Milanović i dalje širi velikosrpsku propagandu o HV-u: Na obilježavanju holokausta napao branitelje HOS-a

Zagreb, 27.01.2021. - Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, predsjednik Sabora Goran Jandroković, potpredsjednik Vlade Boris Milošević i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek položili su zajednički vijenac kod skulpture "Mojsije" na Židovskom groblju na Mirogoju. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Obilježit će ga i državni vrh. Kod skulpture “Mojsije“ na Židovskom groblju zajednički vijenac položili su Zoran Milanović, predsjednik Sabora Gordan Jandroković, potpredsjednik Vlade Boris Milošević te ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Važno je da svoju djecu obrazujemo povremeno ali uporno o tome što se događalo i koliko je malo potrebno da se banalnost ljudskog zla rasplamsa”, rekao je predsjednik Milanović.

> (VIDEO) Pet činjenica koje trebate znati o HOS-u

>Tko su i kako su poginuli HOS-ovci čiju bi spomen-ploču Milanović ‘bacio negdje’?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zbog HOS-ovog obilježja Milanović otišao s obilježavanja VRO Maslenica 

> Milanović opet vrijeđa branitelje: Pet činjenica koje trebate znati o HOS-u 

Komentirao je i pozdrav ZDS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam o tome govorio vrlo jasno. Ne bih više o tome. Neka sad to preuzme oni koji mogu promijeniti, a to je predstavničko tijelo”, rekao je i pozvao se na primjer Njemačke, piše dnevnik.hr

“U ovom slučaju nije loše oponašati”, dodao je. Milanović kaže da neće nagovarati, a još manje lobirati.

“Ja ću iskoristit ovu priliku pa ću uputiti molbu ljudima iz HOS-a da to više ne rade. Jer taj pozdrav je nacistički pozdrav i on samo prlja njihov doprinos obrani Domovine i svemu onome što su dali u tom razdoblju. To je molba, ja to ne mogu spriječiti. U svakoj situaciji ću pokazati jasan stav o tome”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirao je i slučaj Tušek. Smatra kako trgovine utjecajem nije bilo te da nema elemenata za kaznenu odgovornost.

“To je anticipirana trgovina utjecajem, pro futuro. U smislu stvaranja neke koalicije. No dobro je da javnost to vidi. Da vidi kakvim se metodama služe političke stranke. Što nude, koje intencije imaju. recimo, ova ideja da se formira nekakva kljasta lista koja će onda nekome nanijeti štete, to je naprosto to u politici”, rekao je.

“Ali to izjednačiti sa kaznenim djelom… Ja tu ne vidim. Ne da ne vidim, branit ću prava političara da budu budale”, kazao je.

“Ovo je pokazatelj kako sustav funkcionira. Ne skrećem vodu na mlin konkurencije”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je jadno”, dodao je.

Peđa Grbin i članovi SDP-a vijenac su položili i prije njih. To je učinio i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji je odgovarao na pitanje o pozdravu “Za dom spremni”.

“Ja sam puno puta govorio. U Zagrebu nema “Za dom spremni”, rekao je.

“Vlada nedvosmislena u osudi zločina”

I Vlada se priopćenjem sjetila svih žrtava. Holokaust nazivaju najmračnijim periodom u povijesti.

“Nezamislivo nasilje koje su pretrpjeli pripadnici židovskog naroda opomena je svima nama, ne samo u Hrvatskoj nego i u Europi, da iz dana u dan jačamo društva koja se snažno suprotstavljaju svakom obliku diskriminacije, isključivosti i netolerancije. Ključnu ulogu u tome mora imati obrazovanje naših mladih jer samo znanje i svijest o povijesnim strahotama, osobito o holokaustu, uče buduće generacije međusobnom razumijevanju i poštovanju različitosti, drugoga i drugačijeg”, izjavio je premijer Andrej Plenković.

“Na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta prisjećamo se i zloglasnog ustaškog logora Jasenovac, u kojemu su ubijene tisuće pripadnika židovskog i drugih naroda, kao i hrvatskih antifašista i demokrata. Njegujući kulturu sjećanja i trajnog pijeteta koji dugujemo žrtvama, hrvatska Vlada nedvosmislena je u jasnoj osudi zločina i predano radi na promicanju tolerancije u društvu i međusobnog uvažavanja”, stoji u priopćenju.

O HOS-u

Hrvatske obrambene snage, ponekad zvane i Hrvatske oružane snage (HOS), koje smetaju predsjedniku Milanoviću, bile su među prvim organiziranim vojnim postrojbama koje su djelovale u Domovinskom ratu. Tamo gdje drugi nisu htjeli ili smjeli, tamo su išli bojovnici Hrvatskih obrambenih snaga. Jedan od pripadnika HOS-a bio je i popularni pjevač Marko Perković Thompson, autor legendarne pjesme Bojna Čavoglave, koja je podizala borbeni moral hrvatskih vojnika u najtežim trenutcima i ostala simbol borbe hrvatskog naroda za slobodu.

Prema zapovjedi predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika, nakon prvog dijela svečanosti iz programa obilježavanja su se povukli načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj i svi vojni zapovjednici, priopćeno je kasnije iz Ureda predsjednika.

Podsjetimo, prošle godine je Milanović napustio obljetnicu u Okučanima zbog natpisa Za dom spremni.

“Ja ne želim u tome sudjelovati”, kazao je tom prilikom te ustvrdio da se radi o provokaciji.

Tada je za spomen-ploču pobijenim bojovnicima Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) koja je iz Jasenovca premještena nedaleko u Novsku, ustvrdio:

To treba maknut, baciti negdje. To nema veze s Domovinskim ratom. Onaj tko misli da se u Domovinskom ratu pod ‘ZDS’ borio samo za Hrvatsku mora znati da se borio i za NDH te pod potpuno krivim geslom. Republika Hrvatske je priznata u siječnju 1992., tad je počela ta serija priznanja. Mi smo i u socijalizmu imali najveći broj državnih atributa. Nadam se da će neke stalno iritantno prisutne teme nakon pandemije splasnuti. I da ćemo ih na ljude koji ih budu potencirali gledati s podsmijehom, a ne s prijezirom”, dodao je tada bivši predsjednik SDP-ove vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.