Milan Bandić već uplatio jamčevinu od 15 milijuna kuna

Izvanraspravno vijeće Zagrebačkog županijskog suda potvrdilo je odluku suca istrage kojom su Milanu Bandiću i osmorici osumnjičenika u aferi Agram određene jamčevine u iznosu od 150.000 do 15 milijuna kuna, a Večernji list piše kako je uspio pribaviti 15 milijuna kuna gotovine i to je već u rano popodne uplaćeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bandićevi odvjetnici idućih će dana nekretnine koje je dao u zalog mijenjati za gotovinu. Točno vrijeme kad će biti pušten zasad nije poznato, ali očekuje se da će već tijekom popodneva pakirati stvari u Remetincu i izići na slobodu. Prema neslužbenim informacijama, jamčevinu od 5 milijuna kuna uplatio je i Slobodan Ljubičić te još nekolicina osumnjičenih, piše Večernji.

Što se pak tiče mjera opreza koje su izrečene svim osumnjičenicima, Vijeće je Slobodanu Ljubičiću i Ivanu Tolići ukinulo mjeru zabrane obavljanje posla jer su i jedan i drugi u međuvremenu dali ostavke na svoje funkcije pa je Vijeće smatralo da ne postoji opasnost da bi mogli ponoviti djelo. U međuvremenu je na sud stigao zahtjev USKOK-a da se Bandiću i ostalima istražni zatvor produži za još dva mjeseca, a o tome će odlučivati sudac istrage.

Od osumnjičenih u aferi Agram, iz Remetinca su prvi izašli pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, suvlasnik CIOS-a Petar Pripuz i direktor Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivan Markus. Osim Bandića, Ljubičića, Mihaljevića i Buluma iza rešetaka su ostali gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, direktor ZET-a Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravna praznina oko izvršavanja mjera opreza

Prema uvjetima izlaska iz Remetinca Bandić na slobodi neće smjeti kontaktirati sa svjedocima niti obavljati dužnost gradonačelnika, no kako će se mjere opreza provoditi u praksi nije sasvim jasno, jer o tome nema jasnih propisa.

“Mjere bi trebalo provoditi tijelo koje vrši nadzor sukladno posebnom propisu. Ono nije određeno zakonom. Tu se moraju smisleno tumačiti odredbe iz Zakona o kaznenom postupku, iz Statuta Grada Zagreba i Zakona o lokalnoj samoupravi. Imamo pravnu prazninu koju moramo popuniti da bi mjere opreza bile i provedive”, kazao je glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud bi, kako se doznaje, zagrebačkoj Skupštini i Poglavarstvu trebao dostaviti rješenje da je osumnjičenicima izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti, dok bi Uskok od istih tijela povremeno trebao tražiti izvješća da li se osumnjičenici pridržavaju izrečenih mjera. Istovremeno sud bi policiji trebao dostaviti rješenje da se osumnjičenicima brani komuniciranje sa svjedocima, što bi trebala kontrolirati lokalna policija.

Jedina promjena koju je izvanraspravno vijeće donijelo u odnosu na raniju odluku suca istrage odnosi se na bivše direktore Holdinga i ZET-a Ljubičića i Tolića, kojima je kao razlog za zatvaranje otklonjena opasnost od ponavljanja kaznenog djela, jer su u međuvremenu podnijeli ostavke pa će se na slobodi, kao i ostali, morati kloniti svjedoka koje Uskok planira ispitati.

Ljubičić je za izlaz iz Remetinca uplatio pet milijuna kuna, Tolić 700 tisuća, Horvat 200 tisuća, Čulo 150 tisuća, Bulum 300 tisuća, a Antunović 250 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je prema neslužbenim informacijama za obranu sa slobode ponudio nekretnine vrijedne preko 22 milijuna kuna, sudac je zaključio da je 15 milijuna, ali u gotovini, dovoljno jamstvo da Bandić tijekom istrage neće utjecati na svjedoke i ponoviti nedjelo.

Za razliku od Bandića, kojem je prihvatio jamčevinu manju od ponuđene, iako je i dalje riječ o najvišoj nakon 12,4 milijuna koje je u nekretninama svojih prijatelja založio Ivo Sanader, sudac istrage je za ostale u aferi Agram povisio iznose koje su morali položiti na račun suda prija izlaska iz Remetinca.

Od zatvorenih u ovom slučaju na slobodu su prvi izašli pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, suvlasnik CIOS-a Petar Pripuz i direktor Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivan Markus.

Istragom su uz Pripuzovu i Mihaljevićevu tvrtku obuhvaćene i dvije Bandićeve suradnice Ines Bravić i Koraljku Rožanković Uremović, no za njih Uskok nije tražio pritvor kao ni za voditelja Holdingove podružnice za upravljanje sportskim objektima Dragutina Kosića te direktora Plinare Antu Dodiga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svim navodnim Bandićevim nedjelima, gradonačelnika se sumnjiči da je oštetio grad kojim je upravljao 12 godina, osim u slučaju povezanim s predsjedničkom izbornom kampanjom gdje je zbog neplaćanja poreza na donacije primljene nakon izbora 2010. navodno oštetio i Državni proračun. Ukupnu ‘štetu’ tužiteljstvo procjenjuje na oko 20 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.