Mesić se nije pojavio na suđenju koje je pokrenuo protiv Bulja

miro bulj
Foto: snimka zaslona

“Stipe Mesić nije se pojavio na prvom ročištu na Općinskom sudu u Zagrebu gdje me tuži da sam mu nanio duševne boli izjavom da je krivokletnik i elementarna nepogoda za hrvatski narod”, izvijestio je zastupnik Mosta Miro Bulj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Bulj uoči sudske rasprave s Mesićem: ‘Narode moj, slažete li se da je on elementarna nepogoda za hrvatski narod?’

Suđenje je odgođeno zbog tehničkih razloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bulj je u sudnicu kao dokaz u spis predao i primjerak knjige “Vrijeme krivokletnika“ autora Miroslava Tuđmana kojom se također nada kako će uspjeti potvrditi svoju tezu. Hoće li sutkinja Janja Marijan Žabek taj dokaze prihvatiti trebalo bi biti poznato nakon idućeg ročišta koje je zakazano za kraj travnja.

Podsjetimo, tužbu je Mesić uputio preko svog odvjetnika Čede Prodanovića, a sve zbog Buljevog Facebook statusa u kojem je bivšeg predsjednika nazvao “elementarnom nepogodom za Hrvatsku” i “klevetnikom naše države”.

Kako je u ime svog klijenta naveo odvjetnik Prodanović, Mesić zbog toga potražuje novčanu naknadu u iznosu od 30.000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tuženikovi navodi kojima je grubo napadnuta osobnost tužitelja izazvali su kod tužitelja intenzivan i dugotrajan osjećaj nelagode, nezadovoljstva, stresa, frustracije, povrijeđenosti i ljutnje, a čime je poremećen njegov duševni mir. Zbog svega navedenog tužitelj trpi jake i dugotrajne duševne boli koje je prouzrokovao tuženik objavljivanjem predmetnih uvredljivih i klevetničkih navoda”, stoji između ostalog u tužbi odaslanoj Općinskom građanskom sudu u Zagrebu 15. svibnja 2020. godine u kojoj je Prodanović prilično detaljno i slikovito opisao rastrojeno duševno stanje bivšeg predsjednika zbog nekoliko rečenica na Facebooku.

Inače, Facebook objava Mostovca datira od istog dana kad je Stjepan Mesić u Dnevniku Nove TV najavio da tužbom ide u pravni spor protiv Republike Hrvatske zbog kršenja prava na zaštitu privatno života i reputacije jer poraz pred domaćim sudovima nije mogao gledati, kako je naveo, skrštenih ruku. Učinio je to nakon što su hrvatski sudovi odbili njegov zahtjev za odštetom što ju je tražio od portala Dnevno.hr.

Europski sud za ljudska prava zato je tražio Hrvatsku da se očituje jesu li njezini sudovi uspostavili pravedni balans između Mesićevog prava na zaštitu privatnosti i prava portala Dnevno.hr na slobodu izražavanja što ju jamči Članak 10. Konvencije, a koliko je poznato presuda još nije donijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miro Bulj je tom prigodom na svom Facebook profilu htio prokomentirati cijeli slučaj pa je napisao: “Stipe Mesić je elementarna nepogoda za Hrvatsku i klevetnik naše države. Most mu je ukinuo ured da spriječimo da spriječimo Mesića da nastavi sa svojim klevetama, ali on se očito ne da. A sad bi za svoju klevetničku propagandu htio još novca od Hrvatske. Mesićev jedini cilj je dočepati se državne kese. Poručujem Mesiću neka odštetu traži u Finskoj, ako tamo smije otputovati”.

No u tužbi Čede Prodanovića nije sporan samo navedeni Facebook status već i izjava koju je Miro Bulj izjavio u prilogu Dnevnika Nove TV o Mesićevoj tužbi protiv Hrvatske. Tada je Bulj, u načelu, usmeno verbalizirao svoj prethodno napisani status kazavši kako je “Stipe Mesić elementarna nepogoda naše Hrvatske. Njemu je očito cilj doći do državne kese kao i do sada. Međutim, ja bih mu poručio da ode u Finsku tražiti odštetu ako smije otići”. Izjava Mira Bulja iz središnjeg dnevnika završila je i na portalu Dnevnik.hr, a što je Prodanović posebno istaknuo, dajući do znanja tako da su Buljeve klevete trajale duže vrijeme i to na platformama s vrlo velikim dosegom čitatelja i gledatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.