Ukrajinu kada će točno Rusi napasti Ukrajinu, a to su podijelili s Hrvatskom. U veljači u Münchenu razgovaralo se o mogućnosti ruske invazije na Ukrajinu ali nitko nije očekivao ovaj sukob, osim SAD-a.
Markić je govorio o superiornosti američkih obavještajnih podataka istaknuvši kako “jedan časnik američke obavještajne službe nije samo rekao da će se to dogoditi, već i kada”.
– SAD je odlučio iskoristiti svoju obavještajnu zajednicu, svoju diplomaciju, čak i medije, kako bismo svi bili svjesni toga. Za neke od nas bilo je teško vjerovati u to. Ovaj slučaj, dokazuje korist suradnje (sa SAD-om) za nas – rekao je Markić.
> Šef SOA-e Daniel Markić: U svim tijelima državne uprave ima korupcije
Ruski utjecaj
– Kada govorimo o ruskom utjecaju, ne možemo ga zanijekati, posebno u Srbiji. Svi pratimo razvoj situacije s novim-starim predsjednikom Vučićem, koji će, smatram, ubrzo morati donijeti teške odluke. Međutim, kao što znate, za nas je primarno pitanje Bosna i Hercegovina, rekao je Markić.
Davor Božinović rekao je kako “doista cijenimo što smo tako bliski partneri sa Sjedinjenim Državama, najvećom snagom zapadnog svijeta.”
– U današnjoj krizi vidimo koliko Europa i Hrvatska trebaju američku uključenost u europska pitanja. Zbog toga sam optimist da će demokracije odnijeti pobjedu u ovom brutalnom razdoblju, rekao je Božinović.
“Vukovarci posebno osjetljivi na bombardiranje ukrajinskih gradova”
– Ljudi iz Vukovara posebno mogu biti osjetljivi na bombardiranje ukrajinskih gradova, no ovdje smo svjedoci velikog rata i na području informacija. Rat se vodi i u cyberspaceu, rekao je Lozančić.
O Daytonskom sporazumu
Osvrnuvši se na stanje u Bosni i Hercegovini, Gabriel Escobar, posebni izaslanik američke vlade za zapadni Balkan rekao je:
– O građanskom konceptu za Bosnu i Hercegovinu može se razgovarati tek nakon što ona postane članica Europske unije, a dotad je okvir Daytonski sporazum.
Jučer su potpisana i dva sporazuma, među kojima i onaj o suradnji na osposobljavanju policijskih službenika u borbi protiv svih vrsta kriminala.
Sjedinjene Američke Države zaključile su ga s još samo tri europske zemlje: Švicarskom, Velikom Britanijom i Njemačkom, javlja HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.